Sukces polskiej szczypiornistki. Zespół Karoliny Kudłacz-Gloc triumfuje w Lidze Europejskiej

Karolina Kudłacz-Gloc triumfowała w rozgrywkach Ligi Europejskiej. Jej zespół - niemiecki SG BBM Bietigheim w finałowym i bardzo jednostronnym meczu pokonał duński Viborg HK 31:20.

Paweł Nowakowski
Karolina Kudłacz-Gloc Materiały prasowe / EHF European League / Na zdjęciu: Karolina Kudłacz-Gloc
37-letnia Karolina Kudłacz-Gloc w przeszłości była kapitan reprezentacji Polski. W sobotnim półfinale polska rozgrywająca błyszczała na parkiecie i była bohaterką rywalizacji z duńskim Herning-Ikast Handbold . Rzuciła 8 bramek (8/9) w wygranym 34:33 meczu - w tym tą decydującą o awansie do finału, na dwie sekundy przed końcową syreną.

W finale rywalkami SG BBM Bietigheim był inny duński zespół - Viborg HK, który był gospodarzem turnieju finałowego. Dunki w tym meczu były jedynie tłem dla zespołu z Bundesligi. W bramce dobrze prezentowała się Melinda Szikora (do przerwy 6 udanych interwencji i 40 procent obron) - co zaowocowało wypracowaniem okazałej, siedmiobramkowej przewagi do przerwy. Karolina Kudłacz-Gloc już w pierwszej partii miała na swoim koncie dwie kary dwóch minut.

Bietigheim po zmianie stron jeszcze bardziej podkręciło obroty. Zespół Karoliny Kudłacz-Gloc świetnie prezentował się także w defensywie, a ich rywalki miały olbrzymie problemy w ataku pozycyjnym. Często gubiły piłki, za co były bezlitośnie karcone w kontratakach. Po trafieniu Inger Smits w 35. minucie na tablicy wyników było już 22:10 i praktycznie po meczu.

Niemki kontrolowały wydarzenia na parkiecie i po jednostronnym meczu wygrały 31:20.Dla SG BBM Bietigheim to pierwsze trofeum w europejskich pucharach. Ekipa z Bundesligi była w 2017 roku w finale Pucharu EHF, lecz w dwumeczu musiała uznać wyższość rosyjskiego Rostov-Don (porażki 25:28 i 21:25).

W zespole z Bietigheim w przeszłości występowały także Anna Wysokińska (2013-2015) oraz Klaudia Pielesz (2014-2015). Trzecie miejsce w Lidze Europejskiej wywalczył duński Herning-Ikast, który po rzutach karnych pokonał rumuński Baia Mare 29:28 (5:4 w karnych). W rumuńskim zespole występuje Aleksandra Zych.

Viborg HK - SG BBM Bietigheim 20:31 (10:17)

Viborg HK: Kristensen (11/39 - 28%), Friberg - Jorgensen 5, Pedersen 4, Enkerud 2, Rivas-Toft 2, Hogdahl 2, Haugsted 2, Fangel 1, Frandsen 1, L. Andersen 1, S. Andersen, Hald, Dahl, Krelskov.
Karne: 5/7.
Kary: 8 min. (2 min. Frandsen, Rivas-Toft, Fangel, Dahl).

SG BBM Bietigheim: Szikora (11/26 - 42%), Dias (2/7 - 29%), Van der Linden (1/1 -100%) - Maidhof 6, X. Smits 5, Dulfer 4, Jensen 3, Mala 3, Jorgensen 2, Snelder 2, I. Smits 2, Kudłacz-Gloc 1, Schulze 1, Naidzinavicius 1, Behrend 1, Lauenroth.
Karne: 5/7.
Kary:
8 min. (4 min. Kudłacz-Gloc, 2 min. X. Smits, Jensen).