Polska - Norwegia. Norweskie młode wilki zdobyły Kraków. Polacy utrudnili sobie drogę do półfinału

Polscy szczypiorniści przegrali z Norwegią 28:30 (15:16) i doznali pierwszej porażki na EHF Euro 2016. Biało-Czerwoni zawiedli i poważnie utrudnili sobie drogę do półfinału mistrzostw. Teraz nie mogą już przegrać.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
PAP / Andrzej Grygiel

Młoda norweska drużyna w sobotni wieczór zagrała z wyrachowaniem godnym mistrzów. Gracze Christiana Berge wykorzystali praktycznie każdy błąd naszych zawodników. Fenomenalnie spisali się zwłaszcza rozgrywający, którzy tylko w pierwszej połowie zdobyli 11 z 16 bramek całej drużyny. Polacy przez całe spotkanie nie znaleźli sposobu na ich powstrzymanie.

Początek meczu nie zwiastował jednak porażki Biało-Czerwonych. Polacy imponowali skutecznością i pomysłowością w ofensywie, dzięki czemu w 9. minucie prowadzili 5:2. Nic wówczas nie zapowiadało klęski. Podopieczni Michaela Bieglera grali doskonale, niemal równie dobrze, co w niedawnym pojedynku z Francją.

Problemy przyszły wraz z pierwszą grą w przewadze. Biało-Czerwoni w ciągu kilku akcji zatracili inicjatywę, a rywale dodatkowo świetnie odcinali od podań Kamila Syprzaka. Jeszcze przed upływem premierowego kwadransa Norwegowie odrobili straty, a w 18. minucie po raz pierwszy wyszli na prowadzenie (9:8). Nie oddali go już do końca zawodów.

Kluczem do sukcesu skandynawskiej drużyny okazała się druga linii. Tylko w pierwszej połowie Espen Lie Hansen rzucił sześć bramek, mimo że w trzech poprzednich meczach na turnieju zdobył ich raptem 11. Grę kapitalnie napędzał Sander Sagosen, bomby zza linii dziewiątego metra posyłali też Herald Reinkind i Kent Robin Tonnesen. Polacy nie potrafili znaleźć na nich sposobu. Młodzi, acz potężnie zbudowani rywale robili co chcieli.

W 26. minucie przewaga Norwegów wzrosła po raz pierwszy do trzech bramek. Fatalna gra w obronie nie pomagała bramkarzom, którzy w pierwszej połowie zanotowali w sumie dwie interwencje. Rywale do 55. minuty wygrywali jeszcze różnicą trzech goli (27:24) i choć Polacy szarpali do końca, to nie wypuścili już z rąk wygranej. Na nic zdały się fenomenalne występy Michała Jureckiego i Karola Bieleckiego, którzy do spółki zdobyli 19 bramek.

Po sobotniej porażce Biało-Czerwoni skomplikowali sobie drogę do półfinału mistrzostw. Teraz, by awansować do najlepszej czwórki turnieju, gracze Michaela Bieglera nie mogą już stracić choćby punktu w meczach z Białorusią (poniedziałek, 25 stycznia) i Chorwacją (środa, 27 stycznia).