Primera Division: Szalony mecz na Bernabeu, koronacja Barcy znów odłożona

Mimo straty aż trzech bramek, piłkarze Realu Madryt zdołali sięgnąć po kolejne zwycięstwo. Ponadto od Ligi Mistrzów oddaliła się Malaga, a pewną wygraną zaliczyła Valencia.

Ponownie eksperymentalną linię defensywną wystawił Jose Mourinho. Na prawej stronie pojawił się mało doświadczony Nacho, z kolei w środku szansę dostali Pepe oraz Ricardo Carvalho. Taka obrona Królewskich już w pierwszej połowie się zbytnio nie popisywała i Diego Lopez musiał 2-krotnie wyjmować piłkę z siatki.

Najpierw Angel di Maria zbyt lekko zagrał wzdłuż boiska do Carvalho, co wykorzystał Oscar Gonzalez (na 0:1) a następnie środkowi defensorzy nie potrafili przerwać płaskiego zagrania Omara Ramosa do Javi Guerry (na 2:2). Real Valladolid na zwycięstwo w sobotni wieczór jednak nie miał co liczyć, bo oprócz nieporadnej defensywy Królewscy mieli również skuteczny atak z di Marią na czele.

Argentyński skrzydłowy zaliczył asysty przy samobójczym trafieniu Marca Valiente i strzale głową Cristiano Ronaldo, a także zapoczątkował akcję, po której tuż po zmianie stron gospodarzy na prowadzenie wyprowadził gracz łączony z opuszczeniem Santiago Bernabeu - Ricardo Kaka.

Nie były to piłkarskie szachy. Bramkarze mieli sporo pracy, piłka często błyskawicznie przenosiła się z jednego pola karnego pod drugie, a kibice co chwilę byli świadkami podbramkowych okazji. Jedna z nich zakończyła się 33. golem w sezonie Ronaldo, który, ponownie z główki, wykorzystał centrę dopiero co wprowadzonego Mesuta Oezila.

Na odpowiedź trzeba było czekać aż do 87. minuty, kiedy to świetnym uderzeniem z powietrza popisał się Lluis Sastre. Gracze Valladolid poważniejszej krzywdy utytułowanemu rywalowi jednak nie wyrządzili i ostatecznie zakończyło się zwycięstwem gospodarzy 4:3.

Wygrana Blancos oznacza, że przynajmniej kolejny tydzień na oficjalną mistrzowską fetę muszą poczekać piłkarze FC Barcelony, którzy w niedzielę zmierzą się z Betisem Sewilla.

Real Madryt - Real Valladolid 4:3 (2:2)

0:1 - Oscar 8' 1:1 - Valiente (sam.) 28' 2:1 - Ronaldo 33' 2:2 - Javi Guerra 36' 3:2 - Kaka 49' 4:2 - Ronaldo 70' 4:3 - Sastre 87'

Real Madryt: Diego Lopez - Nacho, Pepe, Carvalho, Coentrao - Khedira, Modrić - Di Maria (68' Alonso), Kaka (68' Oezil), Cristiano Ronaldo - Benzema (71' Higuain).

Real Valladolid: Jaime - Rukavina, Rueda, Valiente, Balenziaga - Alvaro Rubio (72' Sastre), Victor Perez - Ebert, Oscar, Omar (55' Alberto Bueno) - Guerra (79' Manucho).

Żółte kartki: Khedira (Real Madryt) oraz Omar, Victor Perez, Sastre (Real Valladolid).

Sędzia: Fernandez Borbalan.

***

W piątkowy wieczór potwierdziło się, że Celta Vigo może pozostać w Primera Division jedynie dzięki Iago Aspasowi. Młody napastnik za uderzenie rywala głową opuścił pięć ligowych kolejek, podczas których ekipa z Galicji spadła do strefy spadkowej. Na inaugurację 34. kolejki uratował jednak przegrany mecz z Athletic Bilbao po celnym strzale w 84. minucie.

Tymczasem po porażce z Realem Sociedad odrodziła się Valencia. Nietoperze wciąż mają matematyczne szanse na awans do Ligi Mistrzów, a w sobotnie popołudnie pewnie pokonali walczącą o utrzymanie Osasunę Pampelunę. Ponownie ze świetnej strony pokazało się trio Ever Banega - Jonas - Roberto Soldado, którzy strzelili po bramce. Dla tego ostatniego była to już czwarta kolejka z rzędu z trafieniem i 19. gol w tym sezonie (rekord w rozgrywkach Primera Division). Osasuna nie tylko straciła oczka, ale i dwóch graczy przed kolejnym kluczowym meczem z Getafe, którzy obejrzeli czerwone kartki.

W znacznie lepszych humorach była Granada, która w małych derbach Andaluzji pokonała Malagę. Andaluzyjczycy po odpadnięciu z Ligi Mistrzów myślami wydają się być gdzie indziej. Zarówno trener Manuel Pellegrini, jak i czołowi piłkarze łączeni są zmianą otoczenia, a przecież UEFA cały czas podtrzymuje decyzję o absencji Malagi przez jeden sezon w europejskich pucharach.

Celta Vigo - Athletic Bilbao 1:1 (0:1) 0:1 - De Marcos 43' 1:1 - Iago Aspas 84'

Valencia CF - Osasuna Pampeluna 4:0 (2:0) 1:0 - Soldado 39' 2:0 - Ricardo Costa 44' 3:0 - Benega 60' 4:0 - Jonas (k.) 90'

Czerwone kartki: Arribas /58'/ oraz Timor /74', za drugą żółtą/ (Osasuna).

Granada CF - Malaga CF 1:0 (1:0) 1:0 - Ighalo 28'