Dopadli Napoli. Polak jasnym punktem derbów słońca

Nicola Zalewski wyglądał dobrze w derbach słońca, ale dopiero jego zmiennik Stephan El Shaarawy oddał kluczowe uderzenie dla Giallorossich. Dzięki bramce "Faraona" w doliczonym czasie AS Roma zremisowała z Napoli 1:1.

Nicolo Zaniolo i Kalidou Koulibaly PAP/EPA / Ciro Fusco / Na zdjęciu: Nicolo Zaniolo i Kalidou Koulibaly
Do rozegrania w poniedziałek pozostały dwa mecze ligi włoskiej. Przystąpiły do nich kluby, które w czwartek walczyły w europejskich pucharach. Jeden z nich to AS Roma, która awansowała do półfinału Ligi Konferencji Europy. Opromieniona wyeliminowaniem FK Bodo/Glimt, wybrała się do Neapolu na prestiżowe derby słońca.

W podstawowym składzie Napoli nie było Piotra Zielińskiego, któremu została powierzona rola zmiennika. Na ławce rezerwowych znalazł się Hubert Idasiak, którego trener Luciano Spalletti powołał krótko przed meczem zamiast zakażonego koronawirusem Davida Ospiny. Od początku grał jeden Polak, Nicola Zalewski w Romie.

Napoli grało z mocnym postanowieniem poprawienia się po poprzednim, przegranym 2:3 meczu z Fiorentiną. W 11. minucie Azzurri wyszli na prowadzenie 1:0 dzięki płaskiemu strzałowi Lorenzo Insigne z rzutu karnego. Rui Patricio rzucił się w dobrym kierunku, ale nie zdołał dosięgnąć piłki. Jedenastka została podyktowana za faul Rogera Ibeneza na Hirvingu Lozano.

Roma nie miała równie dobrych sytuacji podbramkowych jak Napoli. Momentami podrywali się Tammy Abraham, Lorenzo Pellegrini czy Nicola Zaniolo, ale żadne uderzenie na bramkę Alexa Mereta nie było wielkim testem dla Alexa Mereta. Najgroźniej dla Napoli było w 39. minucie. Pellegrini kopnął piłkę w poprzeczkę z rzutu wolnego za faul Hirvinga Lozano na Nicoli Zalewskim. Sam Polak oddał celny strzał w czasie doliczonym do pierwszej połowy, ale zbyt delikatny.

AS Roma rozpoczęła drugą połowę meczu z Henrichem Mchitarjanem wprowadzonym za Bryana Cristante. Premierowy atak przeprowadzili jednak ponownie podopieczni Luciana Spallettiego. Od 56. minuty grał Piotr Zieliński, który zmienił kontuzjowanego Stanislava Lobotkę.

W drugiej połowie dużo było fauli, a tempo meczu było rwane. W 69. minucie pokazał się Piotr Zieliński, którego mocne uderzenie z dystansu było nieznacznie niecelne. Polak nieźle wprowadził się w ten mecz, ale niebawem zgasł. Z kolei aktywny Zalewski w 75. minucie został zmieniony na Stephana El Shaarawy'ego.

Właśnie zmiennik Nicoli Zalewskiego oddał uderzenie z kilkunastu metrów na 1:1. Doszło do tego w pierwszej z aż ośmiu doliczonych minut. Stephan El Shaarawy nie miał blisko siebie przeciwnika po podaniu Tammy'ego Abrahama i pokonał Alexa Mereta płaskim uderzeniem. Jose Mourinho szalał przy ławce Giallorossich po ich kolejnym udanym finiszu.

SSC Napoli - AS Roma 1:1 (1:0)
1:0 - Lorenzo Insigne (k.) 11'
1:1 - Stephan El Shaarawy 90'

Napoli: Alex Meret - Alessandro Zanoli, Amir Rrahmani, Kalidou Koulibaly, Mario Rui - Andre-Franck Zambo Anguissa, Stanislav Lobotka (56' Piotr Zieliński), Fabian Ruiz (68' Diego Demme) - Hirving Lozano (68' Eljif Elmas), Victor Osimhen (83' Dries Mertens), Lorenzo Insigne (83' Juan Jesus)

Roma: Rui Patricio - Gianluca Mancini (84' Carles Perez), Chris Smalling, Roger Ibanez - Rick Karsdorp, Sergio Oliveira (75' Jordan Veretout), Bryan Cristante (46' Henrich Mchitarjan), Nicola Zalewski (75' Stephan El Shaarawy) - Lorenzo Pellegrini, Nicolo Zaniolo (86' Felix Afena-Gyan) - Tammy Abraham

Żółte kartki: Koulibaly, Zanoli, Lozano, Insigne (Napoli) oraz Cristante, Zaniolo (Roma)

Sędzia: Marco Di Bello