ATP Szanghaj: Andy Murray po 29 miesiącach wygrał mecz w turnieju Masters 1000. Awans Pablo Carreno

Andy Murray w trzech setach pokonał Juana Ignacio Londero w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. Dla Szkota to pierwszy od maja 2017 roku wygrany mecz w imprezie złotej serii.

Marcin Motyka
Andy Murray Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Andy Murray
Po raz pierwszy od sierpnia ubiegłego roku Andy Murray zdecydował się wziąć udział w trzech imprezach głównego cyklu w ciągu miesiąca. Po występach w Zhuhai, gdzie doszedł do 1/8 finału, i w Pekinie (ćwierćfinał) pojawił się na starcie turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. W poniedziałek, w meczu I rundy, zmierzył się z Juanem Ignacio Londero. Choć w początkowej fazie spotkania miał problemy z odpowiednim rytmem, powoli poruszał się po korcie oraz sprawiał wrażenie przygaszonego, rozkręcał się z każdą chwilą i ostatecznie zwyciężył 2:6, 6:2, 6:3.

- To najszybszy kort, na jakim zagrałem, od czasu powrotu po operacji - mówił, cytowany przez portal atptour.com Murray, który w poniedziałek zapisał na swoim koncie dziesięć asów, cztery przełamania i 24 zagrania kończące. - Zmagałem się z tym, popełniałem błędy, a on dyktował warunki gry. Ale w pewnym momencie drugiego seta zacząłem iść do przodu po swoich zagraniach, próbować mocniej uderzać i myślę, że zrobiłem to całkiem nieźle - dodał.

Dla Szkota to pierwszy wygrany mecz w turnieju rangi Masters 1000 od 9 maja 2017 roku, gdy w Madrycie ograł Mariusa Copila. O kolejne zwycięstwo powalczy we wtorek z Fabio Fogninim, z którym ma bilans 4-3. - Zawsze miałem z nim trudne mecze. On nie jest łatwy do pokonania. Ma niesamowity talent i czucie w ręce. Miewa wzloty i upadki, ale gra naprawdę dobrze - ocenił tenisista z Dunblane.

W drugim poniedziałkowym pojedynku sesji nocnej Pablo Carreno miał niespodziewanie wiele problemów z Ze Zhangiem. Aby pokonać notowanego na 338. miejscu w rankingu ATP Chińczyka, Hiszpan potrzebował trzech setów oraz 108 minut rywalizacji. W 1/16 finału Carreno (w poniedziałek siedem asów, dwa breaki i 26 uderzeń wygrywających) zmierzy się z Dominikiem Thiemem, zeszłotygodniowym mistrzem zawodów w Pekinie.

Do II rundy awansował już także Michaił Kukuszkin. Kazach ani razu nie został przełamany i pokonał 7:6(4), 6:4 Miomira Kecmanovicia. Kolejnym rywalem Kukuszkina będzie lepszy z pary David Goffin - Richard Gasquet.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 7,473 mln dolarów
poniedziałek, 7 października

I runda gry pojedynczej:

Michaił Kukuszkin (Kazachstan) - Miomir Kecmanović (Serbia) 7:6(4), 6:4
Pablo Carreno (Hiszpania, Q) - Ze Zhang (Chiny, WC) 6:3, 2:6, 6:4
Andy Murray (Wielka Brytania, WC) - Juan Ignacio Londero (Argentyna, Q) 2:6, 6:2, 6:3

wolne losy: Novak Djoković (Serbia, 1); Roger Federer (Szwajcaria, 2); Danił Miedwiediew (Rosja, 3); Dominic Thiem (Austria, 4); Alexander Zverev (Niemcy, 5); Stefanos Tsitsipas (Grecja, 6); Karen Chaczanow (Rosja, 7); Roberto Bautista (Hiszpania, 8)