Polacy dadzą zwycięstwo Borussii? Nasze trio od dwóch lat pogrąża FSV Mainz (wideo)

Piszczek, "Kuba" oraz "Lewy" świetnie spisują się w meczach z Mainz. Zobacz ich dotychczasowe popisy przed sobotnim spotkaniem 14. kolejki Bundesligi

Konrad Kostorz
W sezonach 2011/2012 oraz 2012/2013 Borussia Dortmund wywalczyła w pojedynkach z FSV Mainz komplet punktów, ale w żadnym z meczów nie miała łatwej przeprawy.

Przed dwoma laty ekipa Juergena Kloppa długo remisowała w Moguncji, by zwycięską bramkę zdobyć dopiero w 90. minucie. Bohaterem okazał się Łukasz Piszczek, oddając strzał z dystansu, który zaskoczył Heinza Muellera. Wcześniej przy trafieniu Ivana Perisicia asystę zaliczył Robert Lewandowski.

W rundzie wiosennej drużyna Thomasa Tuchela ponownie sprawiła spore problemy dortmundczykom. Istotne znaczenie dla przebiegu pojedynku miała przedniej urody bramka Jakuba Błaszczykowskiego z 26. minuty. Rozstrzygającego gola zdobył Shinji Kagawa, któremu asystował Piszczek.

W minionych rozgrywkach triumf dortmundczykom na Coface Arena dał "Lewy", który dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. Zapisanie drugiej bramki na konto Polaka wzbudziło jednak duże kontrowersje, ponieważ powtórki telewizyjne sugerowały, że nie dotknął on piłki dośrodkowanej przez Marco Reusa.

20 kwietnia bieżącego roku Borussia wygrała na własnym terenie 2:0, a Mainz pogrążył w 87. minucie duet Piszczek - Lewandowski. Wcześniej polski napastnik był ewidentnie faulowany w polu karnym przez Christiana Wetklo, jednak sędzia nie dopatrzył się przewinienia.

W sobotnie popołudnie naprzeciwko zawodników Borussii nie stanie ani Heinz Mueller, ani Christian Wetklo, lecz niezwykle utalentowany Loris Karius. 20-letni golkiper wystąpił w dwóch ostatnich pojedynkach FSV (1:0 z Eintrachtem oraz 3:2 z Werderem) i spisał się bardzo dobrze, a od niemieckiej prasy otrzymał wysokie recenzje.

FSV Mainz 05 - Borussia Dortmund 1:2 (1:0)
1:0 - N. Mueller 33'
1:1 - Perisić 64'
1:2 - Piszczek 90'

Borussia Dortmund - FSV Mainz 05 2:1 (1:0)
1:0 - Błaszczykowski 26'
1:1 - Zidan 74'
2:1 - Kagawa 77'