Znany kalendarz RSMP 2023. Siedem rajdów i powrót do Małopolski

PZM zatwierdził kalendarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski na rok 2023. W nadchodzącym sezonie kierowcy i piloci powalczą o miano najlepszej rajdowej załogi w Polsce podczas siedmiu rund.


Rajd Polski
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Grzegorz Grzyb na trasie rajdu Materiały prasowe / Maciej Niechwiadowicz / Na zdjęciu: Grzegorz Grzyb na trasie rajdu
Organizowane od 1927 roku Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski to najwyższa klasa rozgrywek rajdowych w Polsce. Ich uczestnicy rywalizują o tytuły mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej, a także w poszczególnych klasach. Organizatorem cyklu jest Polski Związek Motorowy. Wśród kierowców rekord liczby triumfów w RSMP należy do Sobiesława Zasady który ośmiokrotnie sięgał po tytuł. Sześć razy najlepszy był Marian Bublewicz, a po cztery tytuły mają na swoim koncie Kajetan Kajetanowicz, Andrzej Koper oraz Leszek Kuzaj.

Z kolei w gronie pilotów najwięcej tytułów - po siedem - zdobywali Ryszard Żyszkowski i Jarosław Baran. Ewa Zasada, wraz z mężem Sobiesławem, zwyciężała pięciokrotnie. Ostatnimi zdobywcami tytułu rajdowych mistrzów Polski są Szwedzi - Tom Kristensson i Andreas Johansson, którzy wywalczyli najwięcej punktów w sezonie 2022.

Inauguracja w Świdnicy, finał w Beskidach

Nadchodzący sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski otworzy 51. edycja Rajdu Świdnickiego zaplanowana na 21-23 kwietnia. Zawody rozgrywane na asfaltowych oesach w Górach Sowich stanowią rundę krajowego czempionatu nieprzerwanie od 1984 roku.

Po inauguracji na Dolnym Śląsku przewidziano szutrową część sezonu, na którą składają się Orlen 79. Rajd Polski (19-21 maja) oraz 42. Rajd Podlaski (1-3 czerwca). Rajd Polski będzie jednocześnie trzecią odsłoną walki mistrzostwach Europy (ERC). Drugi najstarszy rajd świata już po raz 53. zostanie rozegrany w randze rundy tego cyklu.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: rzucał przez całe boisko. Pięć razy. Coś niesamowitego!

Nowością w kalendarzu RSMP jest Valvoline Rajd Małopolski (6-8 lipca) z bazą w Makowie Podhalańskim. Za sprawą debiutującej w cyklu imprezy mistrzostwa kraju wracają do Małopolski po 15 latach przerwy. Nieco ponad miesiąc później uczestnicy RSMP zameldują się w stolicy województwa podkarpackiego, by ruszyć do rywalizacji w 32. edycji Rajdu Rzeszowskiego (10-12 sierpnia). Podobnie jak w poprzednich latach, także i w sezonie 2023 te zawody będą jednocześnie częścią FIA European Rally Trophy.

Do tego cyklu włączono także Rajd Śląska (8-10 września), a więc szóstą rundę RSMP 2023. Tym samym impreza po raz pierwszy w swojej historii zyskała międzynarodową rangę. Dołączenie do FIA ERT oznacza, że łączna długość odcinków specjalnych Rajdu Śląska wzrośnie do około 150 km. Sezon zakończy starcie w Beskidach, podczas 68. edycji Rajdu Wisły (29 września-1 października).

Punktacja w RSMP bez zmian

- Tworząc kalendarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski na sezon 2023 przyjęliśmy założenie, że w obecnej sytuacji gospodarczej siedem rund, w tym pięć asfaltowych, to optymalna liczba. Wzięliśmy również pod uwagę możliwie jak najwięcej głosów zawodników i środowiska, w tym także opinie dotyczące rajdów zagranicznych. Znaczenie mają jednak również możliwości i terminy, jakimi dysponują organizatorzy oraz daty innych imprez samochodowych rangi krajowej czy też europejskiej - mówi Jarosław Noworól, przewodniczący GKSS PZM.

- Wiele czynników wzajemnie się wyklucza, więc pogodzenie wszystkich sugestii, a także całkowite uniknięcie kolizji terminów kalendarzowych z rundami WRC czy ERC, nie było możliwe. Cieszę się, że mamy w kalendarzu nowości, a także organizatorów, którzy chcieli włączyć swoje rundy do międzynarodowych cykli. Ocen kalendarza RSMP 2023 będzie zapewne wiele, najważniejsze jest jednak to, by walka o tytuł toczyła się do ostatnich metrów finałowego odcinka sezonu - dodaje Jarosław Noworól.
Sezon RSMP zakończy się Rajdem Wisły (fot. Maciej Niechwiadowicz) Sezon RSMP zakończy się Rajdem Wisły (fot. Maciej Niechwiadowicz)
Do końcowej klasyfikacji sezonu 2023 będzie zaliczanych sześć najlepszych wyników z siedmiu rund. W każdej z nich do zdobycia będzie 35 punków. Na tę pulę składa się 30 "oczek" za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zawodów, a także 5 punktów za najlepszy czas na Power Stage, czyli finałowym odcinku specjalnym rajdu.

Kalendarz RSMP 2023:
21-23 kwietnia: Rajd Świdnicki (asfalt)
19-21 maja: ORLEN 79. Rajd Polski (szuter) – runda FIA ERC
1-3 czerwca: 42. Rajd Podlaski (szuter)
6-8 lipca: Valvoline Rajd Małopolski (asfalt)
10-12 sierpnia: 32. Rajd Rzeszowski (asfalt) – runda FIA ERT
8-10 września: Rajd Śląska (asfalt) – runda FIA ERT
29 września-1 października: 68. Rajd Wisły (asfalt)

Czytaj także:
Madryt zastąpi Barcelonę? Ciekawa opcja dla F1
Audi chce zbudować zwycięski skład w F1. Legenda pomoże Niemcom?

Czy Grzegorz Grzyb w sezonie 2023 zostanie mistrzem Polski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×