Dwa gole we włoskim hicie. Zieliński dokonał niemożliwego

Kadra Napoli na mecz z Juventusem była w opłakanym stanie. Drużyna Luciano Spallettiego pokazała jednak charakter, objęła prowadzenie i zremisowała 1:1 na przekór problemom.

Diego Demme (P) i Manuel Locatelli (L) Getty Images / Stefano Guidi / Na zdjęciu: Diego Demme (P) i Manuel Locatelli (L)
Od początku grało dwóch Polaków. Obecność Wojciecha Szczęsnego w bramce Juventusu nie była zaskoczeniem, ale gra Piotra Zielińskiego wydawała się niemożliwa jeszcze kilka godzin przed pierwszym gwizdkiem. Pomocnik Napoli został wysłany na kwarantannę, jednak przedstawiciele klubu zdecydowali się na wystawienie go po konsultacji z medykami oraz prawnikami. Podobnie rzecz miała się w przypadku Amira Rrahmaniego i Stanislava Lobotki.

Juventus przycisnął na początku meczu, ale ani Federico Chiesa, ani Weston McKennie nie wykorzystali wcześnie stworzonych szans na gola. Im dłużej trwała pierwsza połowa, tym mniejsza była przewaga Bianconerich, a do głosu zaczęli dochodzić piłkarze Napoli.

Azzurri wybrali się do Piemontu bez grupy istotnych graczy. Powodami absencji były kontuzje, zakażenia koronawirusem i powołania na Puchar Narodów Afryki. Nie przeszkodziło to podopiecznym, także nieobecnego, Luciano Spallettiego w objęciu prowadzenia 1:0. W 23. minucie Dries Mertens zatańczył w polu karnym Juve i wypracował sobie miejsce do oddania płaskiego strzału. Szczęsny miał piłkę na palcach, ale nie sparował jej, a na domiar złego zmylił próbującego interweniować na linii Matthijsa de Ligta.

Juventus był w szoku po golu Driesa Mertensa i nie potrafił na niego interesująco odpowiedzieć w pierwszej połowie. Zapachniało natomiast drugim trafieniem Napoli po strzale z dystansu Piotra Zielińskiego. W konfrontacji Polaków lepszy okazał się Szczęsny i sparował piłkę nad poprzeczkę. Przed przerwą jeszcze próba Driesa Mertensa z rzutu wolnego, ale chybił i pozostało 1:0.

W 54. minucie Federico Chiesa ustalił wynik na 1:1. Skrzydłowy Juventusu pozbawił Napoli zaliczki uderzeniem z kilkunastu metrów. David Ospina nie miał dużych szans na wykonanie interwencji, ponieważ zmylił go rykoszet od Stanislava Lobotki.

Atutem Bianconerich miała być ławka rezerwowych. Na niej czekali Paulo Dybala, Moise Kean czy Dejan Kulusevski. Dlatego Napoli starało się rozsądnie gospodarować siłami, temperować Juventus. Massimiliano Allegri zaczął wprowadzać naładowanych energią graczy po godzinie meczu, ale nie zmienili obrazu rywalizacji jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Końcówka pozostała wyrównana. Także Napoli atakowało, przez co popracował Wojciech Szczęsny. Polak rozprawił się z dwoma strzałami Driesa Mertensa. Zachował czujność i nie pozwolił piłce wylądować przy bliższym narożniku, dlatego stanęło na remisie 1:1. Wynik powinien bardziej satysfakcjonować graczy z Neapolu, którzy poradzili sobie w mocno przetrzebionym składzie.

Juventus FC - SSC Napoli 1:1 (0:1)
0:1 - Dries Mertens 23'
1:1 - Federico Chiesa 54'

Juventus: Wojciech Szczęsny - Juan Cuadrado, Daniele Rugani, Matthijs de Ligt, Alex Sandro (75' Mattia De Sciglio) - Weston McKennie, Manuel Locatelli, Adrien Rabiot (66' Rodrigo Bentancur) - Federico Chiesa (81' Dejan Kulusevski), Alvaro Morata (75' Moise Kean), Federico Bernardeschi (66' Paulo Dybala)

Napoli: David Ospina - Giovanni Di Lorenzo, Amir Rrahmani, Juan Jesus, Faouzi Ghoulam - Stanislav Lobotka (90' Alessandro Zanioli), Diego Demme - Matteo Politano (76' Eljif Elmas), Piotr Zieliński, Lorenzo Insigne - Dries Mertens (89' Andrea Petagna)

Żółte kartki: Sandro, Dybala (Juventus) oraz Demme (Napoli)

Sędzia: Simone Sozza

***

Czwartym odwołanym w czwartek meczem było starcie ACF Fiorentiny z Udinese Calcio. Lokalny urząd zdrowia skierował na kwarantannę graczy gości z powodu licznych zakażeń koronawirusem.

ACF Fiorentina - Udinese Calcio (odwołany)