Kolejne tenisistki z elity za burtą. Mistrzyni Wimbledonu gra dalej

Wiceliderka rankingu, Estonka Anett Kontaveit i rozstawiona z numerem piątym Tunezyjka Ons Jabeur pożegnały się z turniejem WTA 1000 w Cincinnati. Tenisistka z Kazachstanu Jelena Rybakina rozprawiła się z Amerykanką Alison Riske.

Ons Jabeur Getty Images / Frey/TPN / Ons Jabeur
Odpadnięcie Igi Świątek nie była jedyną niespodzianką w III rundzie turnieju w Cincinnati. Anett Kontaveit (WTA 2) przegrała 6:2, 4:6, 4:6 z Shuai Zhang (WTA 44). W trzecim secie Estonka od 4:2 straciła cztery gemy z rzędu. Chinka odniosła siódme zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu, pierwsze od 2018 roku, gdy w Pekinie odprawiła Andżeliki Kerber.

W trwającym godzinę i 59 minut meczu obie zawodniczki uzyskały po pięć przełamań i zdobyły po 94 punkty. Zhang poprawiła na 2-3 bilans spotkań z Kontaveit. Było to ich drugie starcie w 2022 roku. W Sydney w dwóch setach wygrała Estonka. Kolejną rywalką Chinki będzie Aryna Sabalenka lub Shelby Rogers.

W lipcu Jelena Rybakina (WTA 25) odniosła największy sukces w karierze. Została triumfatorką Wimbledonu po zwycięstwie nad Tunezyjką Ons Jabeur. W Cincinnati Kazaszka rozgrywa trzeci turniej latem w Ameryce Północnej. W San Jose i Toronto wygrała łącznie jeden mecz, ale nie miała łatwych rywalek. Uległa Darii Kasatkinie i Coco Gauff. W czwartek jej rywalką była Alison Riske-Amritraj (WTA 29). Kazaszka pokonała Amerykankę 6:2, 6:4.

Rybakina w obu setach uzyskała po dwa przełamania. W drugim Riske wykorzystała break pointa na 2:1. Od tego momentu Kazaszka zdobyła pięć z siedmiu kolejnych gemów. Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek.

W ciągu 88 minut Rybakina zaserwowała dziewięć asów i zgarnęła 29 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Raz została przełamana, a wykorzystała cztery z 13 break pointów. Kazaszka pozostaje bez straconego seta w turnieju. W poprzednich rundach odprawiła Egipcjankę Mayar Sherif i Hiszpankę Garbine Muguruzę.

Rybakina ma w głównym cyklu bilans finałów 3-6. Pierwszy i drugi tytuł zdobyła w Bukareszcie (2019) i Hobart (2020). W rankingu Kazaszka najwyżej była notowana na 12. miejscu. W ćwierćfinale w Cincinnati jej przeciwniczką będzie Amerykanka Madison Keys, pogromczyni Świątek.

Odpadła Ons Jabeur (WTA 5), która uległa 1:6, 6:4, 0:6 Petrze Kvitovej (WTA 28). W ciągu godziny i 47 minut Czeszka zaserwowała pięć asów, a Tunezyjka popełniła sześć podwójnych błędów. Dwukrotna mistrzyni Wimbledonu odparła pięć z siedmiu break pointów i zamieniła na przełamanie sześć z 11 szans. Podwyższyła na 4-1 bilans spotkań z Jabeur.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)