Kolejny krok Rakowa Częstochowa do mistrzostwa Polski. Górnik Łęczna blisko spadku

Piłkarze Rakowa nie odpuszczają. Częstochowianie byli zdecydowanym faworytem w meczu z Górnikiem Łęczna, ale wygrali skromnie, bo tylko 2:1.

Michał Piegza
piłkarz Rakowa Częstochowa Deian Sorescu (z prawej) i Alex Serrano (z lewej) z Górnika Łęczna PAP / Waldemar Deska / Na zdjęciu: piłkarz Rakowa Częstochowa Deian Sorescu (z prawej) i Alex Serrano (z lewej) z Górnika Łęczna
Wychodząc na boisko piłkarze Rakowa wiedzieli, że Lech Poznań wygrał ze Stala i wyprzedził częstochowian w tabeli. Dla łęcznian była to jedna z ostatnich szans na przywrócenie sobie nadziei na wydostanie się ze strefy spadkowej.

Beniaminek PKO Ekstraklasy dobrze wszedł w mecz. Bez większych problemów rozbijał próby ofensywne częstochowian. Goście sam mogli zdobyć gola, kiedy w 20. minucie groźnie uderzył Marcel Wędrychowski. Vladan Kovacević zdołał wybić piłkę na rzut rożny.

Raków w końcu zadał cios. Gospodarze cierpliwie czekali na swój moment i doczekali się go w 32. minucie. Dośrodkował Milan Rundić, strzał głową Iviego Lopeza odbił Maciej Gostomski, ale przy dobitce lewą nogą szans już nie miał.

Zdobyty gol dodał spokoju wicemistrzom Polski. Częstochowianie jeszcze przed przerwą chcieli zapewnić sobie większy komfort i zdobyli drugą bramkę. W 40. minucie Lopez prawą stroną wszedł w pole karne, dograł do Giannisa Papanikolaou, strzał odbił bramkarz na spółkę z obrońcą. Do piłki dopadł Tomas Petrasek i z bliska wbił ją do bramki. Obrońca w 44. minucie mógł ponownie trafić do siatki, jednak uderzył z pięciu metrów w poprzeczkę.

Po zmianie stron obraz gry nie zmienił się. Gospodarze atakowali, Górnik nie był w stanie zbyt wiele zdziałać. Raków marnował jednak swoje okazje. W 53. minucie Deian Sorescu z ok. 16 metrów uderzył obok bramki. Sześć minut później w dogodnej sytuacji przestrzelił Vladislavs Gutkovskis. W 67. minucie z pola karnego w światło bramki nie trafił Lopez.

Goście dość niespodziewanie przywrócili sobie nadzieję na remis w 70. minucie. Damian Gąska zagrał do Jasona Lokilo , który w sytuacji sam na sam pokonał Kovacevicia.

Stracony gol wybił z rytmu gospodarzy, którzy zaczęli grać nerwowo. Starał się to wykorzystać Górnik, jednak klarownej szansy na wyrównanie sobie nie stworzył.

Raków wygrał i na trzy mecze przed końcem sezonu pozostaje liderem PKO Ekstraklasy. Pod Jasną Górą wkrótce możemy obserwować historyczny moment.

Raków Częstochowa - Górnik Łęczna 2:1 (2:0)
1:0 - Ivi Lopez 32'
2:0 - Tomas Petrasek 40'
2:1 - Jason Lokilo 70'

Raków Częstochowa: Vladan Kovacević - Fran Tudor, Tomas Petrasek, Milan Rundić (73' Oskar Krzyżak) - Deian Sorescu, Giannis Papanikolaou, Ben Lederman, Patryk Kun - Mateusz Wdowiak (80' Marcin Cebula), Ivi Lopez (80' Sebastian Musiolik) - Vladislavs Gutkovskis (59' Jakub Arak).

Górnik Łęczna: Maciej Gostomski - Kryspin Szcześniak, Bartosz Rymaniak (64'  Leandro), Tomasz Midzierski - Michał Mak, Janusz Gol, Szymon Drewniak (64' Bartłomiej Kalinkowski), Daniel Dziwniel (78' Przemysław Banaszak) - Marcel Wędrychowski (46' Jason Lokilo), Alex Serrano (56' Damian Gąska) - Bartosz Śpiączka.

Żółte kartki: Kun, Arak, Lopez, Cebula (Raków) oraz Gol, Drewniak, Kalinkowski (Górnik).

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce).