KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Oficjalnie: koniec SMS-u Gdańsk! Szkoła przeniesiona do Kwidzyna

Nic nie dały protesty, Szkoła Mistrzostwa Sportowego po 20 latach zmieni lokalizację z Gdańska na Kwidzyn. Rodzice uczniów walczą już tylko o to, by młodzież mogła dokończyć w Gdańsku rozpoczętą edukację.

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Trener Dariusz Tomaszewski i jego wychowankowie WP SportoweFakty / Michał Domnik / Na zdjęciu: Trener Dariusz Tomaszewski i jego wychowankowie
Związek Piłki Ręcznej w Polsce wydał szerszy komunikat w sprawie SMS-u ZPRP Gdańsk. Czytamy w nim:

- Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego ZPRP w Gdańsku zostanie przeniesiona do Kwidzyna. To konieczność z uwagi na brak dostępu do hali treningowej przy ulicy Kołobrzeskiej. Urząd Miasta Gdańska oficjalnie poinformował, że w roku szkolnym 2019/2020 NLO SMS ZPRP  - z uwagi na duże obłożenie - nie będzie mogła korzystać z hali i musi znaleźć nowe miejsce treningowe dla swoich uczniów. Z przeprowadzonych przez ZPRP analiz wynika, że w Gdańsku nie ma obecnie żadnego innego obiektu, który spełniałby możliwości i wymogi lokalowe, logistyczne oraz treningowe niezbędne do profesjonalnej edukacji sportowej uczniów NLO SMS ZPRP Gdańsk.
Przeciwko tej decyzji protestowali rodzice i sami uczniowie, którzy próbowali interweniować w gdańskim ratuszu (CZYTAJ). Wygląda na to, że decyzja jest już nieodwołalna. Prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki natomiast jeszcze raz zwrócił się do prezydent Aleksandry Dulkiewicz z prośbą o ponowną analizę sprawy i kompromis - czyli umożliwienie dokończenia nauki w Gdańsku uczniom klasy drugiej i trzeciej. Nabór do klasy pierwszej przeprowadzony zostanie już do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kwidzynie.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Robert Lewandowski zerwał z łatką nudziarza. "Zaczął bawić się swoim wizerunkiem"
ZPRP odpowiedział też na pojawiające się zarzuty i zapewnił, że dołożył wszelkich starań, by znaleźć w Gdańsku nową halę: - Pierwsza informacja dotycząca problemów z dostępem do hali trafiła do ZPRP 27 marca 2019 r. Dyrekcja Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego SMS ZPRP w Gdańsku otrzymała pismo od Dyrektor Ogólnokształcących Szkół Sportowych w Gdańsku z informacją o konieczności jedynie ograniczenia wynajmowanych przez szkołę powierzchni hali sportowej przy ul. Kołobrzeskiej. Pod koniec kwietnia ZPRP został telefonicznie poinformowany, że w roku szkolnym 2019/2020 NLO SMS ZPRP w Gdańsku w ogóle nie będzie mogła korzystać z tego obiektu. Po otrzymaniu tej informacji Związek podjął natychmiastowe działania, by Szkoła kontynuowała swoją działalność w dotychczasowej lokalizacji. 29 kwietnia wystosowane zostało pismo do Pani Aleksandry Dulkiewicz - Prezydent Miasta Gdańska z prośbą o wsparcie i pomoc w rozwiązaniu niezwykle ważnego dla gdańskiego sportu i całej polskiej piłki ręcznej problemu.

- 21 maja ZPRP otrzymał odpowiedź, że hala przy ul. Kołobrzeskiej jest maksymalnie wykorzystana i przeznaczona na treningi grup sportowych z gdańskich szkół publicznych - stąd nie ma możliwości spełnienia oczekiwań wszystkich chętnych, którzy chcą ją wynajmować. O tej decyzji natychmiast powiadomieni zostali Rodzice i Uczniowie NLO SMS ZPRP Gdańsk.

Kamil Syprzak: Zasłużyłem na PSG

Wyjaśnienia związku kłócą się ze stanowiskiem władz Gdańska. Dariusz Wołodźko z Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta odpowiedział na nasze pytania:

- Ze zdziwieniem przyjmujemy informację o rzekomej woli zakończenia długoletniej współpracy i funkcjonowania NLO w Gdańsku. Dotychczasowe zasady działania niepublicznej placówki kształcenia sportowego w przestrzeni samorządowego liceum przy ulicy Kołobrzeskiej nie uległy zmianie. Podpisana umowa najmu obowiązuje w kolejnym roku na dotychczasowych zasadach. Udzielaliśmy placówce dotychczas wszelkiego możliwego wsparcia, łącznie z udostępnianiem przestrzeni na miejskiej hali sportowej, jak i miejsc noclegowych w pobliskim internacie.Wszyscy funkcjonujemy jednak w określonej rzeczywistości prawa oświatowego, które na skutek radykalnych zmian narzuciło na gminy obowiązek zapewnienia przestrzeni zarówno dla dodatkowych roczników w szkołach podstawowych, jak i tzw. podwójnego rocznika w szkołach średnich. Wszystko to wpływa na znaczne pogorszenie dotychczasowych warunków kształcenia nie tylko na poziomie szkół samorządowych, ale - jak widać - utrudnia również działalność placówek niepublicznych.

- Problemem w kolejnych latach może być nie tylko czas pracy szkół i dostęp do specjalistycznego wyposażenia, ale również właściwa organizacja miejsc noclegowych dla uczniów. Doceniamy także dotychczasowe sukcesy szkoły w kształceniu kadry sportowej w piłce ręcznej. Placówka nie zwracała się jednak do nas ze swoimi problemami, a bez koniecznej rozmowy i analizy sytuacji oraz potrzeb zarówno NLO, jak i działających na tym obszarze placówek samorządowych nie uda nam się odpowiednio zareagować i wypracować form wsparcia. A do dyspozycji mamy bardzo dużo możliwych rozwiązań: od prób znalezienia odpowiedniej przestrzeni na terenie miasta, aż do ewentualnego utworzenia oddziałów SMS w gdańskich szkołach samorządowych.

Po 20 latach przestanie zatem istnieć placówka, która wychowała większość polskich piłkarzy ręcznych, w tym m.in. Michała Daszka, Piotra Wyszomirskiego, Arkadiusza Morytę czy Mateusza Jachlewskiego.

Czy popierasz działania ZPRP?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (9)
 • Selecto Zgłoś komentarz
  Piszesz pierdoły, w Gdańsku nie chcą i tyle. Będzie gdzie indziej. Jaki Dyrektor by nie był to i tak się coś znajdzie. Jestem za, miasto z tradycjami i super bazą. Brawo dla Kwidzyna za
  Czytaj całość
  to, że się podjął w ogóle takiej organizacji.
  • SkautOp Zgłoś komentarz
   A co za problem ,żeby SMS był w Opolu ? Jest nowy Okrąglak. hala przy Kowalskiej też jest dostępna. A władze miasta na pewno by się ucieszyły.
   • krzys pawlak Zgłoś komentarz
    Ale przecież tylko 1 klasa będzie w kwidzynie
    • pan.artur Zgłoś komentarz
     Ilu uczniów chodzi do tej szkoły?
     • dzuljani Zgłoś komentarz
      Przypuszczam że leśne dziadki dały znowu dupy , jak zawsze fachowcy o dupę rozbić
      • hbll Zgłoś komentarz
       Skoro władze Gdańska nie są zainteresowane szkołą, to może lepiej niech ona będzie tam, gdzie jej chcą. Siatkarski SMS jest w Spale, która nawet nie jest miastem, a jednym
       Czytaj całość
       skrzyżowaniem. Las, szkoła, infrastruktura sportowa - widać to jest przepis na sukces (sukcesy juniorskie i seniorskie), a nie duży miasto, które handballa nie chce.
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×