Smutny wieczór gospodarzy Wimbledonu. Andy Murray przegrał dwudniowy spektakl

W odbywającym się na przestrzeni dwóch dni meczu II rundy rozgrywanego na kortach trawiastych wielkoszlemowego Wimbledonu 2023 Andy Murray w pięciu setach przegrał ze Stefanosem Tsitsipasem. Odpadł też inny reprezentant gospodarzy, Cameron Norrie.

Marcin Motyka
Andy Murray (z lewej) i Stefanos Tsitsipas PAP/EPA / Neil Hall / Na zdjęciu: Andy Murray (z lewej) i Stefanos Tsitsipas
Hitowy mecz II rundy Wimbledonu 2023 pomiędzy Andym Murrayem a Stefanosem Tsitsipasem był rozgrywany na przestrzeni dwóch dni. W czwartek po trzech wspaniałych setach i przy prowadzeniu Brytyjczyka 2-1 pojedynek został przerwany z powodu ciszy nocnej. W piątek, po wznowieniu, obaj utrzymali znakomity poziom, ale prym wiódł Grek, który wygrał dwie partie z rzędu i  ostatecznie zwyciężył w całym spotkaniu 7:6(3), 6:7(2), 4:6, 7:6(3), 6:4.

Tsitsipas po wznowieniu koncentrował się przede wszystkim na utrzymywaniu własnego podania. I właśnie to dało mu triumf. Grek bowiem nie dał Murrayowi ani jednej szansy na przełamanie. Sam natomiast uzyskał jednego breaka - w trzecim gemie decydującej partii, co okazało się kluczowe dla losów spotkania. Po tym wydarzeniu tenisista z Aten sukcesywnie zbliżał się do sukcesu, aż w końcu przypieczętował wygraną, serwując asa przy meczbolu.

W ciągu czterech godzin i 40 minut tej niezwykłej batalii Tsitsipas zapisał na swoim koncie 17 asów, aż 90 zagrań kończących i jedno przełamanie. Kolejnym rywalem rozstawionego z numerem piątym Greka będzie Laslo Djere.

Piątkowy wieczór okazał się smutny dla miejscowych kibiców. Niemal w tym czasie co Murray odpadł najwyżej aktualnie notowany reprezentant gospodarzy, Cameron Norrie. Brytyjczyk, turniejowa "12" i zeszłoroczny półfinalista Wimbledonu, niespodziewanie przegrał 3:6, 6:3, 2:6, 6:7(3) z Christopherem Eubanksem.

Pokonując obecnie 13. w rankingu ATP Norrie'ego, Eubanks odniósł największe zwycięstwo w karierze. W pierwszym w karierze występie na poziomie 1/16 finału imprezy Wielkiego Szlema 27-letni Amerykanin stanie naprzeciw Christophera O'Connella. Australijczyk bez straty partii uporał się z Jirim Veselym.

Rozstawiony z numerem 19. Alexander Zverev potrzebował czterech setów oraz 2,5 godzin spędzonych na korcie, aby poradzić sobie z Yosuke Watanukim, "szczęśliwym przegranym" z kwalifikacji. W bardzo ciekawie zapowiadającym się pojedynku III rundy Niemiec zagra z Matteo Berrettinim, finalistą The Championships sprzed dwóch lat.

Najwyżej rozstawiony Carlos Alcaraz w 1/16 finału zmierzy się z Nicolasem Jarrym. Oznaczony numerem 25. Chilijczyk pokonał 7:5, 5:7, 6:3, 6:4 Jasona Kublera. Z kolei Holger Rune, turniejowa "szóstka", o awans do IV rundy powalczy z Alejandro Davidovichem. Występujący z "31" przy nazwisku Hiszpan okazał się lepszy od Botika van de Zandschulpa.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 44,7 mln funtów
piątek, 7 lipca

II runda gry pojedynczej:

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 5) - Andy Murray (Wielka Brytania) 7:6(3), 6:7(2), 4:6, 7:6(3), 6:4
Alexander Zverev (Niemcy, 19) - Yosuke Watanuki (Japonia, LL) 6:4, 5:7, 6:2, 6:2
Nicolas Jarry (Chile, 25) - Jason Kubler (Australia) 7:5, 5:7, 6:3, 6:4
Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania, 31) - Botic van de Zandschulp (Holandia) 6:1, 2:6, 6:4, 6:3
Christopher Eubanks (USA) - Cameron Norrie (Wielka Brytania, 12) 6:3, 3:6, 6:2, 7:6(3)
Christopher O'Connell (Australia) - Jiri Vesely (Czechy) 6:3, 7:5, 6:4