Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Minister sportu wzywa międzynarodowe federacje do działania wobec Rosji. Oto jego żądania

"Rosja wykluczyła się ze sportowej wspólnoty międzynarodowej. Dlatego apeluję również do ruchu sportowego o zdecydowane działania" - to fragment pisma ministra sportu Kamila Bortniczuka do władz międzynarodowych federacji, m.in. FIFA, UEFA i FIVB.

Michał Fabian
Michał Fabian
Kamil Bortniczuk East News / Adam Burakowski/REPORTER / Na zdjęciu: Kamil Bortniczuk
W czwartek nad ranem Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej, rosyjska armia zaatakowała Ukrainę. Świat jednoczy się w przeciwko tej agresji, nakładane są kolejne sankcje na Rosję. Padają także żądania ukarania Rosji na niwie sportowej.

W tej ostatniej kwestii doszło w czwartek do spotkania ministra sportu Kamil Bortniczuka z przedstawicielami polskich związków sportowych - m.in. Cezarym Kuleszą, prezesem PZPN, a także władzami siatkówki i piłki ręcznej.

Bortniczuk zapowiadał wystosowanie listów do światowych i europejskich federacji, w których miał domagać się wycofania z organizacji imprez na terenie Rosji (więcej TUTAJ>>). Tak też się stało.

ZOBACZ WIDEO: Miał zawał serca na boisku! Wrócił do gry

Na stronie gov.pl poznaliśmy treść dokumentów, które zostały wysłane do: FIFA, UEFA (światowe i europejskie władze futbolowe), FIVB, CEV (światowe i europejskie władze siatkarskie) oraz EHF (Europejska Federacja Piłki Ręcznej).

"Choć sport powinien być neutralny i wolny od polityki, władze Federacji Rosyjskiej wykorzystują wydarzenia sportowe jako okazję do legitymizacji swoich działań i prezentowania fałszywej narracji w sprawie agresji zbrojnej na Ukrainie. Tym samym Rosja wykluczyła się ze sportowej wspólnoty międzynarodowej. Dlatego apeluję również do ruchu sportowego o zdecydowane działania, które dowiodą pełnej solidarności z Ukrainą i będą wyrazem niezgody na politykę rosyjską" - wyjaśnił minister sportu i turystyki.

Bortniczuk wezwał FIFA do przeniesienia meczów piłkarskich, które mają zostać rozegrane w Rosji (w tym barażu Rosja - Polska), do innych, neutralnych lokalizacji; UEFA - do odebrania Rosji finału Ligi Mistrzów (28 maja w Sankt Petersburgu).

Minister zaapelował do FIVB o odebranie Rosji mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn (26 sierpnia-11 września), zaś do CEV o przeniesienie meczów siatkarskiej Ligi Mistrzów z terytorium Rosji do innych, neutralnych lokalizacji.

Wezwał wreszcie władze EHF do przeniesienia meczów eliminacji mistrzostw Europy kobiet 2022 rozgrywanych w Rosji na neutralny teren. Przypomnijmy, że spotkanie Rosja - Polska ma odbyć się 6 marca w Astrachaniu.

Czytaj także: Jest komentarz prezydenta FIFA ws. baraży!
Czytaj także: Polacy zbojkotują imprezę w Rosji? Jest głos ze związku. "Nie wyobrażam sobie"

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×