Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Warta Poznań najwyżej w IV lidze! Izabella Łukomska-Pyżalska wydała oświadczenie

Zgodnie z zapowiedziami Izabella Łukomska-Pyżalska wydała oświadczenie w sprawie przyszłości Warty. W nowym sezonie zieloni zagrają najwyżej w IV lidze!
Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński

"Uwzględniając wszelkie czynniki sportowe, jak i organizacyjne, pragnę poinformować o rezygnacji sekcji piłki nożnej Warty Poznań z ubiegania się o licencję na poziomie II ligi.

Wiem, że ta informacja wywoła spore poruszenie wśród osób, którym dobro zielonych leży na sercu. Dlatego też pragnę przejrzyście przedstawić powody podjętej decyzji. Złożyło się na nią wiele czynników - najważniejszym z nich jest chęć doprowadzenia do sytuacji, w której wydawanie pieniędzy na sekcję piłkarską Warty będzie można nazwać inwestowaniem, nie zaś wypełnianiem studni bez dna.

Z uwagi na strukturę organizacyjną piłkarskiej Warty (jest ona sekcją Stowarzyszenia Sportowego Warta), rokrocznie przy ubieganiu się o licencję na którymkolwiek poziomie rozgrywkowym, byłam zmuszona do regulowania długów "wypracowanych" przez inne sekcje bądź też samo Stowarzyszenie. Należności Klubu względem ZUS i US obecnie stanowią bezpośredni powód problemów licencyjnych piłkarskiej Warty. Mam przeświadczenie, iż długi te w dużej mierze były i są wynikiem wyniszczającej sport polityki, prowadzonej przez władze samorządowe.


Runda wiosenna tegorocznych rozgrywek przebiegała pod znakiem głęboko niezadowalającej gry piłkarzy. Ponadto należy podkreślić też brak jakiegokolwiek wsparcia z miejskiego magistratu (w całej II lidze zachodniej tylko Warta nie otrzymywała żadnej pomocy z miasta, nawet w postaci możliwości rozgrywania meczów na obiekcie miejskim, na którym gra na obecnych warunkach finansowych zrujnowałaby budżet sekcji). Trzeba mieć świadomość, że brak wsparcia samorządów niesie za sobą tragiczne konsekwencje dla klubów sportowych.

Gdy 1 grudnia 2012 roku informowałam o ograniczeniu sponsoringu piłkarskiej Warty, liczyłam na to, iż uda się znaleźć alternatywne źródła finansowania zielonych, i że ciężar opłacania działalności sekcji przestanie spoczywać wyłącznie na moich barkach. Niestety pozyskanie znaczących sponsorów okazało się karkołomnym przedsięwzięciem, co zaowocowało spadkiem do II ligi. Przed rozpoczęciem rozgrywek w sezonie 2013/2014 zdecydowałam się współpracować z Panem Maciejem Dittmajerem, który po objęciu funkcji wiceprezesa miał odpowiadać za kwestie sportowe i finansowe pierwszej drużyny, bez spraw dotyczących utrzymania całej infrastruktury klubowej.

Wiceprezes niedawno, z dnia na dzień złożył rezygnację ze swojego stanowiska, o której wszyscy (w tym i ja) dowiedzieli się z doniesień medialnych. Pan Maciej Dittmajer w trakcie sezonu - jeszcze dwa miesiące temu, podtrzymywał chęć dalszej współpracy. Przed rozpoczęciem sezonu obiecywał sprowadzenie sponsorów dla piłkarskiej Warty, w tym kluczowego sponsora, którego logotyp miał znaleźć się na koszulkach naszych zawodników - niestety żadna z obiecanych firm się nie pojawiła.

Nasze dotychczasowe współdziałanie układało się poprawnie - niemniej jednak, nawiązanie współpracy z Panem Maciejem Dittmajerem było dla Warty przed rozpoczęciem sezonu 2013/2014 chwyceniem się przysłowiowej brzytwy. Niestety Pan Dittmajer od początku swojej wiceprezesury, aż do tej pory, nie potrafił przejrzyście udokumentować struktury finansowania sekcji.

Zakończony sezon w II lidze zachodniej można uznać za bardzo przeciętny w wykonaniu Warty - z tygodnia na tydzień zainteresowanie Pana Dittmajera piłkarską Wartą zdawało się maleć, co nie znajdowało odzwierciedlenia w ilości udzielanych wypowiedzi medialnych, często w nieuzasadniony sposób stawiających mnie w złym świetle. Potwierdzam, iż Pan Dittmajer złożył mi propozycję odkupienia pełnego pakietu własnościowego piłkarskiej Warty Poznań SA (spółki, która z założenia może w pełni przejąć kontrolę nad sekcją) wraz ze wszystkimi rocznikami młodzieżowymi, za kwotę mniejszą od kosztu budowy chociażby ogrodzenia z kołowrotkami wokół stadionu przy Drodze Dębińskiej. Warto przypomnieć, że poza wymienionymi powyżej pracami, od 2011 roku zapewniłam Warcie: nowe boisko główne z systemami podgrzewania i nawadniania, dwa boiska treningowe z systemem nawadniania, nową trybunę, monitoring obiektu, remont szatni i pomieszczeń klubowych oraz naprawę dachu budynku klubowego.

Niestety po raz kolejny Pan Dittmajer nie poparł swojej bądź co bądź skromnej propozycji deklaracjami klarownego finansowania klubu, pozwalającymi mi mieć pewność, że oddaję zarządzanie sekcją w ręce odpowiedzialnego biznesmena i zarządcy. Wobec tak wątpliwych gwarancji finansowych dalszego bytu piłkarskiej Warty oraz nieujawnienia sponsorów / partnerów, z którymi konsultuje swoje kluczowe decyzje Pan Dittmajer, postanowiłam odrzucić omawianą powyżej ofertę. Jednocześnie P. Dittmajer odrzucił moją propozycję zakupu części akcji Warty Poznań SA (po zaplanowanym przeniesieniu do spółki pierwszej drużyny i trzech drużyn młodzieżowych) oraz dalszego wspólnego zarządzania piłkarską Wartą Poznań.

W świetle trudnej sytuacji i braku podmiotów chcących przejąć na siebie finansowanie piłkarskiej Warty, podjęłam decyzję o zrobieniu kilku kroków w tył, które w kontekście przyszłości mogą pozwolić Warcie nabrać rozbiegu. W przyszłym sezonie wystartujemy najpewniej w rozgrywkach IV ligi, skupiając się na szkoleniu młodzieży i rozbudowie infrastruktury klubowej, która w zamyśle ma obniżyć koszty funkcjonowania klubu.

Dla osoby, która tak jak wielu kibiców ma w pamięci piękne chwile, związane ze zwycięstwami przy kilkunastotysięcznej publice, jest to wielki cios. Nie mogę jednak pozwolić na to, by piłkarska Warta Poznań traciła wiarygodność w obliczu Was, fanów, jak i całego środowiska futbolowego z Polskim Związkiem Piłki Nożnej na czele. Stuletni klub zasługuje na ład i stabilność, nie zaś na egzystencję "na wariackich papierach". Tak należałoby bowiem określić naszą ewentualną grę w II lidze w sezonie 2014/2015. Dla Warty oddałam serce i mnóstwo własnych pieniędzy. Nie chcę, aby teraz zasłużona, sportowa marka, kojarzyła się kibicom piłki nożnej z chaosem i pustkami w klubowej kasie - aby klub zyskał nowy blask, musi zostać zbudowany od podstaw. Jak widać, niestety sprawdza się stare, polskie przysłowie: umiesz liczyć, licz na siebie.

Od momentu mojego pojawienia się w klubie wierzyłam i nadal wierzę, że z zastanego chaosu z biegiem czasu dzięki podejmowanym działaniom wyłoni się ład. Liczba kłód, które rzucono zarówno Warcie, jak i mnie pod nogi spowodowała jednak, że zrewidowałam swoje poglądy. Projekt odbudowania dawnej potęgi będzie mozolny i z pewnością niełatwy. Liczę jednak na to, że kibice Warty potraktują go jako nasze wspólne wyzwanie.

Z poważaniem,
Izabella Łukomska-Pyżalska
Prezes Warty Poznań SA"

Jesteśmy na Facebooku! Dołącz do nas!

Warta Poznań w tragicznym położeniu. Sprzedaży klubu raczej nie będzie

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (5):
 • Arkadiusz Przewozniak Zgłoś komentarz
  po co Wam to bylo sp WARTA
  • Kaponiera Zgłoś komentarz
   „Stuletni klub zasługuje na ład i stabilność” - w IV lidze?!?! lepiej, aby dzisiejsi właściciele klubu równali do Warty 1993/4/5 kiedy to zespół miał „ład i stabilność” w
   Czytaj całość
   ekstraklasie...
   • SoBu Zgłoś komentarz
    Jako kibic Warty z czystym sercem mogę powiedzieć "i dobrze". Ten klub trzeba ogarnąć od podstaw. Głupotą było ładowanie w niego w 2009 roku przez p. Pyżalską takiej kasy. Teraz Warta
    Czytaj całość
    grałaby już w I lub II lidze z ustabilizowanym budżetem i można by patrzeć tylko w przyszłość. Teraz jednak trzeba cofnąć się trochę i poczekać.
    • kokojamboo Zgłoś komentarz
     Pyzalska sprowadza Warte tam gdzie sama długo siedziała czyli pod stół...
     • Asha88 Zgłoś komentarz
      Taka sama sytuacja z Panem Dittmajerem była u Nas w Nielbie. Ładnie gadał, ale nic z tym nie zrobił. Tylko się zwinął z całym towarzystwem i przeszedł do Warty. Dobrze, że Nielba
      Czytaj całość
      się pozbierała po tym wszystkim i zdołała wystawić skład na III ligę i się w niej utrzymać :) Teraz to samo powtórzyło się w ekipie z Poznania. Przykra sprawa.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×