Niespodziewana porażka Switoliny, mocne otwarcie Sakkari i Ostapenko

W czwartek na kortach turnieju WTA 1000 w Madrycie pojawiły się pierwsze rozstawione zawodniczki. Awans do trzeciej rundy wywalczyły między innymi Maria Sakkari i Jelena Ostapenko. Mniej szczęścia miała Elina Switolina.

Seweryn Czernek
Elina Switolina Getty Images / Elsa/Getty Images / Na zdjęciu: Elina Switolina
W czwartek rozpoczęła się rywalizacja w drugiej rundzie turnieju WTA 1000 w Madrycie. Na kortach obiektu Caja Magica pojawiły się pierwsze rozstawione zawodniczki. W tym gronie znalazły się między innymi Elina Switolina, Jelena Ostapenko i Maria Sakkari.

Ukrainka, która lubi grać na kortach ziemnych, w meczu otwarcia zmierzyła się z reprezentantką gospodarzy Sarą Sorribes. Pierwszy set był pełen walki i ogromnych emocji. Dość stwierdzić, że tylko w jednym z rozegranych gemów nie było break pointów. Switolina zanotowała dwa przełamania, jednak Hiszpanka 4-krotnie odbierała jej podanie, wygrywając 6:3.

Podrażniona zawodniczka z Ukrainy o wiele lepiej weszła w drugiego seta. Popisała się serią czterech gemów wygranych z rzędu i odskoczyła na 4:1 z dwoma przełamaniami. Choć miała sporą szansę na utrzymanie się w grze o zwycięstwo, nie zdołała jej wykorzystać. Sorribes Tormo stopniowo odrabiała stratę, by zamknąć spotkanie 4-gemową serią i wygraną 7:5.

Kolejne rozstawione zawodniczki zdołały awansować do kolejnej rundy. Rozstawiona z "piątką" Sakkari nie miała problemów z pokonaniem Donny Vekić. Choć już w gemie otwarcia Chorwatka zanotowała przełamanie, rywalka od razu odrobiła stratę. Choć przez dłuższy czas obie zawodniczki toczyły wyrównaną walkę, przełamanie w ósmym gemie pozwoliło Greczynce wygrać 6:3. Losy drugiej odsłony rozstrzygnęły dwa wygrane gemy przy podaniu Chorwatki, które dały Sakkari zwycięstwo 6:2.

W pewnym stylu w trzeciej rundzie zameldowała się również Jelena Ostapenko. Rywalką turniejowej "dziewiątki" była zawodniczka gospodarzy Jessica Bouzas Maneiro, która w meczu otwarcia odprawiła Paulę Badosę. Początek dość niespodziewanie przyniósł wyrównaną walkę, jednak z czasem kontrolę na korcie przejęła Łotyszka, co pozwoliło jej wygrać 6:3. W drugiej odsłonie Ostapenko zdominowała Hiszpankę, zanotowała trzy przełamania, by finalnie zwyciężyć 6:3, 6:1 w 68. minut.

Najbardziej emocjonujące spotkania rozegrały jednak Naomi Osaka i Dajana Jastremska. Japonka stoczyła trzysetową batalię z Ludmiłą Samsonową i choć zdołała nawiązać walkę, nie wykorzystała swojej szansy w decydujących fragmentach i poniosła porażkę. Zwycięstwo na pełnym dystansie odniosła z kolei Ukrainka. Półfinalistka Australian Open podniosła się po dramacie w pierwszym secie (porażka 0:6) i odwróciła losy meczu, meldując się w kolejnej fazie.