Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Skoczkowie narciarscy latali w symulatorze Superfly Tatralandia

Polscy skoczkowie narciarscy z Piotrem Żyłą i Kamilem Stochem na czele pod czujnym okiem szkoleniowca Łukasza Kruczka wzięli udział w innowacyjnym treningu na symulatorze swobodnego lotu w Słowacji.
Artur Długosz
Artur Długosz

Kadra A skoczków narciarskich prowadzona przez Łukasza Kruczka czwartkowe popołudnie spędziła w Słowacji. Piotr Żyła, Kamil Stoch, Maciej Kot, Krzysztof Miętus i Dawid Kubacki przeżyli niezapomniane chwile w symulatorze swobodnego lotu Superfly Tatralandia. Co to takiego?

Symulator działa na zasadzie pionowego przepływu powietrza, które jest wdmuchiwane do komory o wysokości 14 metrów (z czego 5 m przeszklonych) o średnicy 4,3 metra przez wentylatory o mocy 1420 kW. Prąd powietrza osiąga prędkość do 290 km/h, czyli wyższą niż podczas rzeczywistego swobodnego spadania. Dzięki temu możliwe jest pokonanie siły grawitacji i wywołanie uczucia latania lub wznoszenia się. Podczas latania w symulatorze można wykonywać różne figury akrobatyczne i przećwiczyć mięśnie jak nigdzie indziej. Profesjonalni sportowcy porównują latanie w symulatorze do jogi na powietrzu.

Kamil Stoch dla SportoweFakty.pl: My na razie jesteśmy żółtodzioby
Symulator ma ok. 28 metrów wysokości i 30 metrów szerokości. Około 14 metrów znajduje się pod powierzchnią ziemi. Dzięki temu nadziemna część symulatora ma niespełna 17 metrów. 

- Symulator Superfly umożliwia doznanie identycznych odczuć jak podczas swobodnego spadania albo skoku z samolotu. W przeciwieństwie do skoków, jest dostępny dla ogółu ludzi, nie wymaga doświadczenia ani specjalnego przygotowania. Wypróbować mogą go nawet dzieci od lat 5 o wzroście powyżej 110 cm i osoby z ograniczeniem ruchowym, które w ten sposób mogą doświadczyć uczucia swobody, jaką daje ruch. Na bezpiecznej wysokości i pod stałym nadzorem instruktora można doświadczyć kilku minut swobodnego spadania, przy czym warto zauważyć, że już pakiet podstawowy odpowiada 3- 4 skokom z samolotu z wysokości 4 tys. metrów - mówi Lenka Pardelova, marketing and funflight manager Superfly Tatralandia. W budowie symulatora uczestniczyło 12 wykonawców głównych, wykorzystano 3 tys. m3 betonu i 128 t konstrukcji stalowych. Łączny koszt inwestycji to 5,3 miliona Euro.

Polscy skoczkowie pod okiem doświadczonych instruktorów najpierw odbyli szkolenie, a następnie dobrano im odpowiednie kombinezony i... wszystko się zaczęło. Zawodnicy kolejno wchodzili do symulatora na krótkie sesje podczas których doskonalili technikę wznoszenia się i opadania. Jako pierwszy swoich sił spróbował nie kto inny, jak Piotr Żyła. - Lubię ogólnie być pierwszy. Większa niepewności, jak pierwszy coś robię czy też skaczę na skoczni. Większa adrenalina - żartował w rozmowie z portalem SportoweFakty.pl uśmiechnięty od ucha do ucha skoczek.

Na samym początku zawodnicy uczyli się podstawowych ruchów, a po ponad godzinie wzlatywali już kilka metrów w górę, a potem swobodnie opadali. Swoim zawodnikom zza szyby bacznie przyglądał się Łukasz Kruczek, który wielokrotnie wybuchał śmiechem widząc pozy, jakie przyjmowali jego podopieczni. - To była dla nas nowość i musieliśmy się oswoić z warunkami. Pewnie jeszcze kilka razy tutaj przyjedziemy, bo myślę, że sporo wyuczonych tu rzeczy można przenieść na skocznię. Dużą różnicę robi rozluźnienie ciała i napięcie ciała. Można sobie skontrolować jak to wszystko funkcjonuje - wyjaśniał Kamil Stoch.

W symulatorze Superfy Tatralandia skoczkowie spędzili blisko dwie godziny, wchodząc do niego na zmianę na krótkie sesje. - Traktuję to jako ciekawostkę i kwestię zrozumienia pewnych zjawisk - skomentował Łukasz Kruczek, opiekun Polaków. To pierwsza, ale prawdopodobnie nie ostatnia wizyta polskich skoczków w Superfy Tatralandia. Obie strony są bowiem chętne do dalszej współpracy.

Ze Słowacji dla portalu SportoweFakty.pl,

Artur Długosz


Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×