Serie A: Juventus FC pokonał SPAL. Cristiano Ronaldo przedłużył strzelecką passę, Wojciech Szczęsny popracował

Konfrontacja najlepszego i najgorszego klubu ligi włoskiej była nadspodziewanie wyrównana. Juventus FC wygrał 2:1 ze SPAL-em, a na boisku przez całe spotkanie byli Wojciech Szczęsny, Thiago Cionek oraz Arkadiusz Reca.

Cristiano Ronaldo (w środku) PAP/EPA / ELISABETTA BARACCHI / Na zdjęciu: Cristiano Ronaldo (w środku)
Juventus FC potrzebował takiego pozytywnego bodźca przed powrotem do rywalizacji w Lidze Mistrzów. Jesienią prezentował się dobrze w europejskim pucharze, siła jego kolejnego przeciwnika Olimpique Lyon nie jest teoretycznie duża, mimo to forma mistrza Włoch ostatnio zawodziła.

Stara Dama podbiła Ferrarę po raz pierwszy w tym wieku. Dwa lata temu zremisowała bezbramkowo, a w poprzednim sezonie przegrała 1:2 w rezerwowym składzie. Ponadto Juventus nie zwyciężył w trzech poprzednich spotkaniach wyjazdowych. Po porażkach 1:2 z SSC Napoli i z Hellasem Werona szczęśliwie uratował remis 1:1 w półfinale Pucharu Włoch z AC Milanem. Można więc mówić o małym przełomie.

Cała konfrontacja była wyrównana. SPAL rozpoczął pojedynek energicznie i ofensywnie, a Wojciech Szczęsny interweniował po trzech strzałach celnych do przerwy. Reprezentant Polski zatrzymał piłkę po próbach Andrei Petagni, a w 23. minucie miał szczęście, że futbolówka nie przetoczyła się między jego nogami po uderzeniu Gabriela Strefezzy. Na trybunach podnosiła się wrzawa, ponieważ gospodarze zagrażali Juventusowi i współtworzyli żywe widowisko. Szczęsny solidnie popracował.

Pachniało zmianą wyniku, ponieważ Juventus odpowiadał. Stara Dama okazała się skuteczniejsza od przeciwnika i w 39. minucie strzeliła gola na 1:0. Zrobił to ten, który umieszcza piłkę w bramce minimum raz w każdym meczu od 11 kolejek Serie A. Cristiano Ronaldo uciekł Thiago Cionkowi i uderzył z bliska do siatki po podaniu Juana Cuadrado, który czmychnął Arkadiuszowi Recy. Duet południowców z Juventusu był szybszy od przeciwników z Polski.

Cristiano Ronaldo jest trzecim piłkarzem w historii Serie A, który strzelił gola w 11 meczach z rzędu. Wcześniej takim samym wyczynem popisali się Gabriel Omar Batistuta oraz Fabio Quagliarella. Gwiazdor Juventusu może jeszcze przedłużyć swoją serię. Jego liczby w tym sezonie to 21 bramek oraz dwie asysty.

W 60. minucie Juventus jeszcze mocniej przybliżył się do zwycięstwa, ponieważ Aaron Ramsey strzelił gola na 2:0 po dograniu Paulo Dybali. Konfrontacja pozostawała dynamiczna oraz otwarta. Piłkarze oddali w niej blisko 30 strzałów.

SPAL grał ambitnie i było go stać na gola kontaktowego na 1:2 w 70. minucie. Andrea Petagna pozbawił Wojciecha Szczęsnego czystego konta strzałem z rzutu karnego, a okoliczności podyktowania jedenastki były absurdalne. Sędzia dowiedział się o konieczności odgwizdania faulu Daniele Ruganiego na Simone Missirolim przez krótkofalówkę. Nie działała łączność, zepsuł się monitor, więc trzeba było działać na wariackich papierach.

SPAL - Juventus FC 1:2 (0:1)
0:1 - Cristiano Ronaldo 39'
0:2 - Aaron Ramsey 61'
1:2 - Andrea Petagna (k.) 70'

SPAL: Etrit Berisha - Thiago Cionek, Kevin Bonifazi, Ervin Zukanović, Arkadiusz Reca - Simone Missiroli (80' Georgi Tunjov), Mirko Valdifiori, Mattia Valoti (89' Federico Di Francesco) - Lucas Castro (60' Mohamed Fares), Andrea Petagna, Gabriel Strefezza

Juventus: Wojciech Szczęsny - Danilo, Daniele Rugani, Giorgio Chiellini (54' Matthijs de Ligt), Alex Sandro - Aaron Ramsey (73' Adrien Rabiot), Rodrigo Bentancur, Blaise Matuidi (79' Federico Bernardeschi) - Juan Cuadrado, Paulo Dybala, Cristiano Ronaldo

Żółte kartki: Valoti, Zukanović, Strefezza, Cionek (SPAL) oraz Matuidi, Danilo (Juventus)

Sędzia: Federico La Penna