Biełogorie Biełgorod zdobyło Puchar Challange. Trenerski sukces Miguela Falasci

Biełogorie Biełgorod wygrało 3:0 rewanż z Vero Volley Monza i zdobyło po raz pierwszy w historii Puchar Challenge. Wśród kobiecych drużyn triumfowała Saugella Monza prowadzona przez Miguela Falascę.
Miguel Falasca WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: Miguel Falasca

Pierwsze spotkanie Biełogorie Biełgorod z Vero Volley Monza trwało 153 minuty i było bardzo wyrównane. Rosjanie przegrali 2:3, ale dali do zrozumienia debiutującemu w europejskich pucharach przeciwnikowi, jak trudna przeprawa czeka go w rewanżu.

W drugim meczu Biełogorie górowało już we wszystkich setach i po trzech rundach jego siatkarze mogli cieszyć się ze zdobycia trofeum. Były triumfator Ligi Mistrzów i Pucharu CEV nie miał jeszcze w swojej kolekcji Pucharu Challenge. W poprzednim sezonie ligi rosyjskiej Biełogorie zajęło piąte miejsce i było skazane na walkę o to trofeum. Rosjanie uzupełnieni Kanadyjczykiem i Serbem potraktowali zadanie poważnie. Ich trener Slobodan Kovac zdobył pierwsze trofeum w karierze.

Najlepiej w rewanżu zagrał Denis Zemczenok, który zdobył 17 punktów. Dwucyfrową liczbę "oczek" wywalczył również John Perrin, były przyjmujący Asseco Resovii Rzeszów. Cztery razy skutecznie zablokował przeciwnika Aleksander Gutsaljuk. Vero Volley górował w Biełgorodzie tylko pod względem liczby asów serwisowych i to nieznacznie. Pojedynek zapowiadany jako walka "Dawida z Goliatem" zakończyła się zwycięstwem Goliata.

Finał Pucharu Challenge mężczyzn:

Biełogorie Biełgorod - Gi Group Monza 3:0 (27:25, 25:19, 25:19)

Pierwszy mecz: 2:3. Zwycięzca: Biełogorie

***

Niezadowoleni po finale są siatkarze z Monzy. Cieszą się natomiast zawodniczki z tego samego miasta. Saugella wygrała dwukrotnie z tureckim Aydin BBSK i triumfowała w Pucharze Challenge kobiet. Na wyjeździe było 3:0, w rewanżu we Włoszech 3:1. Saugella jest prowadzona przez Miguela Falascę, byłego siatkarza i szkoleniowca PGE Skry Bełchatów. Wszystkie wcześniejsze sukcesy trenerskie Hiszpana były związane z polskim klubem. Obecnie jedną z jego podopiecznych jest Micha Hancock, która występowała w Lidze Siatkówki Kobiet.