Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Eliminacje EURO 2020: Polska - Słowenia. Producent murawy się tłumaczy

Fatalny stan murawy na Stadionie Narodowym był gorącym tematem po meczu Polska - Słowenia (3:2) w eliminacjach do Euro 2020. Firma "Trawnik" odpowiedzialna za dostawę nawierzchni tłumaczy, że było to niezależne od niej.

Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Chwilę po zakończeniu meczu nastąpił demontaż fatalnej murawy WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Chwilę po zakończeniu meczu nastąpił demontaż fatalnej murawy
Stan murawy na PGE Narodowym w Warszawie jest tematem właściwie co mecz. Tym razem, podczas spotkania reprezentacji Polski ze Słowenią murawa była w kondycji tak tragicznej, że nie wytrzymali piłkarze. Wysłaliśmy zapytania do firmy "Trawnik", odpowiedzialnej za instalację. Przedstawiciele nie zdecydowali się na rozmowę z nami, natomiast wysłali nam oświadczenie.

"Biorąc pod uwagę obecną porę roku i panujące warunku, stan murawy był dobry - należy pamiętać że mamy połowę listopada, a więc okres, w którym trawa nie wegetuje, a ta dodatkowo została zainstalowana w "hali" bez dostępu do światła i odpowiedniej cyrkulacji powietrza" - czytamy.

Gołym okiem było widać, że boisko przykryte jest warstwą piachu. To dość nienaturalny widok na stadionach. Specjaliści z branży, z którymi rozmawialiśmy, tłumaczyli, że tym zabiegiem chciano sprawić, żeby trawa nie była śliska.

ZOBACZ WIDEO: Polska - Słowenia. "Pastwisko". Tak wyglądała murawa na PGE Narodowym. Piłkarze rozmawiali o niej z premierem

"W poprzednim spotkaniu z Macedonią problemem była śliskość murawy, wobec czego podjęto decyzję o wypiaskowaniu murawy, co było widoczne podczas transmisji telewizyjnej. Cienka warstwa piasku poprawia przepuszczalność i wyciąga wilgoć, z którą największy problem pojawia się właśnie o tej porze roku" - piszą przedstawiciele firmy.

"W przypadku standardowego boiska mamy do czynienia z 50-centymetrową warstwą konstrukcyjną, co umożliwia prowadzenie wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak piaskowanie czy aeracja. Murawa była dobrze zadarniona, miała odpowiednią twardość, równość, zrywalność i odpowiadała zakładanym parametrom użytkowym. Cienka warstwa piasku (ok. 3-4mm) sprawiła, że każde uszkodzenie powstałe na murawie było o wiele bardziej widoczne. Powstawanie uszkodzeń darni niewzmacnianej jest sprawą jak najbardziej naturalną, dlatego też po każdym meczu czy treningu naprawia się uszkodzenia widełkami oraz odkurza trawę przy pomocy kosiarek rotacyjnych z koszem, które zbierają uszkodzone fragmenty. Po treningach przystąpiliśmy do napraw, aby przygotować murawę do meczu, a prace zostały zakończone po 2:00" - dodają.

ZOBACZ: Skandaliczny stan murawy, piłkarze poskarżyli się premierowi

Według firmy kluczowy był krótki czas, jaki dostała na instalację. "Układnie murawy w tak krótkim czasie i o tej porze roku nigdy nie pozwoli na jej ukorzenienie, które ma kluczowe znaczenie do osiągnięcia najwyższych parametrów użytkowych i wizualnych. Dłuższy czas na układanie murawy w okresie bez wegetacji nie ma większego znaczenia. Na zakrytym stadionie trawa o tej porze roku przechodzi w stan spoczynku zimowego" - odpowiadają.

Zapytaliśmy zewnętrznych specjalistów. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że nigdy w tak krótkim czasie nie ma mowy o ukorzenieniu. - Proszę zobaczyć, w zeszłym roku o podobnej porze (w połowie października), Polska grała mecze Ligi Narodów UEFA na Stadionie Śląskim. Trawę układano w 4 dni, do tego doszło 11 dni pielęgnacji. Na stadionie odbyły się 4 treningi i dwa mecze i podobnych problemów nie było - powiedział nam jeden z producentów. Skąd różnica? "Stadion Śląski miał bardzo dobrej jakości trawę z Węgier". Teraz firmie Trawnik wydłużono czas instalacji, miała na to 13 dni, właśnie po to, by zapobiec problemom. To się nie udało.

ZOBACZ. Boniek o murawie: Chciało mi się płakać

"Nawet system ogrzewania i sztucznego doświetlania płyty boiska nie jest
pomocny, ponieważ świeżo układana trawa nie ma systemu korzeniowego, którego
wegetację można by wzbudzić poprzez podgrzanie, którego pierwsze efekty widoczne są po minimum dwóch tygodniach. Tyle samo wynosi czas potrzebny do ułożenia i przygotowania murawy w okresie jej pełnej wegetacji, a więc od maja do września. Zawodnicy naszej drużyny narodowej mogli narzekać na nawierzchnię głównie przez to, że są przyzwyczajeni do gry na najlepszych boiskach w Europie, posiadających w pełni ukorzenione murawy zainstalowane na stałe. Takie nawierzchnie są doświetlane praktycznie przez cały rok, przez co nawet w okresie pozawegetacyjnym boiska pozostają w bardzo dobrej kondycji" - piszą przedstawiciele firmy.

Specjaliści, z którymi rozmawialiśmy pytają, czy Stadion Narodowy jest jedynym, gdzie dochodzi do szybkiej wymiany murawy i czy inne mają podobne problemy? To pytania retoryczne. O "ukorzenieniu się" nie ma mowy nie tylko w przypadku murawy na Narodowym, więc to tłumaczenie jest odbierane w środowisku jako "bajka".

W oświadczeniu firmy "Trawnik" czytamy, że rozwiązaniem będzie nawierzchnia hybrydowa, która jest instalowana na wielu obiektach w Europie. To mieszanka trawy naturalnej i sztucznej.

"Od kilku lat pracujemy nad nową technologią wykonania nawierzchni na PGE
Narodowym. Najnowszym rozwiązaniem powszechnie stosowanym na stadionach w
Europie jest nawierzchnia hybrydowa i to jest kierunek, w którym należy podążać. Takie rozwiązanie testujemy od czterech lat w Stadionie Energa w Gdańsku, gdzie jesteśmy odpowiedzialni za pielęgnację i obsługę meczową. Efektem naszego doświadczania z obsługi murawy w Gdańsku jest opracowanie nawierzchni naturalnej hybrydowej nowej generacji, która zainstalowana została w tym roku na bazie treningowej Borussii Dortmund im. Łukasza Piszczka w Goczałkowicach. Obecnie wspólnie z ekspertami z ramienia UEFA przygotowujemy murawę do przyszłorocznego finału Ligi Europy na Stadionie Energa w Gdańsku. Na ten jeden mecz opracowujemy dokładny harmonogram, który przewiduje instalację nowej nawierzchni na dwa miesiące przed rozegraniem meczu finałowego. Przez okres jednego miesiąca przez finałem osiem osób będzie zajmować się pielęgnacją boiska. W tym czasie nie zostanie rozegrany żaden mecz czy choćby trening. Przez to, że wymiana murawy odbędzie się w kwietniu, a w naszej strefie klimatycznej na zamkniętym stadionie w Gdańsku nie ma odpowiednich warunków do wzrostu trawy, UEFA wymaga zastosowania zestawów doświetlających, które pokryją co najmniej 1/3 powierzchni płyty boiska. Eksperci powołani przez UEFA mają świadomość, że mamy do czynienia z żywym organizmem, dlatego też w specjalnym systemie na bieżąco uzupełniane są wszystkie czynności i zabiegi odbywające się na murawie. Określane są parametry użytkowe i stosowane nawozy oraz specjalistyczne środki. Badane jest między innymi ukorzenianie murawy" - czytamy w oświadczeniu.

Stadion Narodowym jest obiektem wielofunkcyjnym, więc w ciągu roku odbywa się na nim wiele imprez na płycie boiska. Dlatego nie jest łatwo doprowadzić do tego, by nie zmieniać charakteru SN i jednocześnie była dobra murawa - tak przynajmniej można wywnioskować z oświadczenia producenta trawy.

Jak oceniasz stan murawy na Stadionie Narodowym podczas meczu ze Słowenią?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (46)
 • thyrtvyska Zgłoś komentarz
  na przyszłość, niech każdy pan piłkarz ma na mecz, w razie czego trochę własnej trawy w woreczku i jakby trawa marki Trawnik nie odpowiadała, niech każdy gra na swojej trawie ! wtedy
  Czytaj całość
  nie będzie pretensji i wzajemnych animozji... dysputa o trawie, w komentarzach sami zielarze
  • Jarek Witkowski Zgłoś komentarz
   w lecie kiedy trawa rośnie nie grają a kiedy idzie zima mecz za meczem, to musi kosztować, masa energii na zmarnowanie a wystarczy w zimie uprawiać zimowe dyscypliny sportowe a w lecie
   Czytaj całość
   letnie.
   • aszasza Zgłoś komentarz
    W Gelsenkirchen jest stadion typowo piłkarski , oraz w razie potrzeby całkowicie zadaszony i rozwiązano ten problem tak, że murawa po meczu jest wysuwana na specjalnych szynach poza stadion
    Czytaj całość
    aby miała dostęp światła naturalnego.
    • prym Zgłoś komentarz
     Stadion Śląski ma murawę stałą i tak jest najepsza.Wystarczy rozgrywać mecze na nim lub wybudować stadion nie narodowy lecz piłkarski.Typowo piłkarski jaki budują wszyscy.
     • Claudia_ Zgłoś komentarz
      "tym zabiegiem chciano sprawić, żeby trawa nie była śliska. " XDDD Prawie wam wyszło.
      • zbych22 Zgłoś komentarz
       Tym razem cenzor nie skreślił mnie tylko wypowiedź śp. Janusza Wójcika. Wyznawco Bońka i PZPN daj sobie na wstrzymanie.
       • Qba Qbasiewicz Zgłoś komentarz
        Ta firma z tym produktem nie utrzymałaby się na rynku gdyby chyba nie znajomości. No bo jak wytłumaczyć, że od początku nawierzchnia na narodowym jest fatalna. Firma niech się nastawi na
        Czytaj całość
        trawę do ogródków, gdzie świeci słońce itd. Obciach dla firmy, że wstyd się przyznać. A ci co kupują taki produkt powinni się podać do dymisji razem ze zleceniodawcami.
        • Mirosław Popielarski Zgłoś komentarz
         Stadion POwska banda budowala...i juz w momencie projektowania byl przestarzaly technologicznie....standart ma ...taki z poczatkow 20 wieku....reczna robota...ukladanie traey...smiech na sali !
         Czytaj całość
         w UK ..i innych panstwach na to wystarczy 5..7 godz..i robi sie to automatycznie !! o 9 rano jest imreza promukaca wyroby ....a o 19 ..jest mecz pilkarski ...i nowa murawa !!
         • hanysz Zgłoś komentarz
          były prezes pzpn grzegorz lato, sld. Obecny prezes zbigniew boniek zwolennik po. Prezydenci miasta też z po. Zarządcy stadionu nadani z po zwolennicy tej parti. Wykonawca zwolennik po.
          Czytaj całość
          Pieniądze publiczne. Wszystko jasne
          • santa66 Zgłoś komentarz
           Ta firma to jest jakiś ewenement na skalę światową. Oni obsługują wszystkie większe stadiony w PL i wszędzie jest problem z murawą, ale jeszcze się nie zdarzyło, żeby te problemy
           Czytaj całość
           były z ich winy. Winne są wszystkie plagi, tylko nie oni. W Gdańsku też robili takie cuda z murawą, że nie dało się na tym grać, więc zdecydowano się na murawę hybrydową, która jest sporo droższa. Z początku było o wiele lepiej, ale z czasem, nawet z taką mają problem, żeby ją utrzymać w dobrym stanie. Inną kwestią jest fakt, że stadion który kosztował naprawdę kupę kasy, powinien mieć wysuwaną murawę. Doskonale wiedzieli, że na stadionie będą rozgrywane nie tylko mecze piłkarskie, ale będą też inne imprezy, bo stadion powinien na siebie zarabiać. Biorąc pod uwagę nasze warunki klimatyczne i konstrukcję obiektu, można się było spodziewać, że mogą się pojawić problemy.
           • Jan Kozietulski Zgłoś komentarz
            Pastwisko. A kto na pastwisku? Pastuchy? Patrz wyżej.
            • ArturJ12 Zgłoś komentarz
             Nikt nie jest winny. Po prostu trawa nie chciała dobrze wyglądać... obłędne tłumaczenie. Koszt ułożenia trawy to prawie pół miliona złotych i nie ma tłumaczenia że jest listopad.
             Czytaj całość
             Firma zajmująca się trawą przeznaczoną na obiekt typu stadion ma obowiązek tak ją przygotować, aby nie było takiego badziewia, jak podczas wtorkowego meczu, zresztą kilku wcześniejszych też. A skoro nie potrafi - to nie oddaje kasę z nadwyżką i zostawi ten temat fachowcom.
             • Marcin Derbowski Zgłoś komentarz
              Stek bzdur. Wkurzają mnie tacy pseudo biznesmeni. Po pierwsze zgłaszając się do przetargu wiedzieli jakie warunki panują na stadionie. Po drugie terminy meczów UEFA również są znane.
              Czytaj całość
              Wiadomo, że w listopadzie są terminy spotkań. Po trzecie graliśmy już w listopadzie i stan murawy nie był tak tragiczny. Potrzeba po prostu profesjonalnej firmy nie nieuków którzy chcą tylko kasę zarobić. Stan murawy na większości polskich stadionów jest tragiczny. Wystarczy natomiast spojrzeć na jakość murawy podczas mistrzostw świata u19 niedawno rozgrywanych w Polsce by wiedzieć, że się da. Wystarczyl odpowiedni nadzór i murawy jak z obrazka były. Kasa, kasa, kasa pseudo biznesmen i tragedia gotowa. Po pierwsze kara finansowa w wysokości conajmniej 50 milionów euro. Za taki wstyd, upokorzenie Polski na arenie międzynarodowej toi tak niska kara. Po drugie przynajmniej 10 lat więzienia dla właściciela. Musimy skończyć z ludźmi którzy niszczą celowo wizerunek Polski. Wstyd, wstyd brak profesjonalizmu i wielka gębą: dzwonił ten pseudo biznesmen do Borka i się wyżywał. Dobrze, że Mati mu powiedział, pomyliłeś odwagę z odważnikiem. Stop burakom w przetargach.
              Zobacz więcej komentarzy (15)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×