KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Problemy Aleksandry Shelton (Sochy). PKOl nie zgadza się na jej występ na IO w barwach USA

Aleksandra Shelton (Socha) miała w przyszłym roku wystąpić na igrzyskach olimpijskich w Tokio w barwach USA. PKOl nie wyraził jednak zgody na skrócenie karencji. Wszystko przez oskarżenia szablistki w kierunku Polskiego Związku Szermierczego.

Igor Kubiak
Igor Kubiak
Aleksandra Shelton (Socha) WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Aleksandra Shelton (Socha)
W maju bieżącego roku Aleksandra Shelton (Socha) poinformowała, że wystąpi na swoich piątych igrzyskach olimpijskich, ale pierwszy raz w barwach USA. Po wrześniowych obradach Polski Komitet Olimpijski poinformował jednak, że podziela stanowisko Polskiego Związku Szermierczego i ostatecznie nie zgadza się na start szermierki w Tokio.

PKOl wystosował oficjalny komunikat, w którym wyjaśnił całą sytuację. Przed rokiem Amerykańska Federacja Szermiercza wystąpiła z prośbą o zmianę barw narodowych Shelton i skrócenie jej przymusowej 3-letniej karencji. Pozwoliłoby to na udział 37-latki na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich.

Początkowo Polski Związek Szermierczy wyraził zgodę na taki ruch w zamian za zwrot kosztów szkolenia zawodniczki od zakończenia igrzysk w Rio de Janeiro do czasu jej rezygnacji z występów w reprezentacji Polski. W wyniku negocjacji między stronami Związek zdecydował się na przyjęcie 185 tys. zł w formie sprzętu sportowego od strony amerykańskiej (o czym poinformował nas Jacek Słupski, dyrektor generalny PZSzerm, więcej TUTAJ). Przejęcie sprzętu miało nastąpić po wyrażeniu zgody przez PKOl.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Carlitos pożegnał się z Legią. "Nie wszystkich da się zmusić do zmiany zachowań"
Podczas negocjacji pojawiły się jednak komplikacje, przez które PZszerm zmienił stanowisko. "W trakcie wymiany korespondencji pomiędzy stronami władze PZSzerm z dużym zaskoczeniem przyjęły liczne wypowiedzi pani Aleksandry, oskarżające Związek o chęć wyłudzenia ekwiwalentu za szkolenie, brak należytej opieki sportowej i niedostateczne finansowanie przygotowań" - czytamy w oficjalnym komunikacie PKOl.

Związek zażądał od Shelton opublikowania w prasie i internecie publicznych przeprosin. Do tego jednak nie doszło, dlatego podjęto "kroki w celu wystąpienia do sądu z pozwem przeciwko p. Shelton o naruszenie jego dóbr osobistych". Na sprawie w sądzie się jednak nie skończyło - Związek zrezygnował z wyrażenia zgody na zmianę barw i skrócenie karencji.

"Jednocześnie Zarząd jednomyślnie przegłosował (14:0) uchwałę, iż nie może rekomendować Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu decyzji o zgodzie na start pani Aleksandry Shelton w barwach USA w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020. Zarząd PKOl w dniu 10 września br. stanowisko Polskiego Związku Szermierczego podzielił" - czytamy na końcu oświadczenia.

W marcu tego roku o przyczynach zmiany obywatelstwa Shelton rozmawiała z dziennikarzem WP SportoweFakty, Markiem Bobakowskim. W wywiadzie pozwoliła sobie na krytykę Związku. - Działacze używają zawodników do wspierania swoich własnych interesów, a nie odwrotnie. Wszystko było warte tego, aby jak najszybciej uciec od polskiego związku. Za to, jak postąpili ze mną, powinni otrzymać dożywotni zakaz pracy w sporcie - mówiła (cały wywiad przeczytasz TUTAJ).

Shelton (Socha) to czterokrotna uczestniczka IO, medalistka mistrzostw świata i Europy w szabli w barwach reprezentacji Polski. W grudniu 2017 r. wyszła za Bradleya Sheltona, obywatela USA.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (53)
 • MarioToruń Zgłoś komentarz
  i gitara - hameryki się jej zachciało :-) Jakby Polak, co go ludzie w Polsce denerwują, miał się wyrzekać Ojczyzny to by tu żaden nie mieszkał.
  • RONI Zgłoś komentarz
   Bardzo dobrze, po co ta zmiana. Dupie zachciało się zmian
   • Błażej Mania Zgłoś komentarz
    I prawidłowo. Cwaniaczki Amerykanie myśleli, że przewiozą nasz związek na sprzęt. Pewnie jakby zdobyła medal na olimpiadzie, to nasi by ten sprzęt dostali, ale jakby medalu nie było, to
    Czytaj całość
    nie byłoby i sprzętu. Bardzo dobra reakcja. Tutaj się wyszkoliła i to nie za swoje pieniądze i jeszcze szczeka. Bye i czekaj na swoją kolej miss.
    • Flagg Zgłoś komentarz
     Odnośnie polskiego związku szermierki to pani Shelton powiedziała zapewne sama prawde, bo większość polskich zawiazkow w mniej popularnych dyscyplinach, to patologia do potęgi. No ale
     Czytaj całość
     niestety trzeba też trochę myśleć, jeśli chce się osiągnąć jakiś cel, szczególnie jeśli przepisy są przeciwko nam. Generalnie pretensje może mieć głównie do siebie
     • Waris Zgłoś komentarz
      Ma pani tyle lat i robi pani taki błąd. Jeżeli pani chciała odejść do reprezentacji USA to na pewno by się zgodzili tylko trzeba było więcej dyplomacji a nie wojny Jak wszyscy
      Czytaj całość
      zawodnicy zaczną rządzić to nic z tego nie wyniknie. Związek haki jest taki jest na pewno go nie zmieni jakąś zawodniczka. Pogadać sobie może ale z tego nic nie wynika. Z drugiej strony jeżeli pani mieszka pół na pół to dlaczego Pani zdradza nasz kraj jako reprezentantka.Dała pani dużo dla kraju ale też otrzymała nie mniej tak ze trochę pokory by się przydało.Tichyj budiesz dalsze zajdiesz .
      • Jose Ruben Fernandez Zgłoś komentarz
       Bardzo dobrze pozbawić jeszcze obywatelstwa.
       • Halina Frydryk Zgłoś komentarz
        Pomijając jej pyskówki , to wiedziała jaki jest okres karencji,więc należało być przygotowana na to że zgody nie dostanie. Dlaczego Polska ma być dobra ciocia? W Polsce rzadko się
        Czytaj całość
        zdarza że jakiś obcy sportiiowiec chce przyjąć nasze obywatelstwo i reprezentować nasz kraj. Leon musiał odcierpieć cały okres karencji i nikt z tego powodu szumu nie robił ,chociaż nie jedna impreza mistrzowska go ominęła. Nie widzę więc powodu dlaczego Polska ma się pozbywać swoich sportowców lekką ręką.
        • VikingEpica Zgłoś komentarz
         Dla mnie to niepojęte że można się wyrzec własnego kraju. Takie osoby powinny być automatycznie pozbawione polskiego obywatelstwa.
         • Andrzej Bogacz Zgłoś komentarz
          Wart Pac Pałaca. Pani Socha powiedziała prawdę, bo wszystkie związki sportowe w Polsce to totalna biurokracja i wiele patologii. Zamiast opiekować sie sportowcami i wspierać szkolenie
          Czytaj całość
          młodzieży, zajmują się tylko swoimi sprawami i zatrudniają rzesze „działaczy”. Natomiast szkalowanie Polski za granicą, a szczególnie w USA uchodzi tylko premierowi Morawieckiemu, a nie zwykłym Polakom. O tym pani Socha zapomniała i na tym polega jej błąd.
          • Kmż Marcin Pozdro Gorzów Zgłoś komentarz
           Po pierwsze reprezentacja to nie klub że można sobie wybierać, jeszcze w wieku 37 lat gdzie całe życie się reprezentowało swój kraj
           • Prorok Zgłoś komentarz
            A później Socha wyszła za Radło i dzielili wspólnie prześcieradło... Kto się przejmuje jakąś tam szermierką?Śmiechu warte!
            • Premislaosky Zgłoś komentarz
             Pani najpierw prosi o coś, a jednocześnie wyzywa osoby, od których jest zależna? Jest nie tyle żałosna co głupia. Płacze bo kasy z USA nie będzie i będzie trzeba pracować na kasie w
             Czytaj całość
             markecie? P.S. Emeryturę olimpijską też zabrać.
             • jotwu Zgłoś komentarz
              Socha zaczęła się wymądrzać ,krytykować w efekcie czego doczekała się odpowiedzi negatywnej.Więcej skromności i rozwagi,ale tego zabrakło.Tak kończy się podskakiwanie.
              Zobacz więcej komentarzy (20)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×