ATP Halle: Roger Federer uratował się przed porażką, Janowicz z Cuevasem we wtorkowe popołudnie

Roger Federer był o dwa punkty od porażki, ale po tie breaku trzeciego seta pokonał Philippa Kohlschreibera w I rundzie turnieju ATP w Halle. Do 1/8 awansowali m.in. Borna Corić i Alexander Zverev.
Marcin Motyka

Tradycyjnie zmagania na kortach trawiastych Roger Federer rozpoczyna w Halle. Szwajcar z organizatorami Gerry Weber Open podpisał dożywotni kontrakt, ma zapewnione wszystko, co potrzebuje, i jego jedynym zadaniem w Westfalii jest gra w tenisa. I gra jak z nut. Na 12 startów w Westfalii siedem razy sięgał po tytuł. W poniedziałek, meczem z Philippem Kohlschreiberem, zainaugurował staranie o ósme mistrzostwo.

Federer, który z Kohlschreiberem mierzył się osiem razy i nigdy nie przegrał, przez cały mecz miał problem z poruszaniem się po korcie i zanotował kilka na szczęście niegroźnych poślizgnięć. W pierwszym secie Maestro wypuścił z rąk przewagę przełamania i o zwycięstwo musiał walczyć w tie breaku, w którym obronił dwa setbole i triumfował 10-8.

W drugim secie Szwajcar stracił koncentrację, wdając się z niepotrzebną scysję z arbitrem Cedrikiem Mourierem, choć należy przyznać rację tenisiście, iż w poniedziałek sędziowie liniowi nie byli w najlepszej formie. Podirytowany Federer w ósmym gemie oddał podanie, po czym Kohlschreiber utrzymał serwis "na sucho", doprowadzając do trzeciej odsłony.

Rozstawiony z numerem pierwszym Federer odbijał piłkę zza pleców czy leżąc plecami na korcie, lecz w decydującym secie nie mógł dobrać się do podania rywala. W dziesiątym gemie Szwajcar jednak wywalczył dwie piłki meczowe, przy których Kohlschreiber wzniósł się na najwyższy poziom - pierwszego meczbola Niemiec obronił forhendowym winnerem, a drugiego serwisem.

Ostatecznie o losach spotkania rozstrzygać musiał tie break trzeciej odsłony, w którym jako pierwszy przewagę (na 4-2) wywalczył Kohlschreiber. Federer wprawdzie odrobił stratę, ale po forhendowym błędzie dał przeciwnikowi kolejne mini przełamanie.

Federerowi zajrzało w oczy widmo pierwszej porażki w I rundzie turnieju ATP od lutego 2008 roku, gdy w premierowej fazie imprezy w Dubaju uległ Andy'emu Murrayowi. Bazylejczyk jednak zacisnął zęby i odrobił mini breaka na 5:5, następnie zdobył kolejny punkt, oznaczający meczbola. Kohlschreiber nie wytrzymał presji i w ostatniej akcji pojedynku popełnił błąd. Tym samym to Szwajcar w II rundzie zagra z lepszym z pary Ernests Gulbis - Serhij Stachowski.

W meczu otwarcia Gerry Weber Open 2015 Florian Mayer w niemieckich derbach wygrał 6:2, 0:6, 7:6(4) z posiadaczem dzikiej karty Janem-Lennardem Struffem. - Na trawie wszystko często rozstrzyga się w jednym-dwóch punktach. Mogłem wygrać trzeciego seta 6:3, ale równie dobrze przegrać 4:6. To jest turniej rangi ATP World Tour 500, więc ta wygrana jest dla mnie bardzo ważna - komentował Bawarczyk, dla którego to drugi wygrany mecz w obecnym sezonie.

Niemieccy fani mogli oklaskiwać na korcie centralnym również triumfy dwóch innych grających z dziką kartą reprezentantów gospodarzy. Dustin Brown wygrał 7:5, 6:2 z Andreasem Haiderem-Maurerem, natomiast 18-letni Alexander Zverev 6:4, 6:4 ze starszym o 15 lat Jarkko Nieminenem.

Pierwszy w karierze pojedynek na korcie trawiastym wygrał Borna Corić. 18-latek z Zagrzebia w trzech setach okazał się lepszy od Donalda Younga i o ćwierćfinał powalczy z oznaczonym "trójką" Tomasem Berdychem bądź Victorem Estrellą.

Nie zawiódł zeszłoroczny finalista, Alejandro Falla. Kolumbijczyk, którego przed rokiem w Halle zatrzymał Federer, w tym sezonie do głównej drabinki Gerry Weber Open musiał przebijać się przez eliminacje. Uczył to skutecznie, a w starciu I rundy dwóch kwalifikantów wygrał 6:4, 3:6, 6:1 z Lukášem Lacko.

Falla w 1/8 finału zagra z turniejową "szóstką" Pablo Cuevasem bądź Jerzym Janowiczem. Mecz Polaka z Urugwajczykiem został zaplanowany we wtorek jako trzeci pojedynek dnia na korcie nr 1 od  godz. 12:00.

Gerry Weber Open, Halle (Niemcy)
ATP World Tour 500, kort trawiasty, pula nagród 1,574 mln euro
poniedziałek, 15 czerwca

I runda gry pojedynczej:

Roger Federer (Szwajcaria, 1) - Philipp Kohlschreiber (Niemcy) 7:6(8), 3:6, 7:6(5)
Borna Ćorić (Chorwacja) - Donald Young (USA) 6:4, 3:6, 6:3
Alejandro Falla (Kolumbia, Q) - Lukáš Lacko (Słowacja, Q) 6:4, 3:6, 6:1
Florian Mayer (Niemcy, PR) - Jan-Lennard Struff (Niemcy, WC) 6:2, 0:6, 7:6(4)
Dustin Brown (Niemcy, WC) - Andreas Haider-Maurer (Austria) 7:5, 6:2
Alexander Zverev (Niemcy, WC) - Jarkko Nieminen (Finlandia) 6:4, 6:4