Zanosiło się na nokaut. Co za zwrot akcji w meczu Rybakiny z Sakkari

Pierwszy set zwiastował błyskawiczne zwycięstwo Kazaszki Jeleny Rybakiny w fazie grupowej WTA Finals 2023 w Cancun. Greczynka Maria Sakkari nie odpuściła i mecz stał się thrillerem z dwoma tie breakami.

Jelena Rybakina PAP / Marcin Cholewiński / Na zdjęciu: Jelena Rybakina
W meksykańskim Cancun trwa WTA Finals z udziałem najlepszych tenisistek sezonu. W niedzielę Jelena Rybakina przegrała z Jessicą Pegulą, a Maria Sakkari była bezradna w starciu z Aryną Sabalenką. We wtorek zanosiło się na kolejną bolesną porażkę Greczynki, która jednak poderwała się do walki. Ostatecznie Kazaszka pokonała ją 6:0, 6:7(4), 7:6(2).

Sakkari miała problemy z kontrolą swoich zagrań i popełniała dużo błędów. Rybakina zdecydowanie lepiej utrzymywała piłkę w korcie i sporo akcji kończyła. To jednak dwa błędy Greczynki przyniosły Kazaszce dwa przełamania.

Rybakina coraz pewniej radziła sobie w ataku. Kończący forhend dał jej prowadzenie 4:0 po 12 minutach. Sakkari miała tylko pojedyncze udane zagrania. Wpakowany w siatkę forhend kosztował ją kolejną stratę serwisu. Jedyną szansę na przełamanie w I partii Greczynka wypracowała sobie w szóstym gemie. Kazaszka szybko obroniła się kombinacją głębokiego serwisu i bekhendu. Po chwili set dobiegł końca, gdy Sakkari wyrzuciła forhend.

Waleczna Sakkari na otwarcie II partii utrzymała podanie po obronie dwóch break pointów. Cały czas była pod presją, ale radziła sobie znacznie lepiej. W piątym gemie ponownie obroniła się przed stratą serwisu. Przy 4:4 znów pokazała charakter i od 0-30 zgarnęła cztery punkty z rzędu. Rybakina również utrzymywała dobry poziom i wszystko wskazywało na to, że o losach seta zadecyduje tie break.

W 10. gemie Kazaszka nie uniknęła małych problemów, ale od 15-30 wywalczyła trzy punkty. Ostatecznie nie doszło do żadnego przełamania. W tie breaku nastąpił niespodziewany zwrot akcji. Rybakina prowadziła 2-0, ale później do głosu doszła Sakkari, która zdobyła sześć z siedmiu kolejnych punktów. Kazaszka obroniła pierwszą piłkę setową, ale przy drugiej popełniła podwójny błąd.

Sporych emocji dostarczył gem otwierający III partię. Rybakina odparła w nim trzy break pointy, z czego dwa świetnymi serwisami. Na korcie trwała twarda walka o każdy punkt. W dalszej fazie seta ofensywnie usposobiona Kazaszka przypuściła szturm i zaliczyła przełamanie na 4:2. Po chwili jednak pokazała gorsze oblicze i oddała podanie robiąc serię błędów.

Rybakina coraz gorzej radziła sobie z głębokimi returnami rywalki i widomo porażki zaglądało jej w oczy. Sytuacja jednak zmieniała się jak w kalejdoskopie. W dziewiątym gemie Kazaszka zniwelowała dwa break pointy. W 10. mistrzynię ubiegłorocznego Wimbledonu dzieliły dwa punkty od wygranej, ale Sakkari wytrzymała napięcie. Znów doszło do tie breaka. W nim już dramaturgii nie było. Górą była agresywniejsza i skuteczniejsza Rybakina. Wyszła na 6-0, by przy 6-2 wykorzystać trzecią piłkę meczową.

W trwającym dwie godziny i 24 minuty meczu obie tenisistki zrobiły po sześć podwójnych błędów. Rybakina zaserwowała sześć asów, a Sakkari miała ich dwa. Kazaszka zgarnęła 50 z 63 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła sześć z siedmiu break pointów i wykorzystała cztery z dziewięciu szans na przełamanie. Naliczono jej 29 kończących uderzeń i 33 niewymuszone błędy. Greczynce zanotowano 27 piłek wygranych bezpośrednio i 36 pomyłek.

Bilans meczów tych tenisistek to teraz 2-1 dla Rybakiny. Kazaszka jest mistrzynią Wimbledonu 2022 i finalistką tegorocznego Australian Open. Sakkari w wielkoszlemowych turniejach najdalej doszła do półfinału, w 2021 roku w Rolandzie Garrosie i US Open.

Ten wynik oznacza, że Sakkari straciła szansę na awans. Oznacza to, że Greczynka nie powtórzy sukcesu z dwóch poprzednich lat, gdy dwa razy doszła do półfinału WTA Finals. Zwyciężczynią grupy A została Pegula. W czwartek bezpośrednią walkę o półfinał stoczą Sabalenka i debiutująca w Mistrzostwach WTA Rybakina.