Polskie szanse w grach podwójnych w mistrzostwach Europy w tenisie stołowym

Materiały prasowe / PZTS / Ruszają mistrzostwa Europy w tenisie stołowym
Materiały prasowe / PZTS / Ruszają mistrzostwa Europy w tenisie stołowym

Tenis stołowy jest jedną z dyscyplin multisportowych mistrzostw Europy w Monachium. Polacy wystąpią w 8-osobowym składzie, a największe szanse na medale mają w grach podwójnych, tj. deblu i mikście.

- Patrząc na to, co działo się w ubiegłorocznych mistrzostwach kontynentu w Warszawie, uważam, że ponownie nasi pingpongiści mogą powalczyć o medale w grach podwójnych. Jakub Dyjas z Belgiem Cedricem Nuytinckiem byli w finale, a w mikście Dyjas z Natalią Partyką dotarli do 1/4 finału. Prowadzili z Francuzami Yuan Jia Nan i Emmanuelem Lebessonem 2:0, by niestety przegrać 2:3 - powiedział Stefan Dryszel, grający przed laty w reprezentacji z Andrzejem Grubbą, Leszkiem Kucharskim, czy Andrzejem Jakubowiczem.

W Bawarii Dyjas ponownie zagra w parach z Dyjasem oraz Partyką, chociaż niedawno testowo wystąpił razem z Natalią Bajor. Drugi duet w grze mieszanej utworzy młodzież: 20-letni Samuel Kulczycki i 21-letnia Katarzyna Węgrzyn. W mistrzostwach Polski triumfowali 3 razy z rzędu, od 2019 do 2021 roku. W edycji 2022 Kulczycki nie mógł zagrać ze względów zdrowotnych, zastąpił go Maciej Kubik i to on sięgnął po złoto z Katarzyną Węgrzyn.

- Na co dzień nie ćwiczy się gier podwójnych, a ostateczny wynik w imprezach typu mistrzostwa Europy czy świata zależy od formy obydwu czy obydwojga grających. Słabsza dyspozycja jednego z nich rzutuje na wynik pary. W historii naszego tenisa stołowego najwięcej medali na ME zdobyliśmy właśnie w grach podwójnych - stwierdził były szkoleniowiec męskiej reprezentacji Stefan Dryszel.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: popis nowej gwiazdy Barcy. Tak się przywitał z fanami

W grze mieszanej mistrzami Europy byli Andrzej Grubba w 1982 roku (z Holenderką Bettine Vriesekoop) i Lucjan Błaszczyk w 2002 (z Ni Xia Lian z Luksemburga). Z kolei w deblu mężczyzn po złoto sięgnął w 2013 roku Wang Zeng Yi w parze z reprezentującym Chorwację Tanem Ruiwu. Srebrne krążki wywalczyli: w 1996 roku Andrzej Grubba i Lucjan Błaszczyk, w 2002 Błaszczyk i obecny selekcjoner kadry Tomasz Krzeszewski, w 2007 Błaszczyk i Tan Ruiwu oraz w 2016 Dyjas i Daniel Górak.

W ME 2022 Dyjas i Nutinck są rozstawieni z numerem 5, zaś w eliminacjach wystąpią: Maciej Kubik/Samuel Kulczycki, Natalia Bajor/Natalia Partyka oraz siostry Anna i Katarzyna Węgrzyn. W kwalifikacjach miksta nie muszą uczestniczyć Dyjas i Partyka, a zagrają w nich Kulczycki z bohaterką marcowych IMP Katarzyną Węgrzyn, która zdobyła złoto we wszystkich 3 konkurencjach.

Biało-Czerwoni trenowali gry podwójne na ostatnich zgrupowaniach: panie w Drzonkowie, a panowie w Saarbruecken. Między innymi Dyjas i Nuytinck oraz Kubik i Kulczycki (ubiegłoroczni mistrzowie Europy juniorów) ćwiczyli ze słoweńsko-czeskim duetem Darko Jorgić, Tomas Polansky. Z kolei podopieczne nowego trenera Marcina Kusińskiego trenowały z zawodnikami beniaminka Lotto Superligi ZKS Palmiarnia Zielona Góra.

Bliźniaczki Węgrzyn miały okazję grać z Łukaszem Wachowiakiem i Kamilem Nalepą oraz Mateuszem Zalewskim i Igorem Misztalem. W pracy treningowej pomagał Błaszczyk, legenda naszego tenisa stołowego. Bajor szykowała się do ME pod okiem trenera personalnego Zbigniewa Nęcka - w ramach programu przygotowań do igrzysk w Paryżu - decyzja Wydziału Szkolenia PZTS pod przewodnictwem wiceprezesa ds. sportowych Zbigniewa Leszczyńskiego w uzgodnieniu z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

W singlu w Monachium w gronie 32 rozstawionych zawodniczek i zawodników są Bajor i Dyjas. Pozostałych sześcioro naszych tenisistów stołowych od niedzieli rywalizować będzie w eliminacjach. Do turnieju głównego awansują zwycięzcy grup, a także po 8 dodatkowych osób wyłonionych w dalszych dwustopniowych kwalifikacjach.

Polacy nie należą do faworytów gry pojedynczej, ale w ostatnich latach potrafili sprawić miłe niespodzianki. W 2016 roku w Budapeszcie brąz zdobył Dyjas, a 2 lata później w Alicante dwie nasze zawodniczki stanęły na podium: na najwyższym stopniu Li Qian i na najniższym Katarzyna Grzybowska-Franc. Nie ma ich w obecnej reprezentacji, 36-letni Li Qian odegrała kluczową rolę w kwalifikacjach olimpijskich i zagrała w igrzyskach w Tokio, ale na stałe mieszka w Chinach (w czasie pandemii miała wręcz uniemożliwione podróżowanie do Polski – red.), zaś 33-letnia Katarzyna Grzybowska-Franc przygotowuje się do powrotu do gry w ekstraklasie, po urodzeniu drugiego dziecka.

Natomiast z powodu kontuzji barku w Niemczech zabraknie Marka Badowskiego, który od 3-4 lat wraz z Dyjasem tworzył duet liderów reprezentacji. Pod jego nieobecność powołanie otrzymał zaledwie 15-letni Miłosz Redzimski. On też pauzował, ale wiosną, opuścił końcówkę sezonu superligowego, a wrócił dopiero na lipcowe MEJ. W Belgradzie zdobył srebro w mikście juniorów z Wiktorią Wróbel oraz z drużyną w składzie: Kubik, Mateusz Zalewski, Patryk Lewandowski, Szymon Kolasa.

Wyniki losowania eliminacji:

gra pojedyncza

grupa 8: Katarzyna Węgrzyn (Polska), Mateja Jeger (Chorwacja), Patricia Santos (Portugalia)
gr. 11: Anna Węgrzyn (Polska), Ho Tin-Tin (Anglia), Sanne De Hoop (Holandia)
gr. 22: Natalia Partyka (Polska), Aikaterini Toliou (Grecja), Marione Munne (Estonia), Dżana Biogradlić (Bośnia i Hercegowina).

gr. 5: Maciej Kubik (Polska), Peter Hribar (Słowenia), Loic Stoll (Szwajcaria)
gr. 14: Miłosz Redzimski (Polska), Mihai Bobocica (Włochy), Daniels Kogans (Łotwa), Martin Froseth (Norwegia)
gr. 17: Samuel Kulczycki (Polska), Csaba Andras (Węgry), Toomas Libene (Estonia), Kestutis Zeimys (Litwa)

gra deblowa

2 runda

Anna Węgrzyn/Katarzyna Węgrzyn (Polska) - Simay Kulakceken/Sibel Altinkaya (Turcja)
Natalia Partyka/Natalia Bajor (Polska) - Sanne De Hoop/Sara Tokić (Holandia/Słowenia)

Samuel Kulczycki/Maciej Kubik (Polska) – Michal Tauber/Marios Yiangou (Izrael/Cypr)
Miłosz Redzimski/Vladislav Ursu (Polska/Mołdawia) - Aleksandr Smirnov/Toomas Libene (Estonia)

gra mieszana

2 runda

Samuel Kulczycki/Katarzyna Węgrzyn (Polska) – David Reitspies/Katerina Tomanovska (Czechy)

Czytaj także:
Natalia Bogdanowicz przed nowym wyzwaniem. Bohaterka ME Kadetów zagra w lidze z mężczyznami
Rodzeństwo na medal. I to złoty! Zaczęło się od rakietek na pierwsze urodziny

Komentarze (0)