Tenis stołowy. Polska dominacja w Młodzieżowych ME

Materiały prasowe / PZTS / Na zdjęciu: Maciej Kubik
Materiały prasowe / PZTS / Na zdjęciu: Maciej Kubik

Dwie ostatnie edycje ME do lat 21 wygrywali Polacy - Samuel Kulczycki i Miłosz Redzimski. W Skopje w trójce najwyżej rozstawionych są Redzimski i Maciej Kubik.

Młodzieżowy czempionat ma krótką, 7-letnią historię, aczkolwiek wciąż nie może znaleźć swojego miejsca w międzynarodowym kalendarzu. W ostatnich latach rozgrywany był w marcu (2020 rok), listopadzie (2021), wrześniu (2022) i kwietniu (2023), a tym razem odbędzie się od 24 do 28 stycznia.

Wczesny termin turnieju związany jest ze zbliżającymi się kwalifikacjami olimpijskimi do igrzysk w Paryżu. W kolejnych miesiącach ciężko byłoby "zmieścić" MME w harmonogramie. Jedno pozostaje bez zmian, Biało-Czerwoni w tej kategorii wiekowej należą do faworytów i nie tylko w singlu, ale też deblu i mikście.

Do zawodów w Macedonii Północnej zakwalifikowało się - z rankingu - ośmioro polskich pingpongistów: Miłosz Redzimski, Maciej Kubik, Mateusz Zalewski i Mateusz Żelengowski oraz Anna Brzyska, Zuzanna Wielgos, Natalia Bogdanowicz i Ilona Sztwiertnia. Z tej grupy z najstarszego rocznika 2003 jest tylko Kubik i on kończy przygodę z młodzieżowcami.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: pokazała zdjęcia z plaży. Piękna tenisistka zachwyciła

- To mój szósty start w tej imprezie, a debiutowałem w 2019 roku w portugalskim Gondomar. Zdobyłem do tej pory dwa medale w grze podwójnej z Samuelem Kulczyckim: srebrny i brązowy. W singlu najlepszym wynikiem był ćwierćfinał niecały rok temu w Sarajewie - mówił Kubik.

Jego partnerami w MME 2024 roku będą Redzimski (debel) i Anna Brzyska (mikst). - Z Anią jeszcze nie grałem, zaś z Miłoszem mamy na koncie m.in. złoto mistrzostw Polski juniorów i brąz WTT Youth Star w Katarze - dodał.

Dla Kubika, który 10 lutego skończy 21 lat, najważniejszym zadaniem jest wywalczenie miejsca na podium w grze pojedynczej. - Oczekiwania względem siebie dotyczą pozytywnego nastawienia i walecznej postawy przez cały turniej, niezależnie od wyniku - podkreślił.

Na pozycjach 1-3 rozstawieni są Rumun Eduard Ionescu (rocznik 2004), broniący tytułu Redzimski (2006) i Kubik. W finale zeszłorocznych ME juniorów U-19 w Gliwicach Redzimski przegrał z Ionescu. Być może teraz ponownie się spotkają w finale, chyba, że plany pokrzyżują im Kubik albo któryś z Francuzów - Hugo Deschamps, Thibault Poret, Flavien Coton.

W MME w 2023 roku, poza Redzimskim i Kulczyckim (zmierzyli się w półfinale), na podium stanęli: Zuzanna Wielgos i Samuel Kulczycki złoto w mikście, Kulczycki i Kubik srebro w deblu, Redzimski i Brzyska w mikście. Nasza reprezentacja nie miała sobie równych w klasyfikacji medalowej.

Teraz duet trenerów Tomasz Redzimski, Marcin Kusiński dokonał zmian w ustawieniu. Miłosz zagra z Wielgos i jeśli wypadną dobrze, być może pojadą na kwalifikacje olimpijskie do Czech. Kulczycki skończył wiek młodzieżowca (2002), więc siły połączą Redzimski i Kubik. Czarnym koniem mogą okazać się zgrani ze sobą Bogdanowicz i Chorwat Borna Petek. Jeszcze większe szanse na sukces mają Brzyska i Wielgos.

Skład reprezentacji Polski:

singiel: Miłosz Redzimski (rocznik 2006), Maciej Kubik (2003), Mateusz Zalewski (2005), Mateusz Żelengowski (2005) / Anna Brzyska (2005), Zuzanna Wielgos (2005), Natalia Bogdanowicz (2007), Ilona Sztwiertnia (2004)

debel: Miłosz Redzimski/Maciej Kubik, Mateusz Zalewski/Mateusz Żelengowski, Anna Brzyska/Zuzanna Wielgos, Ilona Sztwiertnia/Natalia Bogdanowicz

mikst: Mateusz Zalewski/Rumunka Luciana Mitrofan, Miłosz Redzimski/Zuzanna Wielgos, Maciej Kubik/Anna Brzyska, Mateusz Żelengowski/Ilona Sztwiertnia, Natalia Bogdanowicz/Chorwat Borna Petek.

Czytaj także:
Z widokiem na jezioro Genewskie i w rytmach Queen
W oczekiwaniu na chińskie stoły

Komentarze (0)