Napoli rozpędzone. Piotr Zieliński przełamał gardę rywala

Piotr Zieliński w coraz wyższej formie. Po pierwszym w sezonie golu jest również pierwsza asysta. Polak pomógł Victorowi Osimhenowi w otwarciu wyniku wygranego 2:0 starcia SSC Napoli z Cagliari Calcio. Zagrał również Sebastian Walukiewicz.

Piotr Zieliński Getty Images / SSC NAPOLI / Na zdjęciu: Piotr Zieliński
Napoli pokonuje rywala za rywalem, a i to delikatnie napisane. W tym tygodniu podopieczni Luciano Spallettiego zniszczyli po 4:0 Udinese i Sampdorię. W konfrontacji z mającym problem na wyjazdach Cagliari Calcio też byli faworytami. Azzurri zamierzali na Stadio Diego Armando Maradona zaprezentować równie atrakcyjny futbol jak w poprzednich spotkaniach. Chcieli ponadto odzyskać prowadzenie w tabeli. Z tych dwóch zadań wykonali drugie.

Napoli zdobyło prowadzenie 1:0 w 11. minucie. Victor Osimhen strzelił szóstego gola w sezonie, a czwartego w lidze po podaniu Piotra Zielińskiego. Polak miał dużo miejsca na prawym skrzydle po crossie Andrego-Francka Zambo Anguissy i obsłużył Nigeryjczyka. W poprzednim meczu z Sampdorią Zieliński zdobył pierwszą bramkę w sezonie, a w niedzielę po raz pierwszy asystował. Zieliński zaczyna pracować nad statystykami po nieco straconym z powodu kontuzji starcie rozgrywek.

Przy pierwszym golu Napoli nie popisał się Sebastian Walukiewicz. Młodzieżowy reprezentant Polski nie upilnował Victora Osimhena i spóźniony nie utrudnił mu kopnięcia piłki do bramki. Drużyna Walukiewicza musiała zainteresować się odrabianiem strat, a nie było to takie proste zadanie. Bardzo rzadko w ogóle miała piłkę.

Napoli miało kolosalną przewagę pod względem posiadania. Długimi rozegraniami usypiało gości i odbierało im ochotę na cokolwiek. Czasami faworyt szukał zbyt koronkowych rozwiązań, za długo wahał się przed oddaniem strzału, dlatego spotkanie nie było wypełnione sytuacjami podbramkowymi, a wynik 1:0 utrzymał się do końca pierwszej połowy.

Trener Walter Mazzarri miał kwadrans na wstrząśniecie podopiecznymi i zmobilizowanie ich do walki z jego byłym klubem. Gracze Napoli też powinni zorganizować się w przerwie do bardziej kreatywnego oraz niekonwencjonalnego atakowania. Pobyt w szatni wpłynął lepiej na gospodarzy.

Azzurri potrzebowali niemal tyle samo czasu w drugiej połowie na strzelenie gola jak w pierwszej. Była 57. minuta i Lorenzo Insigne wykorzystał rzut karny przyznany za faul Diego Godina na Victorze Osimhenie. 2:0 to całkiem bezpieczna przewaga Napoli, wykonało ono kluczowy krok w kierunku zdobycia szóstego w sezonie kompletu punktów.

Piotr Zieliński miał jeszcze szansę na gola. W 65. minucie Polak dostał piłkę w okolicy linii pola karnego, a jego uderzenie było co prawda mocne, ale nieco niedokładne. Niewiele później tak Zieliński, jak również napomniany żółtą kartką za faul na rodaku Walukiewicz, opuścili boisko. Zmiennikiem pomocnika Napoli był Eljif Elmas, a zamiast obrońcy Cagliari wszedł Luca Ceppitelli.

SSC Napoli - Cagliari Calcio 2:0 (1:0)
1:0 - Victor Osimhen 11'
2:0 - Lorenzo Insigne (k.) 57'

Napoli: David Ospina - Giovanni Di Lorenzo, Kalidou Koulibaly, Amir Rrahmani, Mario Rui - Fabian Ruiz (88' Diego Demme), Andre-Franck Zambo Anguissa - Matteo Politano (69' Hirving Lozano), Piotr Zieliński (69' Eljif Elmas), Lorenzo Insigne (77' Adam Ounas) - Victor Osimhen (77' Andrea Petagna)

Cagliari: Alessio Cragno - Sebastian Walukiewicz (68' Luca Ceppitelli), Diego Godin, Charalampos Lykogiannis (85' Gaston Pereiro) - Martin Caceres, Nahitan Nandez, Razvan Marin, Alessandro Deiola (68' Keita Balde Diao), Gabriele Zappa - Kevin Strootman (85' Alberto Grassi), Joao Pedro

Żółte kartki: Osimhen, Elmas (Napoli) oraz Walukiewicz (Cagliari)

Sędzia: Marco Piccinini