KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Znany trener mówi "nie". Nie pomoże Stochowi

Kamil Stoch został wycofany z 70. Turnieju Czterech Skoczni. Wróci do kraju, odpocznie i rozpocznie treningi. Czy w odbudowie formy pomoże mu Jan Szturc, który nie raz wyciągał z kryzysu Adama Małysza? Znamy stanowisko doświadczonego trenera.

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Kamil Stoch PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Szok. Nawet najwięksi pesymiści nie przypuszczali, że podczas 70. Turnieju Czterech Skoczni Kamil Stoch będzie miał aż takie kłopoty ze swoją formą. Obrońca tytułu był jednym z faworytów. Tymczasem od pierwszego skoku w turnieju spisywał się bardzo słabo. W Oberstdorfie był 41., w Garmisch-Partenkirchen 47., a czarę goryczy przelały kwalifikacje w Innsbrucku.

W nich, mimo bardzo sprzyjających warunków, Kamil Stoch uzyskał zaledwie 114 metrów. Zajął dopiero 59. miejsce i nie zakwalifikował się do konkursu. Wieczorem, po sztabie kryzysowym, zapadła decyzja o wycofaniu Stocha z finału 70. TCS oraz weekendowych konkursów PŚ w Bischofshofen.

We wtorek Polak wróci do kraju, przez kilka dni będzie odpoczywał w domu, a w przyszłym tygodniu zacznie trenować na skoczni i odbudowywać formę na igrzyska olimpijskie w Chinach. Czy w wyjściu z kryzysu pomoże Polakowi Jan Szturc, pierwszy trener Adama Małysza? Jeden z najlepszych polskich szkoleniowców stawia sprawę jasno.

ZOBACZ WIDEO: Co się dzieje z Kamilem Stochem? "Ma odczucia, że wszystko robi dobrze"

-  Moja pomoc nie jest możliwa i gdybym dostał taką propozycję od sztabu czy PZN, to nie zgodziłbym się - podkreślił dla WP SportoweFakty.

- W Wiśle mam bardzo dużo obowiązków. Pracuję z dziećmi i nie mogę ich zostawić. Oczywiście to trudna i ważna sytuacja, ale młodzi skoczkowie i skoczkinie nie mogą zostać bez trenera. Kamil ma też swoich trenerów klubowych, z których pomocy może skorzystać. Na pewno będzie też przy nim jeden ze szkoleniowców ze sztabu szkoleniowego - dodał Jan Szturc, którego nazwisko najczęściej wymieniano w ostatnich dniach w kontekście pomocy Kamilowi Stochowi.

Doświadczony trener nie będzie mógł pomóc liderowi kadry, ale swoim okiem ocenił, jakich treningów na start planu naprawczego będzie potrzebował trzykrotny mistrz olimpijski.

- Błędy u Kamila są wyraźne i nie jest łatwo je wyeliminować na dużej skoczni. Potrzebny jest znacznie mniejszy obiekt. Kamil powinien zacząć treningi od skoczni K-70. Wiem, że jedna ze skoczni na Średniej Krokwi w Zakopanem będzie gotowa. Jeśli po kilku treningach Kamil będzie dobrze skakał na takim małym obiekcie, to można pomału przechodzić na większy - podkreślił trener.

- Sama decyzja sztabu i dyrektora Adama Małysza o wycofaniu Kamila z turnieju jest słuszna. Na pewno jego odpoczynek nie będzie bierny. Odetnie się jednak od skoków, zajmie się obowiązkami domowymi i wyjdzie mu to na dobre - dodał Jan Szturc.

Na razie nie wiadomo, czy Kamil Stoch wystartuje w konkursach Pucharu Świata w Zakopanem, zaplanowanych na 15 i 16 stycznia. Najważniejsze są lutowe igrzyska olimpijskie i to im będzie podporządkowany plan naprawczy formy dwukrotnego mistrza świata.

Czytaj także:
Niemiecki skoczek runął na zeskok. Ten upadek zmienił wszystko
Po tym skoku Kamila Stocha kibice zamarli. Minuty dłużyły się w nieskończoność

Oglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (54)
 • Waldemar Sołtyka Zgłoś komentarz
  Nasi skoczkowie są finansowo powiązani z TVP I TO CO AKTUALNIE ROBIĄ , TO JEST BUNT PRZECIWKO TVN ZA LICENCJE O TRANSMISJE ZAWODÓW. Mają głęboko z tyłu nas kibiców, bo liczy się tylko
  Czytaj całość
  mamona. Dobrym przykładem tego stanu są ich jednorazowe pokazówki dobrych skoków na treningach, ale na zawodach robią sobie z nas jaja.
  • Kij Zgłoś komentarz
   Ponoć Sasin ma pomóc
   • henryz12 Zgłoś komentarz
    "przez kilka dni będzie odpoczywał w domu" , i to ma dwie opcje, albo sił przybędzie ?, albo ubędzie ?...
    • Cheers Zgłoś komentarz
     Należy powołać sztab kryzysowy, który będzie działał w porozumieniu z obecnym sztabem. Potem jeszcze ktoś musi to koordynować i sprawa rozwiązana.
     • Druit Zgłoś komentarz
      • Poot Zgłoś komentarz
       @ZikoK: ...”Panie Szturc pomóc rodakowi jest Pana obowiązkiem”... upsss…. A GDZIE jest napisane, że to jego obowiązek? Co zresztą? Czy kadra to tylko Stoch??? Ma zostawić GRUPĘ
       Czytaj całość
       DZIECI aby ratować Kamila, który w przeszłości chwalił obecnego trenera skoczków? Jego sensacyjną decyzję o połączeniu kadry A i B? Pierwszy kto powinien wylecieć „na zbity pysk” to prezes Tajner a zamknąć drzwi powinien Małysz. Szukając najprostszego rozwiązania zamiast zatrudnić TRENERA zadanie powierzyli osobie która była na etapie „przyuczenia do zawodu”. Odbyło się ok. 19 punktowanych skoków w serii GP (kwalifikacje, zawody). Nie liczę skoków treningowych, próbnych przed każdym konkursem. Nie liczę mistrzostwo Polski – nie liczę skoków treningowych. NAGLE… zauważyli, że Polscy skoczkowie popełniają błędy techniczne. PYTAM: pojawiły się tak nagle na Turnieju 4 skoczni? A jeżeli były takowe wcześniej -to trener kadry, jego sztab no i sam mistrz Adam przedtem tego nie widzieli? To gdzie byli jak „chłopcy” trenowali? W gazdówce przy okowicie. Samo zachowanie Kamila. Nie widział co się dzieje? Po jaką cholerę pchał się dalej już po pierwszej wpadce w turnieju. Eeech... szkoda pisać.
       • kazik0254 Zgłoś komentarz
        Podejrzewam, że tu nie chodzi o spadek formy. Każdy skoczek może mieć gorszy dzień, ale wszyscy na raz? Podobne obrazki i wypowiedzi słyszymy od początku sezony 2021/2022 i mamy
        Czytaj całość
        uwierzyć, że cała kadra jest w złej kondycji? Podejrzewam, że tu chodzi o coś całkiem innego, ponieważ fragmenty wypowiedzi ludzi związanych z Kurskim układają się w pewną logiczność całość. Najważniejsza jest wypowiedź Kurskiego tuż przed rozpoczęciem sezonu. Miał mianowicie powiedzieć, że zrobi wszystko i wykorzysta wszystkie możliwości, żeby wykończyć TVN (w domyśle Discovery). Można się domyślać, że chodzi o wyłącznosć Discovery na transmisję skoków na najbliższe sezony i nieudostępnienia takiej możliwości dla TVP w ramach sublicencji. Pytanie brzmi, czy dojna zmiana nie płaci naszym skoczkom grubej kasy, po to aby przegrywali. Lub być może wywiera jakieś naciski na nich, bo jak wiadomo, głównymi sponsorami są spółki SP. Ktoś może zadać pytanie-po co mieli by to robić? Z trzech powodów. 1) Ambicjonalne, bo Kurski nie może zdzierżyć, że jego szczujnia została odsunięta od jednego z głównych wydarzeń sportowych. 2) Kasa-z transmisją skoków związana jest ogromna kasa od reklamodawców i wg. skromnych wyliczeń chodzi tu o setki milionów złotych o ile nie kilka miliardów, a to wszystko wiąże się z oglądalnością. Jak nasi będą słabo skakać, dużo ludzi zrezygnuje z ogłądania skoków i być może przeżuci się na oglądanie jakiś durnych seriali w TVP. 3) Dojna zmiana wykorzysta każdą okazję, aby dowalić Discovery, nawet wykorzystując wydarzenia sportowe.
        • ZikoK Zgłoś komentarz
         Tajner musi odejść, to największy mąciciel w skokach... Panie Szturc pomóc rodakowi jest Pana obowiązkiem... przed nami igrzyska a bez Kamila nie mają szans w drużynie...
         • Y3322 Zgłoś komentarz
          Wystarczy popatrzeć na skoki Stocha - są za płaskie , nie nabiera odpowiedniej wysokości po wyjściu z progu a potem nie ma czym już się posiłkowac. I tyle.
          • Jazik Zgłoś komentarz
           Doleżal właściwie wszystko psół, lub korzystał z pozostałości po innych, bo nie pomógł ani Huli ani Kotowi, a zmarnował i Wolnego i Stękałę. Traner który nie wie co się dzieje,
           Czytaj całość
           a co on jest ślepy, lub nie widzi progu
           • Rafi Neo Zgłoś komentarz
            Dyrektor Małysz z dziadkiem Tajnerrm niech przez styczeń skaczą aż Stoch się wyśpi i odpocznie. A poza tym to najlepiej będzie jak kadra weźmie dłuższą przerwę w związku z "
            Czytaj całość
            planem naprawczym" i będzie w pełni gotowa pod wodzą pepika Knedlika na połowę kwietnia. To idealny termin.
            • Szymon64 Zgłoś komentarz
             Odpocznie bo tego mu potrzeba i na olimpiadzie będzie na pewno medal, myślę że i złoto będzie w zasięgu
             • Onanislaw Spermacy Wyfiutkiewicz Zgłoś komentarz
              O co chodzi ? Przeciez mamy najbardziej topowego trenera z Czech. Z takim trenerem powinnismy byc swiatowa potega na wieki wiekow amen.
              Zobacz więcej komentarzy (26)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×