Eliminacje MŚ 2022. Tego pudła Macedończycy nie zapomną Timo Wernerowi. Kibice chcą dać mu obywatelstwo

Reprezentacja Niemiec sensacyjnie przegrała z Macedonią Północną 1:2 w eliminacjach MŚ 2022. To gigantyczna niespodzianka, a doszło do niej m.in. przez fatalne pudło Timo Wernera. Macedończycy z tego powodu chcą mu dać obywatelstwo.

Łukasz Witczyk
Timo Werner PAP/EPA / THILO SCHMUELGEN / Na zdjęciu: Timo Werner
Tego nie spodziewał się nikt. Reprezentacja Niemiec była zdecydowanym faworytem spotkania z Macedonią Północną. Zagadką wydawały się jedynie rozmiary zwycięstwa Niemców. Mecz zakończył się jednak ich kompromitującą porażką, po której na całą kadrę wylała się fala krytyki.

Wynik mógł być inny, gdyby w 80. minucie Timo Werner nie zaliczył fatalnego pudła. Napastnik reprezentacji Niemiec urwał się spod opieki obrońców, miał przed sobą bramkarza, ale nie trafił czysto w piłkę, a ta wylądowała obok słupka. Wtedy na tablicy był wynik 1:1.

Pięć minut później Eljif Elmas zdobył bramkę na 2:1 i poprowadził Macedończyków do historycznej wygranej nad Niemcami. Dla tych drugich była to pierwsza porażka w eliminacjach MŚ od 2001 roku, a trzecia w całej historii rozgrywek kwalifikacyjnych do mundialu.

W Macedonii bohaterem są nie tylko piłkarze drużyny narodowej, ale także i Werner. Kibice i lokalne media żartują, że piłkarz Chelsea FC za zasługi dla macedońskiego futbolu powinien być uhonorowany obywatelstwem. Jeden z grafików przygotował nawet... fałszywy macedoński dowód osobisty dla Wernera.