Liga Mistrzyń: miał być spacerek, były szokujące kłopoty. Drużyna Malwiny Smarzek-Godek w ćwierćfinale

Wygrana 3:1 z VK UP Ołomuniec zapewniła Igorowi Gorgonzola Novara awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzyń. Malwina Smarzek-Godek zdobyła najwięcej punktów w meczu, w którym faworyt napotkał nadspodziewanie duży opór ze strony ostatniego zespołu z tabeli.

Malwina Smarzek WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Na zdjęciu: Malwina Smarzek
Igor Gorgonzola Novara prowadzi w grupie E z kompletem zwycięstw. Jednym klubem, który odebrał mu punkt, jest Grupa Azoty Chemik Police. Konfrontacja z VK UP Ołomuniec była idealną okazją do zagwarantowania sobie miejsca w ćwierćfinale Ligi Mistrzyń. Czeska drużyna nie potrafiła do środy urwać nikomu ani punktu, ani seta. Wyraźnie odstawała od poziomu pozostałych zespołów w grupie.

Dlatego najbardziej szokujący był przebieg wydarzeń w drugim secie. Siatkarki z Ołomuńca wykorzystały rozprężenie przeciwnika i odniosły zwycięstwo 25:22. Igor Gorgonzola miał problem z dokładnym przyjęciem, a żadna z jego zawodniczek nie przekroczyła 50 procent skuteczności w ataku. Czeszki ofiarnie uwijały się w obronie, a trzy razy zatrzymały rywalki blokiem.

Pozostałe sety zostały rozstrzygnięte przez faworyta. Rozdrażniony wpadką w drugim urządził rywalkom demolkę 25:8 w trzecim. Na początku czwartego ponownie zwrot akcji, ponieważ Czeszki objęły prowadzenie 9:2. Tym razem ekipa z Novary nie pozwoliła na niespodziankę i po ambitnym pościgu zamknęła mecz wynikiem 25:23.

Malwina Smarzek-Godek była najlepiej punktującą zawodniczką zespołu identycznie jak w poprzednim, wygranym 3:1 meczu z Dynamem Kazań. Polka wybiegła w szóstce i atakowała najczęściej ze skutecznością 39 procent. Do 12 punktów zdobytych tym elementem dołożyła pięć bloków i asa serwisowego. Smarzek-Godek zapracowała w ten sposób na nagrodę MVP.

W trzecim dniu turnieju w Policach drużyna z Novary zagra z Chemikiem. Stawką może być pierwsze miejsce w grupie. Z kolei siatkarki z Ołomuńca pożegnają się z Ligą Mistrzyń meczem z Dynamem.

VK UP Ołomuniec - Igor Gorgonzola Novara 1:3 (15:25, 25:22, 8:25, 23:25)

Ołomuniec: Bjerregard Madsen, Nova, Schlegel Mosegui, Stumpelowa, Wałkowa, Pilepić, Kulowa (libero) oraz Lazarkowa, Knejflowa, Smidowa, Zilberman (libero)

Novara: Hancock, Chirichella, Bosetti, Bonifacio, Daalderop, Smarzek-Godek, Sansonna (libero) oraz Populini, Herbots, Zanette, Battistoni, Napodano (libero)

MVP: Malwina Smarzek-Godek (Novara)