Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Kolejna rewolucja w składzie Polski? Fornalik dokonuje zbyt wielu zmian?

Jeśli potwierdzą się zapowiedzi, w podstawowym składzie reprezentacji Polski na Ukrainę ma znaleźć się tylko trzech graczy, którzy rok temu zaczęli mecz z Anglią!
Konrad Kostorz
Konrad Kostorz

Gdy rozpoczynaliśmy eliminacje do brazylijskiego mundialu przed trzynastoma miesiącami, skład reprezentacji Polski wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie. Waldemar Fornalik między słupkami stawiał na najlepszego z biało-czerwonych podczas Euro 2012 Przemysława Tytonia, na prawej defensywie występował Łukasz Piszczek, stoperem był weteran Marcin Wasilewski, w środku pola grał Ariel Borysiuk, na lewej flance Kamil Grosicki, zaś w rolę ofensywnego pomocnika wcielał się Ludovic Obraniak.

Dokładnie rok temu przeciwko Anglii od 1. minuty zagrało tylko trzech piłkarzy, którzy według przewidywań mają w piątek wybiec na murawę w Charkowie: Kamil Glik, Grzegorz Krychowiak i Robert Lewandowski. Skąd tak wiele zmian? Tytoń, "Wasyl", i Grosicki wyraźnie spuścili z tonu, Piszczek leczy kontuzję, Obraniak zrezygnował z gry w kadrze, a Jakub Wawrzyniak, Eugen Polanski i Paweł Wszołek mają nie wystąpić decyzją selekcjonera.

Co warte podkreślenia, od czasu październikowego meczu z Synami Albionu w Warszawie Fornalik wielokrotnie zmieniał wyjściową jedenastkę, pozostając przy tym przy ustawieniu 4-2-3-1. W efekcie w ważnych spotkaniach o punkty w podstawowym składzie grali Marek Saganowski, Sebastian Boenisch, Daniel Łukasik, Radosław Majewski, Maciej Rybus, Bartosz Salamon i Marcin Komorowski, których z różnych względów tym razem brakuje w drużynie narodowej. Kto wystąpił we wszystkich sześciu spotkaniach eliminacji (bez meczów z San Marino)? Tylko i wyłącznie Robert Lewandowski! W ślady kolegi z Borussii poszedłby zapewne Jakub Błaszczykowski, jednak z jednego pojedynku wykluczyła go kontuzja.

Wedle prognoz Fornalik w Charkowie zamierza posłać do boju w podstawowym zestawieniu Artura Jędrzejczyka, Łukasza Szukały, Mateusza Klicha i Waldemara Soboty. Wybory te są o tyle uzasadnione, że wymienieni piłkarzy w ostatnim czasie regularnie występują w swoich klubach i mają już za sobą mniej (Jędrzejczyk, Szukała) lub bardziej (Klich, Sobota) udane występy w drużynie narodowej. Całkowitym zaskoczeniem jest jednak obecność w "11" dawno niewidzianych w reprezentacji Grzegorza Wojtkowiaka oraz Mariusza Lewandowskiego.

Jeśli Fornalik postawi na zawodników 1860 Monachium i PFK Sewastopol, którzy w trwających eliminacjach nie rozegrali jeszcze ani jednej minuty, podejmie ogromne ryzyko. Zdrowi i gotowi do gry są bowiem Wawrzyniak oraz Polanski, którzy - jak na swoje możliwości - prezentują się w ostatnim czasie korzystnie. - Jeśli Waldek znowu zacznie kombinować, tak jak po meczu z Anglią, gdy po dobrej grze zmienił sześciu zawodników na spotkanie z Ukrainą i przegraliśmy to w kompromitującym stylu, to będziemy znowu mieli poszukiwania. Reprezentacji się nie buduje, ją się tworzy i ma - krytykował niedawno selekcjonera Jan Tomaszewski.

O ile Fornalik wciąż poszukuje optymalnego zestawienia, o tyle selekcjoner Ukrainy niechętnie rotuje składem. Wiele wskazuje na to, że w Charkowie w podstawowym składzie zagra 9 bądź 10 zawodników, którzy wybiegli na murawę w Warszawie w marcu tego roku.

Jesteś kibicem piłki nożnej? Mamy dla Ciebie fanpage na Facebooku! Nie zwlekaj! Kliknij i polub nas.

Przewidywany skład Polski na mecz z Ukrainą:

Artur Boruc - Artur Jędrzejczyk, Łukasz Szukała, Kamil Glik, Grzegorz Wojtkowiak - Mariusz Lewandowski, Grzegorz Krychowiak - Jakub Błaszczykowski, Mateusz Klich, Waldemar Sobota - Robert Lewandowski.

Wyjściowe jedenastki biało-czerwonych w meczach eliminacji MŚ (z wyjątkiem spotkań z San Marino):

Polska z Czarnogórą (07.09.2012): Przemysław Tytoń - Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski, Kamil Glik, Jakub Wawrzyniak - Ariel Borysiuk, Eugen Polanski - Jakub Błaszczykowski, Ludovic Obraniak, Kamil Grosicki - Robert Lewandowski.

Polska z Mołdawią: (11.09.2012): Przemysław Tytoń - Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski, Kamil Glik, Jakub Wawrzyniak - Ariel Borysiuk, Eugen Polanski - Jakub Błaszczykowski, Adrian Mierzejewski, Marek Saganowski - Robert Lewandowski.

Polska z Anglią (17.10.2012): Przemysław Tytoń - Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski, Kamil Glik, Jakub Wawrzyniak - Grzegorz Krychowiak, Eugen Polanski - Paweł Wszołek, Ludovic Obraniak, Kamil Grosicki - Robert Lewandowski.

Polska z Ukrainą (22.03.2013): Artur Boruc - Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski, Kamil Glik, Sebastian Boenisch - Grzegorz Krychowiak, Daniel Łukasik - Jakub Błaszczykowski, Radosław Majewski, Maciej Rybus - Robert Lewandowski.

Polska z Mołdawią (07.06.2013): Artur Boruc - Artur Jędrzejczyk, Bartosz Salamon, Marcin Komorowski, Jakub Wawrzyniak - Grzegorz Krychowiak, Eugen Polanski - Jakub Błaszczykowski, Adrian Mierzejewski, Maciej Rybus - Robert Lewandowski.

Polska z Czarnogórą: (06.09.2013): Artur Boruc - Artur Jędrzejczyk, Kamil Glik, Łukasz Szukała, Jakub Wawrzyniak - Grzegorz Krychowiak, Mateusz Klich - Jakub Błaszczykowski, Piotr Zieliński, Waldemar Sobota - Robert Lewandowski.

Czy Fornalik dokonuje zbyt wielu zmian w składzie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (1):
 • 2przemek7_Wlkp_Wrz Zgłoś komentarz
  SF tutaj dają artykuł, że za dużo rotacji, a gdzie indziej wypiszą listę piłkarzy jakich Fornalik powinien sprawdzić. Takie zabawy autorów, mające udowodnić jaką to oni mają
  Czytaj całość
  wiedzę. SF żużlowo mocni autorzy, piłkarsko niestety nie.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×