Liga Mistrzów. Niespodzianka! Pierwsza porażka PGE VIVE. Kielczanie wrócą z Porto bez punktów

Szczypiorniści PGE VIVE Kielce zaliczyli pierwszą przegraną w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. W 3. kolejce żółto-biało-niebiescy ulegli FC Porto Sofarmie 30:33.

Aneta Szypnicka-Staniec
 Alex Dujshebaev WP SportoweFakty / Krzysztof Betnerowicz / Na zdjęciu: Alex Dujshebaev
Zapowiadaliśmy, że w Porto będzie gorąco, emocjonująco i ciekawie i to sprawdziło się w stu procentach. Portugalczycy byli doskonale przygotowani do meczu z mistrzami Polski i już od pierwszych minut starali się zneutralizować ich najmocniejsze punkty. Dobrze spisywała się obrona gospodarzy i widać było, że włożyli oni spory wysiłek w rozczytanie taktyki żółto-biało-niebieskich.

- Jesteśmy FC Porto, jesteśmy wojownikami! Będziemy walczyć do końca. Liczymy na zwycięstwo. Mamy za sobą fantastycznych kibiców, którzy zawsze są drugą siłą napędową zespołu - zapowiadał Alexis Borges Hernandez i zapowiedzi tych jego zespół dotrzymał.

Kielczanie sporo pretensji mogli mieć jednak do siebie. Za każdym razem musieli się sporo nakombinować, by zdobyć bramkę, atak pozycyjny wyglądał mizernie, a na domiar złego sporą bolączką był brak skuteczności. W całym meczu Polacy zepsuli sześć rzutów karnych, z czego aż cztery w pierwszej połowie.

Rywale nie potrzebowali większej zachęty, nie czekali aż kielczanie się przebudzą i złapią wiatr w żagle, po prostu sami wzięli się do pracy. W ich grze widać było sporą determinację - nie było straconych piłek, w każdej akcji walczyli do upadłego. Opłaciło się dość szybko - na przerwę schodzili prowadząc trzema trafieniami.

Nieciekawie dla mistrzów Polski zrobiło się jednak na dwadzieścia minut przed ostatnią syreną, gdy ich strata urosła do pięciu trafień, a poprawy w grze nie było widać. Z opresji chwilowo udało się jednak wyjść, Smoki zaliczyły słabszy fragment, kilka piłek odbił Wolff, kielczanie rzucili się do odrabiania strat i po chwili prowadzenie Portugalczyków stopniało do jednego trafienia. To było dla gospodarzy jak zimny prysznic, żółto-biało-niebieskim nie udało się pójść za ciosem i znów zaczęli szaleć szczypiorniści z Porto.

Nadzieja na uratowanie punktów zrodziła się jeszcze w ostatniej minucie, gdy przewaga Smoków wynosiła zaledwie dwie bramki, a świeżo w pamięci mistrzów Polski była końcówka starcia z THW Kiel. Tym razem nie udało się jednak uratować punktu - strata, a potem niecelny rzut ze skrzydła idealnie podsumowały te zawody w wykonaniu graczy z województwa świętokrzyskiego.