Serie A: Piotr Zieliński szalał w starciu z byłym klubem. Double-double Polaka

Jak w sobotę, tak we wtorek. Piotr Zieliński ponownie strzelił gola, a niewiele później asystował przy trafieniu Fabiana Ruiza. Napoli zwyciężyło 5:1 z Udinese Calcio i to kolejny krok wykonany w kierunku Ligi Mistrzów.

Piotr Zieliński (w środku) Getty Images / Ciro de Luca/Soccrates / Na zdjęciu: Piotr Zieliński (w środku)
SSC Napoli straciło punkty w tylko czterech z 14 meczów po opanowaniu problemów kadrowych i pożegnaniu z Ligą Europy. To wystarczyło do objęcia w tabeli miejsca premiowanego awansem do Ligi Mistrzów. Na ostatniej prostej sezonu podopieczni Gennaro Gattuso już nie szturmują, a odpierają ataki z dalszych pozycji. Na dodatek, ich terminarz uznaje się za najprostszy spośród klubów zajmujących od drugiego do szóstego miejsca w lidze. Wypada z tego skorzystać i powrócić do europejskiej elity.

We wtorek Napoli grało z wygodnym dla siebie w ostatnich latach Udinese Calcio. W podstawowym składzie był Piotr Zieliński, który w klubie z regionu Friulli rozpoczął karierę na włoskich boiskach w 2012 roku. W jego barwach rozegrał 19 meczów, dużo czasu spędził na wypożyczeniu do Empoli FC, ale to Udinese w 2016 roku zarobiło około 14 milionów euro na sprzedaży Polaka do zaprzyjaźnionego zespołu z Neapolu.

Zieliński był wiodącym piłkarzem w pojedynku z byłym klubem. To on strzelił pierwszego gola w 28. minucie. Polak znalazł się w dobrym miejscu pola karnego i wykonał dobitkę strzału Victora Osimhena zatrzymanego przez Juana Musso. Bramkarz Udinese był na łopatkach, więc pokonanie go było formalnością. Napoli objęło prowadzenie 1:0 po skomplikowanym początku meczu, w którym przebicie się przez obronę Zebrette nie było proste.

Polak dorzucił asystę do gola podobnie jak w poprzednim meczu ze Spezią. Była 31. minuta, a Zieliński podał z prawego skrzydła przed pole karne. Był tam Fabian Ruiz, który efektownym strzałem wrzucił piłkę za kołnierz Juana Musso. Od tego momentu na koncie Zielińskiego była dwucyfrowa liczba goli oraz asyst w sezonie na wszystkich frontach. Konkretnie 12 plus 10, licząc Serie A, Puchar Włoch oraz Ligę Europy. Ustanawia najlepsze w karierze osiągnięcia w rozgrywkach, których część stracił z powodu koronawirusa.

Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 2:1, ponieważ na gole, w których maczał palce Zieliński, odpowiedział Stefano Okaka. Dlatego podopieczni Gennaro Gattuso jeszcze nie mieli w kieszeniach kompletu punktów.

Azzurri starali się kontrolować wydarzenia na połowie przeciwnika. Gospodarze przeważali we wszystkich statystykach, a wysokie ustawienie przyniosło efekt. W 56. minucie Hirving Lozano odzyskał dwubramkowe prowadzenie dla Napoli. Meksykanin strzelił na 3:1 w sytuacji sam na sam z Juanem Musso po przechwyceniu podania Argentyńczyka do nieostrożnego defensora.

Bramkarz Udinese generalnie nie prezentował się dobrze, a Napoli bawiło się coraz lepiej. W 66. minucie Giovanni Di Lorenzo zrehabilitował się za spektakularne pudło z początku meczu i strzelił na 4:1. Reprezentant Włoch wykonał dobitkę strzału Kostasa Manolasa po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Było jasne, że komplet punktów pozostanie w Kampanii, a wynik na 5:1 ustalił w doliczonym czasie Lorenzo Insigne.

SSC Napoli - Udinese Calcio 5:1 (2:1)
1:0 - Piotr Zieliński 28'
2:0 - Fabian Ruiz 31'
2:1 - Stefano Okaka 41'
3:1 - Hirving Lozano 56'
4:1 - Giovanni Di Lorenzo 66'
5:1 - Lorenzo Insigne 90'

Napoli: Alex Meret - Giovanni Di Lorenzo, Kostas Manolas, Amir Rrahmani, Elseid Hysaj (84' Mario Rui) - Fabian Ruiz, Tiemoue Bakayoko (84' Diego Demme) - Hirving Lozano (76' Matteo Politano), Piotr Zieliński (75' Eljif Elmas), Lorenzo Insigne - Victor Osimhen (70' Dries Mertens)

Udinese: Juan Musso - Jens Stryger Larsen, Kevin Bonifazi, Rodrigo Becao (54' Thomas Ouwejan) - Nahuel Molina, Rodrigo De Paul, Walace Sousa (54' Fernando Forestieri), Jean-Victor Makengo (86' Martin Palumbo), Marvin Zeegelaar (76' Samir) - Roberto Pereyra, Stefano Okaka (76' Petar Micin)