Prezentujemy Państwu szereg statystyk, liczb oraz ciekawostek podsumowujących zmagania sezonu 2011/12 na parkietach PGNiG Superligi Mężczyzn.

Liczba meczów: 132
Liczba zdobytych bramek: 7300
Liczba bramek na kolejkę: 331,8
Liczba bramek na mecz: 55,3

Najlepszy strzelec: Dawid Przysiek (Nielba Wągrowiec) - 134 bramki w 22 meczach (średnia 6,09 na mecz)
Najwyższe zwycięstwo u siebie: Vive Targi Kielce - Siódemka Miedź Legnica 42:14 - 28 bramek
Najwyższe zwycięstwo na wyjeździe: Azoty Puławy - Vive Targi Kielce 28:43 - 15 bramek
Spotkanie z największą liczbą bramek: Azoty Puławy - Vive Targi Kielce 28:43 - 71 bramek
Spotkanie z najmniejszą liczbą bramek: Azoty Puławy - NMC Powen Zabrze 19:18 - 37 bramek

Zwycięstw gospodarzy: 74 Remisy: 8 Zwycięstw gości: 50
Twarda obrona Azotów sprawiła, że w meczu z NMC Powenem padło tylko 37 bramek Twarda obrona Azotów sprawiła, że w meczu z NMC Powenem padło tylko 37 bramek
Statystyki fazy play-off i play-out: Liczba meczów: 41 Liczba zdobytych bramek: 2337 Liczba bramek na mecz: 57

Najwyższe zwycięstwo u siebie: Orlen Wisła Płock - MMTS Kwidzyn 42:19 - 23 bramki
Najwyższe zwycięstwo na wyjeździe: Tauron Stal Mielec - Vive Targi Kielce 26:42 - 16 bramek
Spotkanie z największą liczbą bramek: PBS Jurand Ciechanów - Zagłębie Lubin 34:35 - 69 bramek
Spotkanie z najmniejszą liczbą bramek: SPR Chrobry Głogów - Siódemka Miedź Legnica 24:21 - 45 bramek

Zwycięstwa gospodarzy: 26 Remisy: 2 Zwycięstwa gości: 13
Mecz Juranda z Zagłębiem przyniósł aż 69 bramek Mecz Juranda z Zagłębiem przyniósł aż 69 bramek
Statystyki ogólne: Liczba meczów: 173 Liczba zdobytych bramek: 9337 Liczba bramek na mecz: 53,97

Najwyższe zwycięstwo u siebie: Vive Targi Kielce - Siódemka Miedź Legnica 42:14 - 28 bramek
Najwyższe zwycięstwo na wyjeździe: Tauron Stal Mielec - Vive Targi Kielce 26:42 - 16 bramek
Spotkanie z najwyższą liczbą bramek: Azoty Puławy - Vive Targi Kielce 28:43 - 71 bramek

Zwycięstwa gospodarzy: 100 Remisy: 10 Zwycięstwa gości: 63
Gracze Vive Targi rozbili Siódemkę Miedź Legnica 28 bramkami, odnosząc najwyższe zwycięstwo w sezonie Gracze Vive Targi rozbili Siódemkę Miedź Legnica 28 bramkami, odnosząc najwyższe zwycięstwo w sezonie
Liczby i ciekawostki sezonu 2011/12:

2 - tyle punktów zdobył PBS Jurand Ciechanów w 2012 roku. Gracze Pawła Nocha wygrali zaledwie jedno z trzynastu spotkań, pokonując w marcu Warmię-Anders Group-Społem Olsztyn.

3 - tyle spotkań więcej rozegrano w rozgrywkach PGNiG Superligi Mężczyzn w sezonie 2010/11.

6 - tyle odsłon "świętej wojny" oglądali sympatycy piłki ręcznej w PGNiG Superlidze oraz Pucharze Polski w sezonie 2011/12. Wszystkie wygrała drużyna Vive Targi Kielce (bramki 179:149), a płocczanie w żadnym z tych spotkań nie przekroczyli bariery trzydziestu bramek.

12 - z tyloma punktami przygodę w PGNiG Superlidze zakończył PBS Jurand Ciechanów. To tylko nieznaczne poprawienie zeszłorocznego "osiągnięcia" GSPR-u Gorzów Wlkp., który w 28 meczach wywalczył o jedno oczko mniej.
Jurand Ciechanów był bez wątpienia najsłabszą drużyną tegorocznych rozgrywek Jurand Ciechanów był bez wątpienia najsłabszą drużyną tegorocznych rozgrywek
29 - zwycięstw w sezonie 2011/12 odnieśli zawodnicy Vive Targi Kielce. Sposób na zawodników Bogdana Wenty znaleźli wyłącznie gracze NMC Powenu Zabrze.

94 - tyle minut na ławce kar w sezonie 2011/12 przesiedział obrotowy Azotów Puławy, Mateusz Kus. Pochodzący z Piekar Śląskich zawodnik tylko trzy mecze kończył bez wykluczeń, ponadto otrzymał także trzy czerwone kartki (wszystkie z gradacji kar).

157 - z takim dorobkiem bramkowym sezon zakończył Michał Kubisztal. Jeśli dodać do tego mecze w Pucharze Polski oraz Lidze Mistrzów, "Kubeł" zdobył łącznie 229 bramek. To się nazywa powrót!

170 - wyłącznie 170 bramek potrzebował Dawid Przysiek, by wywalczyć koronę króla strzelców PGNiG Superligi. Rozgrywający Nielby Wągrowiec utrzymał swą pozycję po rundzie zasadniczej sezonu. Co ciekawe, w minionych rozgrywkach taki dorobek strzelecki nie dałby Przysiekowi nawet miejsca na podium.

1074 - tyle bramek w całym sezonie zdobyli szczypiorniści Vive Targi Kielce. To najwięcej w całej lidze (średnio 35,8 na mecz).

1139 - tyle bramek mniej padło w tegorocznych rozgrywkach PGNiG Superligi Mężczyzn w stosunku do rozgrywek sezonu 2010/11. To mniej aż o 6,5 bramki na mecz.

Klasyfikacja strzelców:

Najlepszym strzelcem rozgrywek PGNiG Superligi Mężczyzn sezonu 2011/12 został Dawid Przysiek. Rozgrywający Nielby Wągrowiec, który od przyszłego sezonu będzie zawodnikiem Zagłębia Lubin zdobył w 28 występach 170 bramek. Tuż za jego plecami uplasował się Michał Kubisztal, autor 157 bramek dla Orlen Wisły Płock. Najniższy stopień podium zajął Rastko Stojković, który zdobył trzy bramki mniej od Kubisztala.