Lekki kryzys w Zabrzu zażegnany. Trzeci triumf i awans w tabeli

Górnik Zabrze uporał się z zespołem z Kalisza. Gospodarze jeszcze przed przerwą zyskali przewagę, a w końcówce pozbawili gości złudzeń, wygrywając z Energą MKS-em 32:25.

Krzysztof Kempski
Dmytro Artemienko WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: Dmytro Artemienko
Nietrudno było wskazać faworyta meczu w Zabrzu. Górnik zdecydowanie lepiej prezentował się już na wstępie nowego sezonu PGNiG Superligi Mężczyzn. Oczywiście o ile nie liczyć ogromnej wpadki w europejskich pucharach. Energa MKS wręcz przeciwnie. 12. miejsce w rozgrywkach to zdecydowanie nie to, czego oczekiwali działacze kaliskiego klubu.

Pierwszy kwadrans wcale jednak nie pokazał aż takiej przewagi gospodarzy. Ci 5-krotnie oddali niecelny rzut, co przy 1 w wykonaniu gości stanowiło pewną przepaść. Niwelowały to straty w ataku pozycyjnym. Tych 2 razy więcej mieli kaliszanie. Zawodził Damian Przytuła (ledwie nieco ponad 40 proc. skuteczności). Miał on jednak godnych zastępców, jak choćby Dmytro Artemienkę.

Obraz gry uległ znaczącej zmianie w 21. minucie spotkania. Miejscowi zanotowali serię, która pozwoliła im wyjść ze stanu 9:10 na 15:10 i zacząć kontrolować spotkanie. Pomogła im w tym kara dwóch minut dla etatowego obrońcy gości z Kalisza, czyli Mateusza Kusa. Paweł Noch próbował reagować, ale bez większego efektu. Wynik do przerwy ustalił bramką z koła Sebastian Kaczor.

Drużyna ze Śląska w drugiej połowie była już pewna swego. W zbudowaniu sobie przewagi nie przeszkodziło im wykluczenie Adama Wąsowskiego. Obrotowy i etatowy obrońca gospodarzy w 41. minucie po raz trzeci został odesłany na ławkę kar, co kończyło jego udział w meczu. Wynik brzmiał wtedy 24:16. Patrik Liljestrand, prosząc o czas na żądanie, próbował mimo wszystko trzymać rękę na pulsie.

Uaktywnił się Łukasz Kużdeba, a trafienie Kamila Adamczyka przywróciło niejako nadzieję gościom z Kalisza na sprawienie niespodzianki. Drużyna Nocha w kolejnej swojej akcji mogła i powinna jeszcze bardziej zniwelować stratę, ale nic już z tego nie wyszło. Z zespołu gości całkiem uszła już wiara, a miejscowi zaczęli zadawać cios za ciosem, by po końcowej syrenie wyjść na +7.