Holandia: Ajax o krok od mistrzostwa!

W niedzielnym meczu 33. kolejki Eredivisie Ajax Amsterdam pokonał przed własną publicznością Twente Enschede 4:0 i na kolejkę przed końcem sezonu jest liderem holenderskiej ekstraklasy.

Maciej Kmita
Newspix / PICS UNITED

Ajax ma na koncie 81 punktów, a taki sam dorobek ma PSV Eindhoven, który w niedzielę pokonał 6:2 SC Cambuur Leeuwarden. Liderem Eredivisie dzięki lepszemu bilansowi bramek jest jednak Ajax. Zespół Arkadiusza Milika strzelił 80 goli, a stracił ich 20, podczas gdy PSV zdobył 85 bramek, a stracił ich 31. Losy mistrzostwa Holandii rozstrzygną się 8 maja, gdy w 34. kolejce Ajax zagra z De Graafschap, a PSV zmierzy się z PEC Zwolle. Walczące o tytuł zespoły wystąpią w roli gości.

W niedzielę długo nic nie zapowiadało tego, że zespół Franka de Boera pokona Twente aż tak wysoko. Od pierwszego gwizdka co prawda rzucił się rywalowi do gardła, ale nie potrafił realnie zagrozić bramce gości. W pierwszym kwadransie Nick Marsman był w opałach dwukrotnie za sprawą Milika, który najpierw zatrudnił golkipera rywali strzałem z rzutu wolnego z 18 metrów, a potem zmusił go do wysiłku "główką" z 12 metrów, ale ten nie dał się zaskoczyć.

Przewaga Ajaksu była bezdyskusyjna, ale amsterdamczycy długo bili głową w mur. Dopiero w 37. minucie Joel Veltman uruchomił na prawym skrzydle Vaclava Cerny'ego, a młody Czech, który po raz pierwszy w tym sezonie znalazł się w "11" Ajaksu, wbiegł z piłką w pole karne rywali i pewnym strzałem pokonał Marsmana.

Twente nie było stać na ripostę, a tuż po przerwie Ajax był o krok od podwyższenia prowadzenia. W 54. minucie Armin Younes uruchomił dalekim podaniem Nicka Viergevera, który przerzucił piłkę nad wybiegającym z linii bramkowej Marsmanem, ale trafił nią tylko w słupek bramki Twente.

Goście odgryźli się Ajaksowi dopiero w 70. minucie, ale Jasper Cillessen w świetnym stylu obronił strzał Hakima Ziyecha sprzed pola karnego. To ostrzeżenie dobrze podziałało na gospodarzy, którzy w ostatnim kwadransie zamknęli Twente na jego połowie i z przytupem sięgnęli po trzy punkty.

W 80. minucie Mike van der Hoorn zamienił głową na gola dośrodkowanie Younesa, trzy minuty później Viktor Fischer pokonał Marsmana strzałem z 17 metrów, a kropkę nad "i" postawił sam Younes, który zaskoczył bramkarza rywali soczystym uderzeniem z narożnika pola karnego.

Milik rozegrał pełne 90 minut, ale tym razem gola nie strzelił, choć był ważnym punktem ofensywy Ajaksu.

Ajax Amsterdam - Twente Enschede 4:0 (1:0)
1:0 - Cerny 37'
2:0 - Van der Hoorn 80'
3:0 - Fischer 82'
4:0 - Younes 86'

Ajax Amsterdam zostanie mistrzem Holandii?