Pogoń wiceliderem, Raków goni. Zobacz tabelę

Po sobotnich meczach 16. kolejki PKO Ekstraklasy doszło do zmian w czołówce. Na drugą pozycję, kosztem Lechii Gdańsk, wskoczyła Pogoń Szczecin. Dystansu nie traci Raków Częstochowa, który efektownie ograł Zagłębie Lubin.

Tomasz Galiński
radość piłkarzy Pogoni Szczecin PAP / Marcin Bielecki / Na zdjęciu: radość piłkarzy Pogoni Szczecin
Najważniejszym wydarzeniem był oczywiście mecz z godz. 17.30, w którym Pogoń Szczecin zdemolowała Lechię Gdańsk, wygrywając aż 5:1. Portowcy wygrali spotkanie w czubie tabeli i zepchnęli gdańszczan z pozycji wicelidera PKO Ekstraklasy. Kapitalne zawody rozegrał Kamil Grosicki, autor trzech asyst.

Wcześniej sporo emocji było m.in. we Wrocławiu, gdzie Śląsk ostatecznie pokonał Stal Mielec 2:1, choć w końcówce pierwszej połowy czerwoną kartkę obejrzał Konrad Poprawa. O wyniku decydowały cztery minuty - w takim odstępie czasu padły wszystkie trzy gole.

A skoro mowa o golach, to jeden bardzo ładnej urody obejrzeli kibice w Łęcznej. W drugim meczu z rzędu bramkę zdobył Lukas Podolski. O ile jednak w meczu z Legią wepchnął piłkę do siatki z metra, to przeciwko Górnikowi popisał się kapitalnym uderzeniem zza pola karnego w samo okienko. Zabrzanie odwrócili losy rywalizacji, bo przecież od 7. minuty przegrywali 0:1. Pod koniec pierwszej połowy gola na wagę wygranej strzelił Robert Dadok.

Sobotnie zmagania zakończył mecz w Częstochowie, gdzie Raków na dużym luzie ograł beznadziejne KGHM Zagłębie Lubin 4:0. Ojców wygranej było wielu, ale przede wszystkim błysnął Ivi Lopez, strzelec dwóch goli. Warto dodać, że spotkanie zostało przerwane w 20. minucie na godzinę z powodu awarii prądu na stadionie.

2:1 Petr Schwarz 81'

Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk 5:1 (3:1)
1:0 Damian Dąbrowski (k.) 8'
1:1 Łukasz Zwoliński 27'
2:1 Luka Zahović 36'
3:1 Luka Zahović 51'
4:1 Sebastian Kowalczyk 54'
5:1 Michał Kucharczyk 70'

Raków Częstochowa - KGHM Zagłębie Lubin 4:0 (1:0) 1:0 Vladislavs Gutkovskis 28' 2:0 Ivi Lopez 47' 3:0 Ivi Lopez 78' 4:0 Marko Poletanović (k.) 90+1'