LE: Arsenal FC bez prochu. Przebudzenie klubu Pawła Olkowskiego

Arsenal FC zremisował bezbramkowo z Crveną Zvezdą Belgrad w 4. kolejce fazy grupowej Ligi Europy. 1. FC Koeln zdobył pierwsze punkty pokonując 5:2 BATE Borysów. Lazio wygrało dzięki bramce w doliczonym czasie.

Filip Stojković (z lewej) i Jack Wilshere (z prawej) PAP/EPA / PAP/EPA/WILL OLIVER / Filip Stojković (z lewej) i Jack Wilshere (z prawej)
Arsenal nie miał dotychczas problemu z punktowaniem w Lidze Europy, dlatego jego menedżer nie mobilizuje w środku tygodnia największych gwiazd zespołu. Arsene Wenger przygotował na pojedynek z Crveną Zvezdą Belgrad jedenastkę złożoną głównie z młodych piłkarzy, których wspierali Jack Wilshere i Olivier Giroud.

Kanonierzy nie przeważali zdecydowanie. 59 procent posiadania piłki w pierwszej połowie nie przełożyło się na większą liczbę strzałów celnych niż przeciwnika. Arsenal przyspieszył po przerwie, ale pod bramką Serbów zabrakło konkretów do ostatniego gwizdka. Sposobu na skierowanie piłki do siatki gospodarze nie znaleźli, mimo to dzięki punktowi zapewnili sobie awans.

Pawła Olkowskiego nie było w jedenastce 1.FC Koeln na mecz z BATE Borysów. Przedstawiciel Bundesligi nie wywalczył w trzech wcześniejszych kolejkach nawet punktu i tylko nagłe przełamanie pozwala mu realnie myśleć o awansie. Sytuacja w Kolonii zmieniała się dynamicznie. Najpierw do bramki trafił klub Olkowskiego, następnie stracił dwa gole, a po godzinie odzyskał prowadzenie 3:2. W tym momencie wysiadł z karuzeli i trafieniami na 5:2 przypieczętował zdobycie premierowych "oczek".

Lazio przystąpiło do rewanżu z OGC Nice bez Ciro Immobile. Będący w rewelacyjnej formie reprezentant Włoch doznał urazu mięśniowego i ma być gotowy na mecz ligowy z Udinese Calcio. Pod nieobecność Immobile trener Simone Inzaghi nie zdecydował się posadzić na ławce rezerwowych Luisa Alberto, któremu w ofensywie mieli pomagać Felipe Caicedo oraz Nani.

Tempo rywalizacji w meczu na szczycie nie zachwycało. Lazio wpuściło przeciwnika na własną połowę, a tego było stać na niewiele w ataku pozycyjnym. Biancelesti odpowiadali szybkim wypadem od czasu do czasu, ale tak samo jak Nice nie oddali w pierwszej połowie dobrego strzału. Na stadion w Rzymie wrócili kibice po odpokutowaniu kary za naganne zachowanie sprzed dwóch lat i nie mieli się czym ekscytować.

Po przerwie rumieńców dodali atakom gospodarzy Sergej Milinković-Savić oraz Senad Lulić. Trener Lucien Favre zareagował na wejście do akcji duetu Serbów wprowadzeniem Mario Balotellego. Widowisko nieco ożywiło się, a jego rozstrzygnięcie nastąpiło w doliczonym czasie. Po rzucie rożnym Lazio przyjezdni, a konkretnie Maxime Le Marchand skierował futbolówkę do własnej siatki. Wygrana 1:0 zagwarantowała rzymianom awans.

Ondrej Duda pomógł Herthcie Berlin wrócić do walki o awans. Zwycięstwo 2:0 z Zorią Ługańsk to pierwsze stołecznego zespołu w fazie grupowej. Dzięki dobremu wynikowi Hertha zredukowała do dwóch punktów swoją stratę do pokonanego wicelidera z Ukrainy. Sytuacja jest gorąca, ponieważ między nimi jest jeszcze Athletic Bilbao po pokonaniu 1:0 Ostersunds FK. Obronę rewelacyjnego debiutanta sforsował w 70. minucie Aritz Aduriz.

4:1 - Ales Cermak 56'

FCSB Bukareszt - Hapoel Beer Szewa 1:1 (1:1) 1:0 - Florinel Coman 31' 1:1 - Ben Sahar 37'

GRUPA J:

Athletic Bilbao - Ostersunds FK 1:0 (0:0)
1:0 - Aritz Aduriz 70'

Hertha Berlin - Zoria Ługańsk 2:0 (1:0) 1:0 - David Selke 16' 2:0 - David Selke 73'

1:0 - Maxime Le Marchand (sam.) 90'

Vitesse Arnhem - SV Zulte Waregem 0:2 (0:1) 0:1 - Marvin Baudry 3' 0:2 - Onur Kaya 70'

Liga Europy, gr. K 2017/2018

1 Lazio Rzym 6 4 1 1 12:7 13
2 OGC Nice 6 3 0 3 12:7 9
3 SV Zulte Waregem 6 2 1 3 8:13 7
4 Vitesse Arnhem 6 1 2 3 5:10 5

GRUPA L:

Rosenborg Trondheim - Zenit Sankt Petersburg 1:1 (0:0)
1:0 - Nicklas Bendtner (k.) 55'
1:1 - Aleksandr Kokorin 90'

Real Sociedad - Vardar Skopje 3:0 (1:0) 1:0 - Juanmi 31' 2:0 - Alberto De La Bella 69' 3:0 - Jon Bautista 81'