US Open: Janowicz i Kubot wyeliminowani, turniej debla już bez Polaków

Jerzy Janowicz i Łukasz Kubot przegrali w I rundzie gry podwójnej wielkoszlemowego US Open 2013. Biało-czerwoni nie mają już tym samym swoich reprezentantów w turnieju debla nowojorskich zawodów.

Rafał Smoliński

Nasi reprezentanci już we wtorek pożegnali się z występami w grze pojedynczej. Uskarżający się na ból pleców Jerzy Janowicz przegrał w trzech setach z Maximo Gonzalezem, a Łukasz Kubot uległ w takim samym stosunku Jarkko Nieminenowi. Lubinianin w trakcie tego spotkania podkręcił lekko kostkę, dlatego start obu biało-czerwonych w czwartkowym meczu debla był zagrożony.

Ostatecznie jednak nasi zawodnicy wyszli na kort. Rywalami Janowicza i Kubota byli Jean-Julien Rojer i Aisam-ul-Haq Qureshi. Holendersko-pakistańska para gra ze sobą już drugi sezon, w 2012 roku triumfowała w Estoril i Halle, zaś na przełomie marca i kwietnia wygrała duży turniej rozgrywany w Miami.

Premierowa odsłona zakończyła się zwycięstwem Polaków 6:2. Nasi debliści pierwszego breaka zdobyli już w gemie otwarcia, a kolejnego dołożyli przy stanie 4:2. Przy własnym podaniu Kubot i Janowicz wykorzystali trzeciego setbola i mogli cieszyć się z szybkiej wygranej w tej części meczu.

Od tego momentu zaczęły się jednak schody. Polacy z czasem nie byli w stanie nawiązać wyrównanej walki, a z konsultacji medycznej zmuszony był skorzystać łodzianin. W efekcie Rojer i Qureshi dosyć pewnie zdobyli dwa przełamania i w pełni kontrolowali losy drugiej partii. W ósmym gemie zakończyli seta, odbierając biało-czerwonym podanie "na sucho".

Decydująca o losach pojedynku trzecia partia była wyrównana aż do stanu 3:3. Od tego momentu inicjatywę znów przejęli rozstawieni z numerem piątym Holender i Pakistańczyk, którzy kluczowego breaka zdobyli w ósmym gemie, a po chwili pewnie zwieńczyli cały mecz przy drugiej okazji.

Czwartkowy pojedynek Polaków z holendersko-pakistańskim duetem trwał 99 minut, w ciągu których Janowicz i Kubot posłali trzy asy, popełnili 11 podwójnych błędów oraz trzykrotnie nie utrzymali własnego podania. Ich rywale zapisali na swoje konto 81 ze 147 rozegranych punktów, ponadto mieli pięć asów i siedem podwójnych błędów.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Porażka Janowicza i Kubota oznacza, że w czwartek z nowojorską imprezą pożegnali się wszyscy nasi reprezentanci zgłoszeni do turnieju debla. Rojer i Qureshi natomiast zagrają o III rundę, a ich przeciwnikami będą albo Hiszpanie Roberto Bautista i Daniel Gimeno, albo Rumun Florin Mergea i Czech Lukas Rosol.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w deblu mężczyzn 2,092 mln dolarów
czwartek, 29 sierpnia

I runda gry podwójnej:

Aisam-ul-Haq Qureshi (Pakistan, 5) / Jean-Julien Rojer (Holandia, 5) - Jerzy Janowicz (Polska) / Łukasz Kubot (Polska) 2:6, 6:2, 6:3

US Open: Bednarek pokonany w debiucie na Flushing Meadows