Skandynawowie byli w swoim żywiole. Holger Rune przełamał kompleks i zagra w finale

Hokger Rune w trzech setach pokonał Caspera Ruuda w półfinale rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie. Dla Duńczyka to pierwsze zwycięstwo nad Norwegiem w ich piątej konfrontacji.

Marcin Motyka
Holger Rune PAP/EPA / Fabio Frustaci / Na zdjęciu: Holger Rune
W sobotnie popołudnie w Rzymie Holger Rune i Casper Ruud mogli poczuć się jak w swoim żywiole. Półfinał turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie toczył się bowiem w zimnych i deszczowych warunkach, a więc takich, do jakich Duńczyk i Norweg są przyzwyczajeni. Lepiej w tych okolicznościach poradził sobie 20-latek z Gentofte, który zwyciężył 6:7(2), 6:4, 6:2.

Przez całą pierwszą partię nieznaczną przewagę posiadał rozstawiony z numerem czwartym Ruud. Norweg nie potrafił jej jednak udokumentować przełamaniem, lecz bez problemu wygrał rozstrzygającego tie breaka.

W drugiej odsłonie tenisista z Oslo objął prowadzenie 4:2 z przełamaniem i wydawało się, że zbliża się do triumfu. Kilka chwil później Rune poprosił o interwencję fizjoterapeuty z powodu bólu prawego ramienia. I wówczas obraz meczu uległ zmianie.

Po wznowieniu Ruud przestał być już tak konsekwentny i regularny, natomiast Rune ograniczył liczbę błędów i skuteczniej uderzał z linii końcowej. W efekcie oznaczony "siódemką" Duńczyk zdobył dziesięć z 12 końcowych gemów spotkania i mógł cieszyć się ze zwycięstwa - pierwszego w karierze nad Norwegiem w ich piątej konfrontacji.

Mecz trwał dwie godziny i 43 minuty. W tym czasie Rune zaserwował jednego asa, jeden raz został przełamany, miał cztery break pointy i wszystkie wykorzystał, posłał 42 zagrania kończące i popełnił dziesięć niewymuszonych błędów. Z kolei Ruudowi zapisano dziewięć asów, 37 zagrań wygrywających oraz 14 pomyłek własnych.

Dla 20-letniego Runego to ósmy w karierze awans do finału turnieju głównego cyklu, a trzeci rangi ATP Masters 1000. Dotychczas zdobył cztery tytuły, w tym jeden złotej serii. O mistrzostwo w Rzymie zagra w niedzielę z lepszym z pary Danił Miedwiediew - Stefanos Tsitsipas.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)