Tenis. US Open: Roger Federer odprawił Davida Goffina. 13. nowojorski ćwierćfinał Szwajcara

Roger Federer w 79 minut rozgromił Davida Goffina w meczu IV rundy wielkoszlemowego US Open 2019. Szwajcar już po raz 13. zameldował się w ćwierćfinale nowojorskiego turnieju.

Rafał Smoliński
Roger Federer PAP/EPA / NIC BOTHMA / Na zdjęciu: Roger Federer
Po dwóch czterosetowych zwycięstwach Roger Federer wyraźnie odżył i pokazał konkurentom, że w Nowym Jorku będzie się trzeba z nim liczyć. W piątek rozgromił Brytyjczyka Daniela Evansa. W niedzielę uczynił to samo z Davidem Goffinem. Pojedynek z Belgiem był bardzo jednostronny, a oznaczony "15" tenisista zabrał pięciokrotnemu mistrzowi US Open zaledwie cztery gemy.

A początek nie zapowiadał, że mecz potrwa tylko 79 minut. W trzecim gemie Goffin zdobył przełamanie, co jednak zmobilizowało 38-latka z Bazylei do lepszej gry. Odpowiedź była kapitalna, ponieważ Belg zdobył w pięciu gemach zaledwie cztery punkty i to Szwajcar zamknął premierową odsłonę wynikiem 6:2.

Teraz Federer był na fali. W drugim secie zdobył trzy przełamania, na co rywal odpowiedział tylko jednym breakiem. Z kolei w trzeciej partii doszło do deklasacji, bowiem Belg nie wygrał żadnego gema. Rozstawiony z "trójką" Szwajcar zwyciężył wysoko 6:2, 6:2, 6:0, dzięki czemu poprawił bilans spotkań z Goffinem na 9-1. W niedzielę skończył 35 piłek i miał 17 błędów własnych. Jego przeciwnik miał tylko osiem wygrywających uderzeń i 17 pomyłek.

Federer osiągnął 56. ćwierćfinał w Wielkim Szlemie oraz 13. w US Open i pod tym względem zrównał się z Andre Agassim. Więcej ćwierćfinałów w Nowym Jorku ma w Erze Open tylko inny wielki Amerykanin, Jimmy Connors (17). Wtorkowym przeciwnikiem tenisisty z Bazylei będzie Bułgar Grigor Dimitrow, z którym ma bilans 7-0 na zawodowych kortach.