Premier League: Manchester United - Arsenal FC. Efektowny gol i remis w starciu uśpionych mocarzy

Pojedynek na Old Trafford rozpoczął się ospale, ale z czasem piłkarze nabrali rozpędu. Manchester United zremisował 1:1 z Arsenalem FC. Ozdobą spotkania był gol Scotta McTominaya.

Marcus Rashford (z lewej) i Sead Kolasinac (z prawej) PAP/EPA / PETER POWELL / Na zdjęciu: Marcus Rashford (z lewej) i Sead Kolasinac (z prawej)
Od 1996 do 2004 roku mistrzostwo Anglii zdobywał albo Manchester United albo Arsenal FC. Dopiero w 2014 roku żadnego z tych dwóch klubów nie było na podium na zakończenie sezonu w Premier League. Taka sytuacja powtórzyła się jeszcze dwukrotnie, także w poprzednich rozgrywkach. Bezpośrednio przed poniedziałkowym starciem uczestnicy Ligi Europy byli nawet poza miejscami premiowanymi awansem do europejskich pucharów. Niezależnie od tego pojedynek na Old Trafford przyciągał zainteresowanie i budził emocje.

Na korzyść starcia uśpionych gigantów przemawiał fakt, że bezbramkowego remisu nie było od 13 spotkań, w których padały minimum dwa gole, a nietrudno było sobie przypomnieć również takie z pięcioma. Piłkarze ofensywni z reguły nie zawodzili. W poniedziałek rozpoczęli pojedynek ospale, ale im dłużej przebywali na boisku, tym było ciekawiej.

Manchester United przystąpił do ataku pozycyjnego. Efekty nie były zadowalające. Przez 25 minut Bernd Leno nie znalazł się w opałach. Ze wszystkimi testami radzili sobie obrońcy Arsenalu. Najczęściej interweniujący we wcześniejszych kolejkach bramkarz Premier League miał wolne. Zatrudnił go jako pierwszy Andreas Pereira na koniec drugiego kwadransa i to był sygnał, że ataki zespołu z Old Trafford nabierają rumieńców.

Zespół z Manchesteru zdobył prowadzenie w 45. minucie. Klasycznego gola do szatni strzelił Scott McTominay i warto było oczekiwać na to piękne uderzenie. Szkot dopadł do piłki przed polem karnym i huknął tak mocno i tak precyzyjnie, że Leno tylko odprowadził strzał do siatki. Do przerwy 1:0.

Arsenal oddał inicjatywę gospodarzom i starał się szybko przechodzić z głębokiej defensywy do ataku. Ten plan nie sprawdził się. Kanonierzy musieli być odważniejsi w drugiej połowie i zabrać się również za kreowanie gry. Dobrą szansę na wyrównanie miał Lucas Torreira w 52. minucie, ale skiksował będąc z piłką blisko bramki. Kolejna groźna akcja Kanonierów już przyniosła gola na 1:1. Pierre-Emerick Aubameyang poradził sobie w sytuacji sam na sam z Davidem de Geą. Od razu po strzale nie mógł się cieszyć, ale sędziowie zobaczyli powtórki i uznali trafienie.

Druga połowa była bardziej dynamiczna. Piłkarze zachowali dużo energii i zaproponowali publiczności wymianę ciosów. Pogoda w Manchesterze była ponura, deszcz padał, ale na boisku zrobiło się cieplej. Nikomu nie udało się jednak rozstrzygnąć tego spotkania i znacząco poprawić sytuacji w tabeli. Inicjatywa przechodziła z jednej strony boiska na drugą, więc wynik 1:1 nie był krzywdzący.

W czwartek mecze obu drużyn w Lidze Europy. Manchester United zagra na wyjeździe z AZ Alkmaar, natomiast Arsenal podejmie Standard Liege.

Manchester United - Arsenal FC 1:1 (1:0)
1:0 - Scott McTominay 45'
1:1 - Pierre-Emerick Aubameyang 58'

United: David de Gea - Axel Tuanzebe, Victor Lindelof, Harry Maguire, Ashley Young - Scott McTominay, Paul Pogba - Andreas Pereira (74' Mason Greenwood), Jesse Lingard (74' Fred), Daniel James - Marcus Rashford.

Arsenal: Bernd Leno - Calum Chambers, Sokratis Papastathopoulos, David Luiz, Sead Kolasinac - Lucas Torreira (55' Dani Ceballos), Matteo Guendouzi, Granit Xhaka - Nicolas Pepe (74' Reiss Nelson), Pierre-Emerick Aubameyang, Bukayo Saka (80' Joseph Willock).

Żółte kartki: Rashford, Pereira, Young, Lingard (United) oraz Chambers, Xhaka (Arsenal).

Sędzia: Kevin Friend.

Czy oba kluby awansują w tym sezonie do europejskich pucharów?