Koniec passy Wojciecha Szczęsnego. Wstrząs na końcu derbów Italii

Tym razem Wojciechowi Szczęsnemu nie udało się zachować czystego konta. W konfrontacji z Interem Mediolan stracił gola po strzale Edina Dzeko. Juventus zerwał się do ataku późno, ale zdążył wyrównać na 1:1.

Nicolo Barella i Alex Sandro PAP/EPA / MATTEO BAZZI / Na zdjęciu: Nicolo Barella i Alex Sandro
57 tysięcy kibiców oglądało mecz z trybun. W Mediolanie nie zabrakło Roberto Manciniego, selekcjonera reprezentacji. Generalnie padł rekord frekwencji po piłkarskim lockdownie we Włoszech. Derby Italii to jedna z najbardziej prestiżowych konfrontacji nie tylko w kalendarzach kibiców Interu oraz Juventusu, ale generalnie dla wszystkich zainteresowanych calcio. Ponownie są to starcia kandydatów do zdobycia scudetto.

Pojedynek w Mediolanie wyglądał inaczej niż poprzedzające go "derby Słońca" między AS Romą a SSC Napoli. Na początku działo się pod obiema bramkami. W 17. minucie Inter wyszedł na prowadzenie 1:0. Edin Dzeko znalazł się w odpowiednim miejscu pola karnego, uniknął spalonego z powodu niefortunnego ustawienia Leonardo Bonucciego i wykonał dobitkę uderzenia Hakana Calhanoglu odbitego od słupka.

Wojciech Szczęsny skapitulował po 384 minutach. Polak notował ostatnio serię czystych kont, ale w rywalizacji z najbardziej bramkostrzelnym klubem ligi wyciągnął piłkę z siatki. Przy golu Edina Dzeko nie miał dużych szans na interwencję, nie można go było obciążać winą.

Cały Juventus musiał odrabiać stratę. Przejęcie inicjatywy nie było proste, ponieważ zbudowany prowadzeniem Inter nie stracił zapału do atakowania. Jakby nieszczęść Bianconerich było mało, to stracili Federico Bernardeschiego. Ten z powodu urazu barku opuścił boisko, a jego zmiennikiem został Rodrigo Bentancur. Przed przerwą drużyna z Turynu nie zagrażała często Samirowi Handanoviciowi.

Juventus prezentował się podobnie bezbarwnie jak w meczu Ligi Mistrzów z Zenitem Sankt Petersburg. W Rosji trafił na mniej skutecznego niż Inter przeciwnika i jedno trafienie wystarczyło do zdobycia kompletu punktów. W Mediolanie potrzebował już dwóch i w przerwie goście musieli postawić na zdecydowany atak.

W 65. minucie trener Bianconerich wprowadził z ławki rezerwowych Paulo Dybalę oraz Federico Chiesę. Argentyńczyk powrócił po kontuzji, Włoch potrafi w pojedynkę robić różnicę również w hitowych starciach. Dopiero po tych roszadach gra Juventusu nabrała nieco rumieńców. Allegri skorzystał jeszcze z Kaio Jorge'a oraz Arthura Melo.

Po pięciu zmianach, w 89. minucie, Juventus doprowadził do remisu 1:1. Paulo Dybala spokojnym strzałem z rzutu karnego pokonał Samira Handanovicia. Jedenastka została podyktowana za nieodpowiedzialne przewinienie na skraju szesnastki, które popełnił Denzel Dumfries na Alexie Sandro. Trener Simone Inzaghi wściekał się, rzucił znacznikiem na boisko, za co zobaczył czerwoną kartkę.

Inter Mediolan - Juventus FC 1:1 (1:0)
1:0 - Edin Dzeko 17'
1:1 - Paulo Dybala (k.) 89'

Inter: Samir Handanović - Milan Skriniar, Stefan De Vrij, Alessandro Bastoni - Matteo Darmian, Nicolo Barella (90' Matias Vecino), Marcelo Brozović, Hakan Calhanoglu (61' Roberto Gagliardini), Ivan Perisić (72' Denzel Dumfries) - Edin Dzeko, Lautaro Martinez (72' Alexis Sanchez)

Juventus: Wojciech Szczęsny - Danilo, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Alex Sandro - Juan Cuadrado (65' Paulo Dybala), Weston McKennie (83' Arthur Melo), Manuel Locatelli (83' Kaio Jorge), Federico Bernardeschi (18' Rodrigo Bentancur) - Dejan Kulusevski (65' Federico Chiesa), Alvaro Morata

Żółte kartki: Barella, Perisić (Inter) oraz Alex Sandro, Chiellini (Juventus)

Sędzia: Maurizio Mariani