Burza wokół cudownego dziecka Borussii Dortmund. "Jego wiek mógł zostać oszacowany"

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Lukas Schulze / Stringer / Na zdjęciu: Youssoufa Moukoko
Getty Images / Lukas Schulze / Stringer / Na zdjęciu: Youssoufa Moukoko
zdjęcie autora artykułu

Trwa spór o wiek rzekomo 12-letniego Youssoufy Moukoko z Borussii Dortmund. Nie byłoby w tym nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że metrykę pochodzącego z Kamerunu piłkarza podważył jeden z trenerów BVB.

O Youssoufie Moukoko zrobiło się głośno na początku bieżącego sezonu, gdy z drzwiami i futryną wszedł do drużyny U-17 Borussii. Zaczął z wysokiego C i utrzymał skuteczność, bo jego aktualny bilans w mistrzostwach Niemiec juniorów młodszych to 17 bramek w 8 występach! Pochodzący z Kamerunu kandydat na piłkarza równie dobrze radzi sobie w reprezentacji Niemiec U-16, dla której zdobył 3 bramki w 4 meczach.

Strzeleckie popisy juniora BVB odnotują największe niemieckie dzienniki, w tym "Bild" czy "Die Welt". Moukoko nazywany jest supertalentem i cudownym dzieckiem, ale jego deklarowany wiek wzbudza uzasadnione wątpliwości. Według metryki Youssoufa przyszedł na świat 20 listopada 2004 roku, więc nie ma jeszcze 13 lat, ale nie przeszkadza mu to w tym, by przewyższać starszych o cztery lata rywali nie tylko pod względem technicznym, ale przede wszystkim fizycznym.

- To jest niezwykłe, że 12 latek ma sylwetkę 17-latka - dziwił się na łamach derwesten.de Joachim Schubert - były lekarz VfL Bochum i reprezentacji Togo - by za moment dodać: - Aktom urodzenia z afrykańskich krajów nie można ufać.

Youssoufa urodził się w Jaunde i do 2014 roku mieszkał w stolicy Kamerunu pod opieką dziadków. Potem pracujący od ponad ćwierćwiecza w Europie ojciec sprowadził go do Hamburga. Według Josepha Moukoko jego syn ma dokładnie tyle lat, ile pokazuje metryka.

ZOBACZ WIDEO Czy Lewandowski jest najlepszym piłkarzem w historii polskiej piłki? Boniek odpowiada [color=#000000]

[/color]

- Jego wiek jest prawidłowy. Zaraz po tym, jak przyszedł na świat, zarejestrowałem go w niemieckim konsulacie w Jaunde. Mamy niemiecki akt urodzenia - zapewnia ojciec juniora BVB.

Wątpliwości dotyczące wieku Moukoko narastają jednak z każdym jego golem. Co ciekawe, mają je też pracownicy Borussii.

- Jestem sobie w stanie wyobrazić, że jego wiek mógł zostać tylko oszacowany - stwierdził ostatnio w rozmowie ze "Spox" trener drużyny U-23 Borussii, Timo Preus, dodając: - Może naprawdę jest rok, dwa lata starszy. Na pewno jednak nie ma siedemnastu lat. To dla niego bardzo trudne. Nie można go za nic winić. Chłopak nie oszukuje ani nic w tym stylu.

Na słowa Preusa błyskawicznie zareagował koordynator ds. młodzieży, Lars Ricken. - Ma dwanaście lat. To fakt i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Gra w drużynie do lat siedemnastu, ponieważ według nas odpowiada to jego rozwojowi piłkarskiemu.

Co ciekawe, według magazynu "Focus" ani Borussia, ani niemiecka federacja (DFB) nie zdecydowały się na przeprowadzenie badań mogących pomóc w ustaleniu wieku Moukoko.

Źródło artykułu: