MŚ 2018. Kadra do raportu: wszyscy w cieniu Lewandowskiego, koszmar Dąbrowskiego

Maciej Kmita
Popis "Lewego"

W miniony weekend wszyscy reprezentanci Polski byli w cieniu Roberta Lewandowskiego, który poprowadził Bayern Monachium do spektakularnego triumfu w Der Klassiker. Mistrzowie Niemiec rozbili Borussię Dortmund 6:0, a połowę bramek zdobył dla nich właśnie "Lewy". Dzięki temu kapitan Biało-Czerwonych umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji strzelców Bundesligi - Lewandowski ma na koncie 26 bramek, a drudzy na liście Pierre-Emerick Aubameyang i Nils Petersen strzelili do tej pory po 13 goli.

Ponadto dzięki temu hat-trickowi "Lewy" wspiął się na 8. pozycję w strzeleckiej klasyfikacji wszech czasów Bundesligi. W niemieckiej ekstraklasie Polak zdobył już łącznie 177 bramek - tyle samo co legendarni Klaus Allofs i Dieter Mueller, a do następnego na liście Stefan Kuntz brakuje mu już tylko dwóch trafień.

Dobrze w weekend spisał się też Jakub Świerczok, który w meczu z Wereją Stara Zagora (5:0) dostał od trenera Ludogorca Razgrad tylko 20 minut, ale wykorzystał je na strzelenie dwóch goli.

Pozostali napastnicy reprezentacji Polski tak udanego weekendu nie mieli, choć warto wspomnieć, że Mariusz Stępiński po raz drugi z rzędu zagrał w pełnym wymiarze czasowym - zdarzyło mu się to po raz pierwszy od września 2016 roku, kiedy grał jeszcze w Nantes FC. Dawid Kownacki nie mógł natomiast zagrać w meczu z Chievo Werona ze względu na uraz mięśniowym, z którym wrócił do Genui ze zgrupowań pierwszej reprezentacji i kadry U-21.

Jakub Świerczok Ludogorec Razgrad Wereja Stara Zagora 5:0 20 2 0 Parva Liga
Kamil Wilczek Broendby Kopenhaga Aalborg BK mecz w poniedziałek - - - Alka Superligaen
Dawid Kownacki Sampdoria Genua Chievo Werona 1:2 poza kadrą (uraz) - - Serie A

Oglądaj mecze reprezentacji Polski w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Polskę stać na wywalczenie medalu na MŚ 2018?