Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Nowi właściciele Wisły Kraków nie dotrzymali kolejnego terminu. Transakcja może zostać anulowana

Nowi właściciele Wisły Kraków nie dotrzymali kolejnego terminu i do północy w sobotę nie przesłali Towarzystwu Sportowemu "Wisła" potwierdzenia wykonania przelewu na kwotę 12,2 mln zł. Teraz transakcja może zostać anulowana.
Maciej Kmita
Maciej Kmita
kibice Wisły Kraków WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: kibice Wisły Kraków

Zasilenie konta piłkarskiej spółki środkami, które miały zostać przeznaczone na uregulowanie najpilniejszych zobowiązań, przede wszystkim wobec piłkarzy, trenerów i pracowników, którzy poza kilkoma wyjątkami nie otrzymują wynagrodzenia od lipca, było warunkiem sine qua non przejęcia Wisły SA przez Vannę Ly i Matsa Hartlinga.

Pieniądze miały pojawić się na koncie piłkarskiej spółki do północy w piątek, ale do godziny zero przelewu nie zaksięgowano. Do północy w sobotę nowi właściciele mieli natomiast czas na to, by przedstawić Towarzystwu Sportowemu "Wisła" potwierdzenie wykonania przelewu. Tego terminu Ly i Hartling również nie dotrzymali i teraz transakcja sprzedaży Wisły SA może zostać anulowana.

Przelew miał wykonać Ly, który poprzez fundusz inwestycyjny Alelega SARL wszedł w posiadanie 60 proc. akcji, ale jego wspólnicy nie mają z nim kontaktu. Jedyną nadzieją na to, że rzekomy członek kambodżańskiej rodziny królewskiej zlecił przelew jest jego słowne zapewnienie, które przekazał swoim partnerom: Hartlingowi i Adamowi Pietrowskiemu.

ZOBACZ WIDEO "Piłka z góry". Kołodziejczyk o przejęciu Wisły. "To wszystko jest szyte grubymi nićmi"

"W czwartek, 27 grudnia Alelega Luxembourg reprezentowana przez pana Vanna Ly poinformowała swoich wspólników: Noble Capital Partners i pana Pietrowskiego, że przelew zostanie wytransferowany z jego rachunku bankowego dnia 28 grudnia. Zarówno NCP, jak i pan Pietrowski nie mają powodów, by wątpić, że wspomniany przelew zostanie potwierdzony najbliższego dnia pracy banku, tj. 31 grudnia" - oświadczył w sobotę Hartling, reprezentujący Noble Capital Partners Ltd, do którego należy 40 proc. akcji.

Co ciekawe, od tego czasu wspólnicy nie mają kontaktu z Ly, czego nawet nie ukrywają. "NCP i pan Pietrowski oczekują jednak potwierdzenia i wyjaśnień od pana Ly, który ze względu na okres świąteczny przebywa w podróży i kontakt z nim jest utrudniony" - czytamy w komunikacie Hartlinga.

Umowa sprzedaży Wisły SA, którą 18 grudnia Towarzystwo Sportowe "Wisła" zawarła z funduszami Ly i Hartlinga, była warunkowa. Weszła w życie 22 grudnia, kiedy dymisję złożyli członkowie zarządu i rady nadzorczej piłkarskiej spółki, co było jednym z warunków porozumienia, a przypieczętowaniem umowy miał być przelew na konto Wisły SA. Ta transakcja miała uwiarygodnić nowych właścicieli i pozwolić klubowi na zatrzymanie piłkarzy, którzy w każdej chwili - ze względu na pięciomiesięczne opóźnienia w wypłatach - mogą złożyć wnioski o rozwiązanie kontraktów z winy klubu. Zawodnicy to jedyne aktywa piłkarskiej spółki - ich ewentualna sprzedaż mogłaby nieco zmniejszyć zadłużenie klubu.

W razie gdyby Ly i Hartling nie spełnili warunku o przelewie, umowa miała przestać obowiązywać i Wisła SA miała wrócić do Towarzystwa Sportowego "Wisła", ale poprzedniemu właścicielowi nie pali się do odzyskania zadłużonej na ponad 40 mln zł piłkarskiej spółki. W sobotę stowarzyszenie ogłosiło, że głos w sprawie zabierze dopiero w poniedziałek.

Wisła znalazła się w największym kryzysie w 112-letniej historii. Nie dość, że piłkarska spółka stoi na skraju przepaści, to jeszcze jej status właścicielski jest niejasny, nie ma zarządu i rady nadzorczej. Według "Sportu", Pietrowski z chwilą niedotrzymania warunków umowy stracił prawo do podejmowania decyzji jako tymczasowy prezes Wisły SA, a TS nie ma dokumentacji spółki, którą 22 grudnia przejęli nowi właściciele.

Prezesa nie ma też TS "Wisła" - w piątek do dymisji podała się Marzena Sarapata, która od sierpnia 2016 roku była prezesem Wisły SA, a od czerwca 2017 roku łączyła oba podmioty unią personalną. Zarząd stowarzyszenia zbierze się na posiedzeniu dopiero po Nowym Roku, czyli najwcześniej w środę.

Czy Wisła Kraków przystąpi do rundy wiosennej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (8):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×