PGNiG Superliga: rewanż zabrzan za Puchar Polski. Energa przegrała z Górnikiem

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Grzegorz Jedrzejewski / 058sport.pl / Na zdjęciu: Szymon Sićko

NMC Górnik Zabrze zwyciężył 29:26 z Energą MKS-em Kalisz w 21. kolejce PGNiG Superligi. Po pierwszej połowie górą byli goście, ale później zabrzanie podkręcili tempo i zgarnęli komplet punktów.

Zespoły NMC Górnika Zabrze oraz Energi MKS-u Kalisz dużo dzieli w tym sezonie - pierwszy jest na podium i liczy się w walce o medal, drugi zajmuje odległe 11. miejsce w Superlidze i przed spotkaniem posiadał już i tak iluzoryczne szanse na awans do czołowej ósemki. Jednak to zabrzanie mieli większe rachunki do wyrównania - najpierw w rundzie jesiennej wygrali w Kaliszu dopiero po rzutach karnych, później w styczniu sensacyjnie przegrali z Energą MKS-em i odpadli w ćwierćfinale rozgrywek Pucharu Polski.

Zawodnicy Patrika Liljestranda zaskoczyli uśpionych rywali, już na początku meczu piłkę odbił Łukasz Zakreta, a chwilę później zaatakował Marek Szpera i podwyższył prowadzenie (2:0). Rozgrywający kaliszan był nie do zatrzymania przez gospodarzy, tylko w pierwszej części spotkania rzucił sześć bramek i utrzymywał swoją drużynę na nieznacznym prowadzeniu.

Po raz pierwszy stan rywalizacji wyrównał Bartłomiej Tomczak w 14. minucie (6:6), ale pod koniec pierwszej połowy zabrzanom przydarzył się kilkuminutowy przestój i goście zachowali dwubramkowe prowadzenie (14:12).

Górnik zdecydowanie podkręcił tempo w drugiej odsłonie spotkania. Zwłaszcza na samym początku, kiedy na kaliszan posypał się grad kar. Wprawdzie Iso Sluijters nie trafił rzutu karnego, ale celniej rzucał z drugiej linii. Natomiast trzy próby z siódmego metra wykorzystał Tomczak i gospodarze wyszli na prowadzenie 19:16 w 41. minucie gry.

Szczypiorniści Energi MKS nie odpuszczali, a za odrabianie strat zabrał się Maciej Pilitowski, środkowy rzucił kontaktowego gola, ale chwilę później sam otrzymał karę wykluczenia (21:22). Gospodarze popełniali mniej błędów, a rywalom na więcej nie pozwolił dobrze broniący w drugiej części meczu, Martin Galia. Górnik odzyskał przewagę i ostatecznie zwyciężył 29:26.