Tenis. US Open: Iga Świątek i Magda Linette pokonane w II rundzie. Lepsze były mistrzynie Wimbledonu

Iga Świątek i Magda Linette na II rundzie debla zakończyły występ w wielkoszlemowym US Open 2019. W sobotnim meczu skuteczniejsze od Polek okazały się Barbora Strycova i Su-Wei Hsieh.

Rafał Smoliński
Iga Świątek Getty Images / Emilee Chin / Na zdjęciu: Iga Świątek
Po pięknej trzysetowej batalii z parą Bethanie Mattek-Sands i Coco Vandeweghe grające ze sobą po raz pierwszy Magda Linette i Iga Świątek musiały uznać wyższość rozstawionej z drugim numerem pary. Barbora Strycova i Su-Wei Hsieh to utytułowane i doświadczone deblistki, zatem ich porażka byłaby wielką sensacją.

W pierwszym secie Strycova i Hsieh szybko uzyskały przełamanie i starały się pilnować przewagi. Polki nie wypracowały żadnego break pointa. W piątym gemie uratowały się przed ponowną stratą podania, po czym rywalki zakończyły premierową odsłonę wynikiem 6:4.

Do znakomitej walki doszło w drugiej partii. Linette i Świątek dwukrotnie odpowiedziały na stratę serwisu. Po pięknym boju wyrównały na po 4, a w 12. gemie były nawet o dwie piłki od wygrania seta. O losach tej części spotkania zadecydował jednak tie break. Biało-Czerwone prowadziły w nim 3-1, ale potem wyszło zgranie i doświadczenie przeciwniczek. Czeszka i Tajwanka zwieńczyły spotkanie przy pierwszej piłce meczowej.

100 minutach Strycova i Hsieh zwyciężyły 6:4, 7:6(4). W sobotę miały jednego asa i pięć podwójnych błędów oraz skończyły 25 piłek i popełniły 24 niewymuszone błędy. Świątek i Linette mały dwa asy oraz zanotowały po 31 kończących uderzeń i błędów własnych. Polki zdobyły o 12 punktów mniej od rywalek (73-85).

Strycova i Hsieh to aktualne mistrzynie Wimbledonu. Do tego Czeszka jest teraz najlepszą deblistką świata według rankingu WTA, dlatego razem z Tajwanką zalicza się do grona faworytek nowojorskiego turnieju. Ich przeciwniczkami w III rundzie będą Ukrainka Ludmiła Kiczenok i Łotyszka Jelena Ostapenko lub Rumunka Raluca Olaru i Chinka Zhaoxuan Yang, która w tym roku była m.in. partnerką Alicji Rosolskiej.

Linette i Świątek zakończyły w sobotę zmagania w Nowym Jorku. Pierwsza z Polek opuści to miasto z tytułem WTA za triumf w zawodach Bronx Open 2019. Natomiast w US Open 2019 obie panie wygrały po jednym meczu w singlu i deblu. Po krótkim odpoczynku czekają je przygotowania do startów na kontynencie azjatyckim.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 57 mln dolarów
sobota, 31 sierpnia

II runda gry podwójnej kobiet:

Su-Wei Hsieh (Tajwan, 2) / Barbora Strycova (Czechy, 2) - Magda Linette (Polska) / Iga Świątek (Polska) 6:4, 7:6(4)

Czy Su-Wei Hsieh i Barbora Strycova osiągną finał US Open 2019?