ME 2016. Męczarnie Rosjanek w Helsingborgu. Chorwatki postraszyły mistrzynie olimpijskie

Reprezentacja Rosji pokonała Chorwatki 32:26 (16:13) w pierwszym spotkaniu grupy D Mistrzostw Europy 2016. Zwycięstwo w Helsingborgu nie przyszło mistrzyniom olimpijskim łatwo.

Daniel Kordulski
reprezentacja Rosji piłkarek ręcznych Getty Images / ELSA / Na zdjęciu: reprezentacja Rosji piłkarek ręcznych

Spotkanie zaczęło się zaskakująco słabo dla Rosjanek, prowadzonych przez kontrowersyjnego trenera, Jewgienija Trefiłowa. Mistrzynie olimpijskich z Rio de Janeiro miały wyraźne problemy z przebiciem się przez twardą defensywę Chorwatek. Dość powiedzieć, że pierwszą swoją bramkę Rosja zdobyła w 5 minucie. Na ich szczęście ekipa z Bałkanów też nie brylowała w ataku. Przez pierwszy kwadrans Sborna prowadziła ale maksymalnie różnicą dwóch bramek.

Polskim akcentem był występ Zany Marić, rozgrywającej Metraco Zagłębia Lubin, która całkiem dobrze weszła w mecz, grając tylko w ataku Chorwatek. Obie drużyny nie oszczędzały się w obronie, co chwila któraś z zawodniczek trafiała na ławkę kar. Ekipa Gorana Mrdena w 21 min. miała okazję doprowadzić do remisu, na ich drodze stawała jednak bramkarka Elena Utkina. Zamiast remisu to Rosjanki po raz pierwszy osiągnęły trzy gole przewagi (12:9).

Grająca niesamowicie ambitnie Chorwacja zupełnie nie miała zamiaru ustępować pola rywalkom. Ciężar gry w ofensywie wzięła na siebie gwiazda reprezentacji - Andrea Penezić. Kilka udanych interwencji zanotowała bramkarka Gabrijela Besen. Faworytki z Rosji prowadziły do przerwy, ale tylko 16:13.

Drugą połowę podopieczne Trefiłowa rozpoczęły z wysokiego C. Już w 35 min. po kontrze Krisitiny Kożokar było 20:14. Chorwatki co chwila myliły się w ataku, zbyt łatwo tracąc piłkę. W 40 min. miały na koncie już 13 start. Ponownie uaktywniła się też golkiperka Sbornej, Utkina. Przewaga Rosjanek rosła z każdą minutą.

Kwadrans przed końcem dostały jednak sporej zadyszki. Zdenerwowany Trefiłow poprosił czas, w czasie którego ostro zrugał swoją skrzydłową, Marinę Sudakową. Chorwatki wyraźnie złapały jednak wiatr w żagle i 46 min. przegrywały tylko 23:19. W tym czasie w ataku brylowała obrotowa Vesna Milanović-Litre. Z kolei Sborna przez niemal dziesięć minut nie rzuciła bramki!

Dziesięć minut przed końcem było już tylko 25:23 dla Rosjanek. W tym momencie złapały one jednak drugi oddech i ponownie odskoczyły na kilka bramek przewagi. Chorwatki co chwila otrzymywały dwuminutowe kary, co znacznie utrudniało im walkę w obronie. To ostatecznie pogrzebało też ich szansę na doścignięcie Rosjanek.

Ostatecznie podopieczne Trefiłowa zwyciężyły różnicą sześciu bramek, ale grą nie zachwyciły. MVP spotkania wybrano Rosjankę Vladlenę Bobrownikową.