Liga Europy: drużyna Damiana Kądziora poskromiona. Heroiczny awans Slavii Praga

Skończyła się rekordowo długa przygoda Dinama Zagrzeb w Lidze Europy. Drużyna Damiana Kądziora odpadła wskutek porażki 0:3 z Benficą Lizbona. Decydujące ciosy otrzymała w dogrywce.

Damian Kądzior (z lewej) oraz Yuri Ribeiro i Andrija Zivković (z prawej) PAP/EPA / MIGUEL A. LOPES / Na zdjęciu: Damian Kądzior (z lewej) oraz Yuri Ribeiro i Andrija Zivković (z prawej)
Dinamo Zagrzeb nie utrzymało zaliczki 1:0 wypracowanej w pierwszym meczu. W obu spotkaniach grał od początku Damian Kądzior, ale lepiej zaprezentował się tydzień temu na własnym stadionie niż w rewanżu. Jak zresztą cała drużyna prowadzona przez Nenada Bjelicę.

Dinamo w Portugalii broniło się i długo robiło to mądrze. Piłka była głównie pod nogami zawodników w czerwonych koszulkach, ale nie stwarzali zagrożenia pod bramką przeciwnika. Bjelica spokojnie obserwował mecz i popijał wodę. Przez pół godziny Benfica nie oddała celnego strzału. Dominik Livaković został zatrudniony dopiero w 38. minucie uderzeniem po ziemi Pizziego z centralnej części pola karnego. W 42. minucie bramkarz Dinama zdał test po próbie Rafy Silvy. Te sytuacje zapowiadały groźniejszy szturm Portugalczyków w drugiej połowie.

Kądzior popełnił dwa faule niebezpiecznie blisko pola karnego Dinama, ale na szczęście dla Polaka rzuty wolne nie miały przykrych dla zespołu konsekwencji. Po przerwie reprezentant Polski pojawił się na prawym zamiast lewym skrzydle, ale też niewiele tam zdziałał.

Dinamo zostało trafione po raz pierwszy w 71. minucie. Straciło zaliczkę wskutek technicznego strzału Jonasa z kilkunastu metrów. Był blisko autora gola na 1:0 Kądzior, ale nie pomógł. Doskoczył do Jonasa i próbował go zablokować o tempo za wolno. Niewiele później Bjelica zdjął Kądziora i wprowadził na boisko także znanego z polskich boisk Mario Situma.

O tym, że rekordowo długa przygoda Dinama w Lidze Europy zakończyła się, zdecydowała pierwsza część dogrywki. W niej drużynie z Chorwacji przydarzyło się pasmo nieszczęść. Przebieg zdarzeń był następujący. W 95. minucie Francisco Ferreyra huknął zza pola karnego na 2:0 dla Benfiki. Niewiele później Dani Olmo zmarnował najlepszą w rewanżu sytuację podbramkową Dinama. W 105. minucie Petar Stojanović dostał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę, a chwilę po wznowieniu Alejandro Grimaldo uderzył na 3:0. Wszystko wyjaśniło się w tym kwadransie.

Także w dogrywce rozstrzygnęła się rywalizacja Slavii Praga z Sevilla FC. Czesi wygrali rewanż 4:3 i wyeliminowali kilkakrotnego triumfatora Ligi Europy. W całym pasjonującym dwumeczu padło 11 goli. Na swoim postawiła Slavia i wyrzuciła z rozgrywek przedstawiciela Primera Division. Decydująca bramka padła w 119. minucie.

Eintracht Frankfurt nie potrafił strzelić gola Interowi Mediolan przez cały mecz na własnym stadionie. W rewanżu we Włoszech zrobił to już w 5. minucie. Luka Jović jak samotny rycerz przebiegł się po połowie Nerazzurrich, sprowadził obrońcę do parteru, a Samira Handanovicia przelobował. Defensywa zespołu z Mediolanu zachowała się karygodnie, a cena za to była wysoka. Inter musiał przystąpić do ataku, a nie bardzo miał kim szturmować bramkę niemieckiego klubu. Lautaro Martinez pauzował z powodu kartek, a Mauro Icardi "zawiesił karierę". Do Italii wybrało się około 15 tysięcy kibiców z Frankfurtu i mogli być ponownie dumni z gry Eintrachtu na europejskiej arenie. Ostatni przedstawiciel Bundesligi w pucharach zwyciężył 1:0 i gra dalej.