wybierz dyscyplinę

Pjongczang 2018. Amerykanie pokonani przez Słoweńców! Jan Mursak bohaterem

Hokejowa reprezentacja USA doznała niespodziewanej porażki ze Słoweńcami na inaugurację turnieju olimpijskiego w Pjongczangu. Ze względu na brak zgody ze strony ligi NHL w Korei Południowej zabrakło największych gwiazd.
Rafał Smoliński
Getty Images / Ronald Martinez / Na zdjęciu: hokeiści Słowenii cieszą się z bramki

Z powodu niekorzystnej decyzji najsilniejszej hokejowej ligi świata Amerykanie musieli powołać do składu graczy z Europy oraz ligi uniwersyteckiej. Brak zawodników z NHL może mieć ogromne znaczenie w kontekście walki o medale. W środę hokeiści USA przegrali po dogrywce 2:3, choć jeszcze na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry prowadzili 2:1.

Mimo osłabienia przewagę w dwóch pierwszych tercjach mieli Amerykanie. Na bramkę musieli jednak poczekać do 18. minuty, kiedy Gaspera Kroselja pokonał Brian O'Neill. Wynik na 2-0 podwyższył w 33. minucie Jordan Greenway i zanosiło się, że reprezentanci USA utrzymają korzystny rezultat także w decydującej odsłonie.

Tymczasem w 45. minucie kontaktowego gola dla "Rysiów" zdobył Jan Urbas. Amerykanie nie byli w stanie powiększyć przewagi i oddali inicjatywę Słoweńcom. Na dwie minuty przed końcem poprosili oni o czas, aby ustalić taktykę. Ledwie gra została wznowiona, bramkarz zjechał z lodu, aby można było wprowadzić dodatkowego napastnika, a Jan Mursak doprowadził do wyrównania. Ten sam hokeista, pełniący funkcję kapitana zespołu, został bohaterem dogrywki, zdobywając w 38. sekundzie złotego gola.

Słowenia zwyciężyła USA 3:2 i zdobyła dwa punkty do tabeli grupy B. Pokonani Amerykanie otrzymają za porażkę punkt. Bezpośredni awans do ćwierćfinału uzyskają tyko zwycięzcy trzech grup oraz najlepsza ekipa z drugiego miejsca. Pozostałe osiem zespołów powalczy w barażach.

USA - Słowenia 2:3 po dogr. (1:0, 1:0, 0:2, 0:1)