Bundesliga. Bayer Leverkusen - Bayern Monachium. Bawarski walec sunie po mistrzostwo

Bayern Monachium rozbił na wyjeździe Bayer Leverkusen (4:2) i już może szykować się na fetę z okazji zdobycia ósmego z rzędu mistrzostwa Niemiec. Jedną z bramek na BayArena zdobył Robert Lewandowski - to już jego 30. ligowe trafienie w sezonie.

Maciej Kmita
Robert Lewandowski cieszy się razem z kolegami PAP/EPA / MATTHIAS HANGST / Na zdjęciu: Robert Lewandowski cieszy się razem z kolegami
- Jeśli ktoś miałby zaszkodzić Bayernowi, to... tylko sam Bayern - powiedział nam przed tygodniem Jacek Krzynówek (więcej TUTAJ). To prawda, że rywale mistrza mogli liczyć tylko na jego potknięcie, ale trudno sobie przecież wyobrazić potykający się walec drogowy. A taką stworzoną do rozgniatania rywali maszynę w Monachium skonstruował trener Hansi Flick.

Bayern w sobotę wygrał po raz dziewiąty z rzędu, a po raz 10. (na 20 meczów) za kadencji Flicka wbił przeciwnikowi co najmniej cztery gole. W pierwszych minutach Bayer stawiał dzielny opór i nawet zdołał zaskoczyć gości, ale kiedy ci weszli na wyższe obroty, gospodarze mogli tylko prosić ich o najniższy wymiar kary.

Bayer lubi dominować nie mniej niż Bayern, ale w sobotę -  co i tak nie uchroniło go przed deklasacją - nie zdecydował się na samobójczą wymianę ciosów z mistrzem. Peter Bosz ustawił swój zespół głębiej niż zwykle i nastawił go na szybkie ataki. Nieoczekiwanie już pierwsza taka próba zaskoczyła Bawarczyków. W 9. minucie Julian Baumgartlinger zagrał za linię obrony do Lucasa Alario, który uniknął spalonego przez Davida Alabę i pokonał Manuela Neuera w sytuacji sam na sam.

Gospodarze poczuli się nieco pewniej, stracili czujność i wpadli pod bawarski walec. W 27. minucie, w końcowej fazie błyskawicznej kontry, Kingsley Coman zamienił na gola świetne prostopadłe podanie Leona Goretzki. Kwadrans później sam Goretzka wykorzystał zagranie Thomasa Muellera i Bayern już prowadził 2:1, ale sunął do przodu po więcej, nie zważając na żadne przeszkody.

W 43. minucie Serge Gnabry zmarnował sytuację sam na sam z Lukasem Hradeckym, próbując posłać piłkę do bramki między nogami golkipera. Po chwili reprezentant Niemiec zrehabilitował się w trudniejszych okolicznościach. Uciekł obrońcom po dalekim podaniu Joshuy Kimmicha, a wybiegającego mu naprzeciw bramkarza zaskoczył umiejętnym lobem.

Po zmianie stron Bayern wszedł w tryb eco, ale nawet oszczędzając silnik przed wtorkowym półfinałem Pucharu Niemiec z Eintrachtem Frankfurt, był dla Bayeru nie do zatrzymania. Nie minął kwadrans, a Hradecky'ego głową do dużego wysiłku zmusił Goretzka. W 66. minucie Fin był już jednak bezradny po strzale Lewandowskiego. Po centrze Muellera Goretzka zostawił piłkę Polakowi, a ten wpakował ją głową do siatki.

To 30. ligowy gol "Lewego" w sezonie, a licząc wszystkie rozgrywki już 44. - to nowy życiowy rekord kapitana reprezentacji Polski (więcej TUTAJ). W następnej kolejce Lewandowski "życiówki" jednak nie poprawi - zobaczył w Leverkusen piątą żółtą kartkę i w meczu 31. kolejki z Borussią M'Gladbach będzie musiał pauzować. Więcej TUTAJ.

Udział Lewandowskiego w kolejnym triumfie Bayernu nie ograniczył się do postawienia kropki nad "i". Przy golu na 1:1 wyciągnął ze strefy jednego ze stoperów, robiąc miejsce Comanowi. Przy drugim trafieniu wziął udział w rozegraniu akcji, a w jej końcowej fazie ruchem bez piłki stworzył przestrzeń dla Goretzki.

W drugiej połowie osłabiony brakiem rewelacyjnego Kai Havertza, którego z udziału w spotkaniu wyeliminowała kontuzja mięśniowa, Bayer stać było tylko na gola Floriana Wirtza. W 88. minucie 17-latek pokonał Neuera pięknym uderzeniem z narożnika pola karnego. To premierowe trafienie utalentowanego nastolatka w Bundeslidze, ale pozostało bez wpływu na obraz gry w ostatnich minutach.

Bayern formalnie nie zapewnił sobie jeszcze ósmego z rzędu mistrzostwa Niemiec, ale jego hegemonia wydaje się niezagrożona. Na cztery kolejki przed końcem sezonu Bawarczycy mają 10 punktów więcej od drugiej w tabeli Borussii Dortmund i 11 więcej od trzeciego RB Lipsk. BVB swój mecz 31. serii dopiero rozegra, ale Bayern i tak wypracował przewagę, której w tej dyspozycji nie roztrwoni.

Drużyna Flicka może już szykować się na mistrzowską fetę, ale wciąż ma motywację do gry na maksimum możliwości. Bayern strzelił w tym sezonie 90 goli i do rekordu Bundesligi, który sam ustanowił w sezonie 1971/72, brakuje mu juz tylko 11 trafień. Za kadencji Flicka mistrzowie Niemiec zdobywają średnio 3,25 bramki na mecz - jeśli utrzymają skuteczność na tym poziomie, pobiją rekord sprzed blisko pół wieku.

Z innych sobotnich meczów Bundesligi warto odnotować wpadkę RB Lipsk z SC Paderborn 07 (1:1) i powrót do gry Dawida Kownackiego. Reprezentant Polski zagrał w sobotę po raz pierwszy od 1 lutego. Potem doznał urazu kolana, który wyeliminował go na ponad trzy miesiące.

Bayer 04 Leverkusen - Bayern Monachium 2:4 (1:1)
1:0 - Alario 9'
1:1 - Coman 27'
1:2 - Goretzka 42'
1:3 - Gnabry 45'
1:4 - Lewandowski 66'
2:4 - Wirtz 88'

Bayer: Hradecky - Tapsoba, Bender, Dragović - Bellarabi (46' Wirtz), Baumgartlinger (62' Paulinho), Aranguiz, Amiri (46' Demirbay) - Diaby, Alario (76' Volland), Bailey (46' Wendell).

Bayern: Neuer - Pavard, Boateng, Alaba, Davies (85' Hernandez) - Kimmich, Goretzka (74' Martinez) - Coman (67' Perisić), Mueller, Gnabry (74' Alcantara) - Lewandowski.

Żółte kartki: Amiri, Bellarabi, Dragović (Bayer) oraz Coman, Lewandowski, Mueller (Bayern).